Pięć dni Pompeo w Europie. Amerykanie ujawnili plan podróży


Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo odbędzie podróż do Budapesztu, Bratysławy, Warszawy, Brukseli i Rejkjawiku między 11 a 15 lutego - poinformował zastępca rzecznika Departamentu Stanu Robert Palladino.

W oświadczeniu Departamentu Stanu ujawniono program wizyty Mike’a Pompeo w Europie.

Plan podróży sekretarza stanu

Pierwszym państwem, które odwiedzi szef amerykańskiej dyplomacji będą Węgry. 11 lutego Pompeo spotka się w Budapeszcie z premierem Victorem Orbanem oraz ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto, z którymi omówi "szereg kwestii związanych z amerykańsko-węgierskimi stosunkami dwustronnymi, w tym współpracę w dziedzinie obronności, energii oraz bezpieczeństwa regionalnego, kwestię wsparcia dla Ukrainy, a także sposób odpowiedzi na rosyjskie i chińskie wypływy i wzmocnienie zachodniego sojuszu".

Następnego dnia sekretarz stanu USA uda się do Bratysławy na spotkanie z prezydentem Andrejem Kiską, premierem Peterem Pellegrinim oraz ministrem spraw zagranicznych Miroslavem Lajczakiem. Ze słowackimi sojusznikami Pompeo przedyskutuje "słowacko-amerykańskie relacje w dziedzinie bezpieczeństwa", rolę Lajczaka jako przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz inne kwestie regionalne oraz globalne.

12 lutego wieczorem Mike Pompeo odwiedzi Polskę. W Warszawie spotka się z ministrem spraw zagranicznych, Jackiem Czaputowiczem. "Będą dyskutować na tematy bezpieczeństwa, energii i budowania silnych relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską" - poinformowano. W oświadczeniu departamentu stanu USA podkreślono, że w Warszawie strona amerykańska będzie współorganizować z Polską konferencję na temat pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Kolejnym państwem w planie podróży sekretarza stanu będzie unijna stolica - Bruksela. Tam szef amerykańskiej dyplomacji spotka się z Wysoką Przedstawiciel ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federicą Mogherini, z którą porozmawia m.in. o "amerykańsko-unijnej współpracy w różnych kluczowych kwestiach", w tym o wysiłkach mających na celu przywrócenie demokracji w Wenezueli oraz wsparciu dla pełniącego obowiązki prezydenta Juana Guaido. Wśród tematów rozmów ma pojawić się także kwestia wzmocnienia europejskiego bezpieczeństwa oraz "zagrożeń ze strony Iranu oraz Rosji".

Ostatnią stolicą, którą odwiedzi Pompeo będzie Reykjawik. 15 lutego sekretarz stanu USA spotka się z premier Islandii Katrin Jakobsdottir oraz ministrem spraw zagranicznym tego kraju, Gudlaugurem Thor Thordarsonem. Politycy obu stron omówią m.in. kwestie bezpieczeństwa strefy północnoatlantyckiej oraz wzajemnych relacji gospodarczych.

"Nadzieje na zbliżenie Unii i USA"

W środę szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz złożył wizytę w Waszyngtonie, gdzie wziął udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do walki z tak zwanym Państwem Islamskim.

W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Czaputowicz mówił też o spotkaniu ministerialnym poświęconym bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie, którego współorganizatorami są Polska i Stany Zjednoczone. Odbędzie się ono w Warszawie w dniach 13-14 lutego. Jak zapowiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, jednym z tematów będzie polityka prowadzona przez władze Iranu.

- Nasz partner jest ważny. Robimy to ze Stanami Zjednoczonymi. Zależy nam na dobrych stosunkach transatlantyckich i mam nadzieję, że to się przełoży na wzrost zaufania między naszymi państwami, a także na silniejsze zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w Polsce - stwierdził Czaputowicz.

- Mamy nadzieję, że przyczynimy się do zbliżenia Unii i Stanów Zjednoczonych, jeśli chodzi o ważny kierunek polityki zagranicznej, jakim jest Bliski Wschód - dodał.

Autor: asty, momo/adso / Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty: