Uczestnicy przemian o obchodach wyborów 4 czerwca: to święto establishmentu, nie mówiono do Polaków

- To było przede wszystkim takie święto establishmentu i wszyscy ci, którzy są trochę z boku, którzy się "nie załapali", którzy uważają, że im się więcej należy - oni patrzyli na to sceptycznie - mówił o obchodach rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Ryszard Bugaj w trakcie debaty o 25 latach polskiej wolności emitowanej w "Faktach po Faktach". - Ani prezydent Polski, ani prezydent Warszawy nie mówili do Polaków. Mówili do nas, do garstki - dodał z kolei uczestnik okrągłego stołu, Andrzej Celiński. Uczestnicy przemian z początku lat 90. zastanawiali się również, co można zrobić, by osoby niezadowolone ze skutków transformacji zaczęły doceniać wagę wyborów 4 czerwca.

Skimboardowe ewolucje w centrum Łodzi

Jedna z najbardziej znanych ulic Łodzi przemieniła się w tor wodny. Wszystko za sprawą zawodów, podczas których uczestnicy jeździli na płaskich deskach po płytkiej wodzie i wykonywali ewolucje na przygotowanej przeszkodzie. Jak tłumaczył jeden z organizatorów, skimboarding jest połączeniem deskorolki i snowboardu, a sport ten jest coraz bardziej popularny na całym świecie.

"Sienkiewicz załatwia polityczny deal z Belką"

Ktoś nielegalnie nagrał spotkania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, szefa NBP Marka Belki oraz byłego ministra transportu Sławomira Nowaka - donosi "Wprost", który twierdzi, że taśmy są kompromitujące. Na razie nie ma komentarza ani rzecznika rządu, ani banku centralnego. Politycy opozycji już zaczynają domagać się powołania komisji śledczej.

Wiceministrowie odchodzą z centrali MSZ

Dwoje wiceministrów, Bogusław Winid i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a także dyrektor Protokołu Dyplomatycznego Krzysztof Krajewski oraz ważni urzędnicy odejdą w najbliższym czasie z centrali MSZ. Wszyscy obejmą stanowiska ambasadora. Na razie nie wiadomo, kto ich zastąpi.

Lekarze ostrzegają: terapia u znachora może być niebezpieczna

O rozwagę w przypadku korzystania z usług tzw. uzdrowicieli zaapelował w rozmowie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski. Według niego taka "terapia" odwraca uwagę od realnej pomocy medycznej, u wykształconych lekarzy, a choroba dalej postępuje.

Sąd uznał, że NFZ musi płacić za leczenie poza Polską. Fundusz się nie poddaje

Leczenie bez granic, choć z przeszkodami. Polska nadal nie wydała przepisów umożliwiających pacjentom korzystanie ze szpitali i przychodni w sąsiednich krajach mimo, że europejska dyrektywa na to pozwala. Brak procedur oznacza, że pacjent, który chce ominąć polskie kolejki, musi przebrnąć przez sądowo-urzędniczy koszmar. Wymaga to i pieniędzy i zdrowia. Ale czasem się opłaca.

Kawa, papierosy i ulotki kandydata PiS za kratkami

Afera po wyborach do europarlamentu i pytanie, kto kupił głosy za kawę i papierosy? Tuż przed eurowyborami więźniowie z Chmielowa dostają paczki, a w nich - oprócz rzeczy na co dzień przydatnych -  ulotki  kandydata PiS Stanisława Piotrowicza. Polityk od ulotek się odcina, sprawę bada prokuratura, a areszt śledczy z wyborczymi paczkami jest jedynym w Polsce, gdzie wygrywa PiS.

Mandat dla auta na lawecie, czy za wjechanie w dziurę? Takie rzeczy są możliwe

Laweta przewożąca samochód przekracza prędkość, a mandat dostaje... właściciel zepsutego auta. Sytuacja wydaje się tak kuriozalna, że aż śmieszna. Problem w tym, że mężczyźnie, którego samochód był na lawecie, do śmiechu nie jest, bo sprawa może skończyć się w sądzie. Takie rzeczy tylko u nas. I jak się okazuje, nie tylko takie.

Polityczny transfer sezonu?

Ludwik Dorn, niegdyś nazywany trzecim bliźniakiem braci Kaczyńskich, dziś nie wyklucza związku z Platformą Obywatelską. W nieopublikowanym jeszcze wywiadzie mówi o możliwości kandydowania z list PO do Sejmu, choć bez wchodzenia do samej partii. Co na to politycy Platformy?

