Kaczyński: źle się stało, większość społeczeństwa chce innego marszałka

Wyniki sondaży pokazują, że większość społeczeństwa chce, aby ktoś inny był marszałkiem. Bardzo źle się stało, że nie został odwołany - tak Jarosław Kaczyński skomentował odrzucenie wniosku PiS o odwołanie Radosława Sikorskiego z fotela marszałka Sejmu. W piątek rano Sejm większością głosów zadecydował, że Sikorski zachowa stanowisko.

Polskie wojsko sięga po rezerwistów. Chętnych nie brakuje

W atmosferze wzrastającego poczucia zagrożenia polska armia zapowiada sięganie po rezerwistów i ochotników. Mają oni współtworzyć nowe oddziały obrony terytorialnej. Chętnych nie brakuje. Od czasu, gdy obecność w wojsku nie jest przymusem, dla wielu stała się przywilejem. Dlatego coraz mniej rezerwowych patrzy na wojsko z rezerwą. Niektórzy już myślą, by zaciągnąć się do wojska.

"Najpierw rozmowa, później kajdanki, gaz łzawiący czy paralizator"

- W ustawie pod hasłem "środki przymusu bezpośredniego" znajduje się czternaście podpunktów. Założenie kajdanków, uderzenia pałką, nawet skorzystanie z paralizatora - wymienia Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Nie ma w ustawie zapisanej jednak zwykłej, ludzkiej rozmowy. Ale to ona powinna pojawić się przed jakimikolwiek innymi środkami. Bo tak możemy dojść do jakiegoś porozumienia bez użycia siły - mówi.

"Najważniejsze dziś to odwołać Sikorskiego"

- A jeśli nie uda nam się go odwołać, to chociaż pokażemy Polakom, kto jest w tym kraju prawdziwą opozycją - powiedział w programie "Jeden na jeden" Joachim Brudziński z PiS. Jak zapewniał, jego partia będzie głosować dziś za odwołaniem Radosława Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Zmuszali Polaków do żebractwa. Gang handlujący ludźmi rozbity

Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji w Lublinie zatrzymali siedem osób, które zajmowały się organizowaniem wyjazdów poza granice naszego kraju. Wedle ich zapewnień, miała to być praca zarobkowa w handlu. W rzeczywistości pokrzywdzeni byli zmuszani do żebractwa. Musieli płacić za transport, wyżywienie i zakwaterowanie. W ten sposób wpadali w spiralę długów, których nie byli w stanie spłacić. Materiał "Faktów TVN".

"Czy możemy zaufać komuś, kto nic nie pamięta, albo nie potrafi trzymać języka za zębami?"

- Dokonajmy zmiany na stanowisku marszałka, zamknijmy ten nieudany eksperyment z nagrodą pocieszenia dla Radka Sikorskiego za zdjęcie go z funkcji szefa MSZ - mówił podczas czwartkowej debaty nad wnioskiem o odwołanie Sikorskiego z funkcji marszałka Sejmu Krzysztof Szczerski (PiS). Głosowanie ws. odwołania Sikorskiego odbędzie się w piątek. Kandydatem PiS na następcę Sikorskiego jest poseł niezrzeszony Andrzej Smirnow.

Wipler: Kopacz nie dopełniła obowiązków

- Jako marszałek Sejmu Ewa Kopacz miała obowiązek zażądać wyczerpujących wyjaśnień od policji - mówi Przemysław Wipler. Gość "Faktów po Faktach" podkreślał, że obecna szefowa rządowa powinna była tak postąpić w przypadku incydentu z udziałem posła.

Ziobro o Wiplerze z sympatią, "ale jego zachowanie naganne"

Zachowanie Przemysława Wiplera naganne, ale także policjanci w swej interwencji policjanci posunęli się zbyt daleko - tak sprawę sprzed roku, która wróciła po opublikowaniu nagrania mającego pokazywać zajście sprzed roku, oceniali Zbigniew Ziobro (Solidarna Polska) i mec. Jacek Kondracki.

Współpraca Polski z Rosją? "Tam, gdzie jest ona możliwa"

Konflikt na Ukrainie doprowadził do pogorszenia relacji polsko-rosyjskich pod względem gospodarczym i politycznym - ocenił szef MSZ Grzegorz Schetyna. Zadeklarował jednak, że nasz kraj będzie dążył do utrzymania współpracy z Rosją "tam, gdzie jest ona możliwa".

"Gdyby było to zależne od nas". Kopacz o większych sankcjach na Rosję

- Gdyby było to zależne od nas, bylibyśmy zwolennikami zwiększenia sankcji wobec Rosji, bo to jest coś wymiernego, co powoduje, że oni to odczuwają - mówiła w czwartek premier Ewa Kopacz. Podkreślała, że "musimy przede wszystkim zawalczyć o pokój na Ukrainie, nie prowokować i nie dążyć do takiej sytuacji, w której my mielibyśmy pomagać Ukrainie w wojnie".

Schetyna o dwóch filarach bezpieczeństwa Polski

Główne cele polskiej polityki zagranicznej nie zmieniają się. Dążymy do zakorzenienia Polski w instytucjach europejskich i transatlantyckich, wykorzystując je do utrwalania naszego bezpieczeństwa i zapewnienia krajowi właściwych warunków rozwoju - powiedział szef MSZ Grzegorz Schetyna, przedstawiając w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w latach 2014-2015.

PiS: niech Schetyna nie będzie ministrem "polskiej niemocy zagranicznej"

Mniej słów, mniej zaklęć, a więcej skuteczności - wzywało PiS podczas debaty po wystąpieniu szefa dyplomacji. Krzysztof Szczerski zapowiedział, że jego partia złoży wniosek o odrzucenie informacji szefa MSZ. - Polska polityka zagraniczna znajduje się w dobrych rękach - mówił natomiast partyjny kolega Schetyny, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz.

"Za sprawą Rosji zakwestionowany został ład w Europie"

- Dzisiejsza dyplomacja to coraz częściej zarządzanie niestabilnością - podkreślił w czasie sejmowego wystąpienia Grzegorz Schetyna. Przedstawiając informację na temat priorytetów polskiej polityki zagranicznej, szef MSZ zaznaczył, że za sprawą Rosji zakwestionowany został międzynarodowy porządek.

Podrobili podpis Kaczyńskiego, by zaatakować kandydata PiS? Policja bada sprawę

"Ilość skarg (...) upoważnia mnie, bym wstrzymał się od poparcia Jacka Sochy" - czytamy w piśmie, pod którym widnieje podpis Jarosława Kaczyńskiego. - Ktoś podrobił podpis prezesa - grzmi rzeczony Jacek Socha, wspierany przez PiS kandydat na fotel prezydenta Ozorkowa i informuje o sprawie policję, ta wszczęła postępowanie w sprawie ewentualnego podrobienia dokumentu.

Prokuratura: mamy obraz z pięciu kamer, lepszej jakości, kilka godzin nagrań

To nagranie jest autentyczne, ale zmontowane, nie jest to cały materiał. Pełny przebieg zdarzenia jest bardziej niekorzystny dla Przemysława Wiplera - powiedział Przemysław Nowak z Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Odnósł się w ten sposób do opublikowanego nagrania incydentu między posłem i policjantami przed warszawskim klubem nocnym w październiku 2013 r.