Prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich, w tym grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli dziś obchody Świąt Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek wielu wiernych uczestniczyło w kilkugodzinnych świątecznych nabożeństwach.

Polak jest jak Włoch, jeśli chodzi o niewielką chęć uniezależnienia się od rodziców. W 2011 r. z mamą i tatą mieszkało 44,4 proc. osób w wieku 25-34 lata - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

W studiu "Kawy na ławę" gorąca atmosfera po piątkowym wyroku skazującym kardiochirurga Mirosława G. Większe emocje niż sam wyrok budzi zaś uzasadnienie wygłoszone przez sędziego. To "publicystyka" i "polityczne ustawienie się" czy może "jasny przekaz" do obywateli wynikający z "szacunku do nich"? O to spierali się parlamentarzyści w TVN24.

Parlamentarzyści podziękowali Jerzemu Owsiakowi za "sprostowanie swojej wypowiedzi nt. eutanazji". - Nie jestem za eutanazją, nigdy nie byłem, ale dyskusja jest ważna, trzeba mieć odwagę mówić o dylematach człowieka - mówił szef WOŚP w TVN24. Politycy w liście komentują tę wypowiedź: "W naszej Ojczyźnie zmieniają się obyczaje, bo widzimy że można zwrócić drugiemu życzliwą uwagę i on to uwzględnia."

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Orszak Trzech Króli przeszedł w ulicami Warszawy. Poprzedziła go modlitwa Anioł Pański, a zakończyło wspólne kolędowanie. Podobne uroczystości odbyły się także w innych polskich miastach.

Sześć osób, w tym dwoje dzieci zostało rannych w zderzeniu trzech samochodów osobowych, do którego doszło w sobotę wieczorem w miejscowości Wilcze (woj. kujawsko-pomorskie). Przez kilka godzin odcinek drogi krajowej nr 5 Świecie-Bydgoszcz był zablokowany.

W intencji ojczyzny, aby była wierna chrześcijańskim tradycjom, modliło się w sobotę na Jasnej Górze kilkuset kibiców z całej Polski. Uczestniczyli oni w V Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców na Jasną Górę.

- Wczorajszy wyrok jest pełną rehabilitacją Zbigniewa Ziobry, prokuratury generalnej nadzorowanej wówczas przez niego i CBA - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Solidarnej Polski Jacek Kurski. - Pan Jacek Kurski jest człowiekiem absolutnie niewiarygodnym w komentowaniu funkcjonowania państwa polskiego - ripostował szef Partii Demokratycznej Andrzej Celiński.

Komenda Główna Policji chciałaby w połowie roku wydzielić ze swoich struktur Centralne Biuro Śledcze i przekształcić je w jednostkę podobną do komend wojewódzkich. Najpierw trzeba jednak zmienić ustawę o policji. Odpowiedni projekt niedawno trafił do MSW.

To był dobry czas dla Polski. Polska zmieniła się z drewnianej w murowaną - zachwalali w sobotę na Dworcu Centralnym epokę Edwarda Gierka, działacze SLD. Pojawili się tam, by uczcić tam pamięci byłego pierwszego sekretarza KC PZPR z okazji setnej rocznicy jego urodzin. W tym celu zaproponowali również, by rok 2013 był "rokiem Gierka", i aby nazwać jego imieniem jedno z rond w Warszawie.

Czy zaproponowana przez Janusza Piechocińskiego współpraca PSL z PJN i Solidarną Polską to dobry pomysł, czy nieporozumienie? Ludowcy są podzieleni. - Można pomyśleć o budowaniu czegoś większego - uważa szef klubu PSL Jan Bury. - W klubie dominuje wściekłość - anonimowo dodaje jeden z posłów Stronnictwa.