Komisja ws. majątku Kwaśniewskich? "Zasłona dymna nad zarzutami Kamińskiego"

Sejmowa komisja śledcza ws. majątku Kwaśniewskich - czego domaga się PiS - byłaby tylko "zasłoną dymną nad zarzutami Mariusza Kamińskiego" - uważa prof. Tomasz Nałęcz, doradca prezydenta. Byłego szefa CBA bronił z kolei w "Faktach po Faktach" Witold Waszczykowski (PiS). - Dlaczego nagle ktoś, kto oskarżał, staje się oskarżonym? - pytał. Prokuratura chciała postawić Kamińskiemu zarzut przekroczenia uprawnień, jednak Sejm nie zgodził się na uchylenie jego immunitetu.

"Słowa Oleksego nielogiczne i niewiarygodne", "możliwości wyczerpane". Tak umarzano sprawę Kwaśniewskich

"Niespójne, nielogiczne i niewiarygodne" - za takie, po wielu miesiącach śledztwa i szukania dowodów, gdzie się da, katowicka prokuratura uznała doniesienia, które legły u podstaw decyzji o wszczęciu śledztwa ws. rzekomego ukrywania majątku przez Aleksandra i Jolantę Kwaśniewskich. W uzasadnieniu prokurator pisał, że wyczerpano jakiekolwiek możliwości dalszego dowodzenia. Z opinią tą zgadza się dzisiaj prokurator generalny.

Spór o "sumienie lekarza". Zwolennicy i przeciwnicy prof. Chazana demonstrują swoje racje

Przed Sejmem zebrali się w piątek przeciwnicy decyzji prof. Bogdana Chazana, który odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. "Sumienie lekarza nas nie interesuje, skoro nasze jest lekceważone" - mówili. Z kolei przed szpitalem św. Rodziny, którym prof. Chazan kieruje, zgromadziły się osoby popierające lekarza. Dyrektor poinformował, że szpital pracuje normalnie. - Pacjentki nadal nas lubią i my je też - żartował. Dodał, że kobieta, której odmówił aborcji, zdecydowała się donosić ciążę. - Bardzo możliwe, ze dziecko będzie długo żyło - dodał.

Parkowanie za darmo. Wieluń pomaga ciężarnym

Burmistrz Wielunia zaproponował, aby kobiety w ciąży parkowały w mieście za darmo. Pomysł spodobał się Radzie Miasta i od 1 lipca ciężarne będą mogły skorzystać z przywileju. Kobiety mogą już składać wnioski o specjalne karty parkingowe, które - umieszczone za szybą samochodu - będą uprawniać przez dziewięć miesięcy do darmowego parkowania.

Bełchatów szuka nazwy dla stadionu. „Propozycje może składać każdy”

Władze Bełchatowa ogłosiły konkurs na nazwę stadionu, na którym na co dzień gra miejscowy GKS. Pomysł może zgłosić każdy. Magistrat ma nadzieję, że podczas inauguracji nowego sezonu T-Mobile Ekstraklasy nazwa zostanie zaprezentowana całej Polsce. GKS zmierzy się wtedy z aktualnym mistrzem Polski – Legią Warszawa.

Kradli krzyże z cmentarza. Chcieli je sprzedać na złom

Do 8 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom za okradanie grobów. 45- i 65-latek zabierali z mogił metalowe krzyże, które chcieli sprzedać w skupie złomu. Obaj przyznali się do winy. Prokurator zastosował wobec nich dozór policyjny.

Igrzysk nie będzie, więc resort chce od Krakowa zwrotu 4 mln. Kraków: chcemy resztę

Ministerstwo Sportu i Turystyki domaga się zwrotu prawie 4 mln złotych, które przekazało miastu Kraków na prowadzenie działań związanych z kandydaturą do organizacji zimowych igrzysk 2022. Władze miasta nie zamierzają jednak oddawać już wydanych pieniędzy i zasłaniają się zaakceptowanymi przez resort fakturami. Co więcej, Kraków domaga się przekazania reszty obiecanych przez MSiT funduszy.

Jest wniosek PiS o komisję śledczą ws. Kwaśniewskich

- Trzeba podjąć sprawę jakości polskiego establishmentu, którą uważamy za fatalną i sprawę równości wobec prawa - oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński. PiS złożył w piątek wniosek o powołanie sejmowej komisji śledczej, która miałaby zbadać sprawę majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich Zwróciół się też do premiera i prokuratora generalnego o odtajnienie prokuratorskich materiałów w tej sprawie.

Ofiara księdza pedofila chce 200 tys. zł odszkodowania. We wrześniu sąd przesłucha hierarchów

W Koszalinie rozpoczął się pierwszy w Polsce proces, w którym diecezja odpowiada za przestępstwa duchownego. Chodzi o Zbigniewa R., b. proboszcza parafii pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu. Ksiądz w latach 1999–2001 miał dopuścić się przestępstw o charakterze seksualnym wobec 12-letniego wówczas Marcina K. Ofiara pedofilii domaga się m.in. zadośćuczynienia w wys. 200 tys. zł. Oprócz diecezji i samego R. została pozwana także parafia.