Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg na dostawę bomb burzących dla posowieckich samolotów Su-22. W sumie chce kupić 60 sztuk tego uzbrojenia - pierwsze 10 ma być kupione jeszcze w tym roku, kolejne 50 w 2020 roku.
Inspektorat Uzbrojenia ogłosił przetarg w trybie ograniczonym. Zamówienie ma dotyczyć bomb burzących FAB-500SZN lub równoważnych dla samolotów myśliwsko-bombowych Su-22. Bomby mają trafić do 3 Regionalnej Bazy Logistycznej Kraków.
Całkowita wartość zamówienia ma wynieść według inspektoratu więcej niż 430 tysięcy euro. Inspektorat Uzbrojenia przewiduje, że wyłoni 10 oferentów, których zaprosi do składania ofert. Najważniejszym kryterium oceny ofert ma być cena, drugim kryterium - udzielona gwarancja.
W służbie do 2025 roku
Obecnie Polska ma 18 samolotów Su-22. Po ostatnich remontach modernizacyjnych MON planuje utrzymać je w służbie do 2025 roku. Pierwsze samoloty myśliwsko-bombowe Su-22 trafiły do Polski w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX w.
W sumie zakupiliśmy od ZSRR ponad 100 takich maszyn, w tym 20 w wersji szkolno-bojowej. Uznaje się, że samoloty Su-22 nie przystają już swoimi możliwościami do wymagań współczesnego pola walki.
Według deklaracji resortu obrony samoloty te służą głownie do szkoleń i podtrzymywania nawyków pilotów i personelu lotów. Polska utrzymuje je w eksploatacji z powodu ograniczonej liczby innych maszyn bojowych (48 sztuk samolotów F-16).
Problemy z posowieckimi samolotami
Coraz częściej mówi się o potrzebie wycofania posowiecki samolotów Su-22 i MiG-29.
6 lipca samolot MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku rozbił się w nocy, w okolicach Pasłęka (woj. warmińsko-mazurskie). W katastrofie zginął pilot.
Po tej katastrofie Su-22 zostały uziemione, do czasu wyjaśnienia przyczyny wypadku, gdyż oba typy samolotów wyposażone są w ten sam rodzaj fotela wyrzucanego.
W listopadzie zeszłego roku szef MON Mariusz Błaszczak polecił Szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji.
Resort obrony zapowiada, że pozyskany w przyszłości myśliwiec "będzie operować w środowisku antydostępowym i sieciocentrycznym oraz będzie współpracował z komponentem sojuszniczych wojsk lotniczych".
Autor: asty//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)