Jechał autostradą pod prąd. Ponad 160 km/h

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który autostradą A4 pędził pod prąd z prędkością ponad 160 km/h. Kierowcą był 63-­letni mieszkaniec Lubina. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego jechał pasem dla przeciwnego kierunku ruchu.

Nazwała papieża "ch..em". Prokuratura umorzyła sprawę

Po ponad roku prokuratura uznała, że wpis na Facebooku zamieszczony przez dyrektor Teatru Ósmego Dnia Ewę Wójciak nie znieważa papieża - podaje "Głos Wielkopolski". Wójciak nazwała wówczas głowę Kościoła "ch...m".

Tusk za Van Rompuya, Sikorski za Ashton? Polskie targi w Brukseli

Premier Donald Tusk udaje się w środę na szczyt UE do Brukseli poświęcony obsadzie dwóch kluczowych stanowisk w Unii: szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Polska będzie zabiegała, aby przynajmniej jedno z tych stanowisk przypadło państwu naszego regionu. Spekuluje się, że głównymi pretendentami do tych funkcji są sam Donald Tusk oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Szkolenia policyjne: za rzadko, z wydzielaną amunicją, "na papierze"

Mają pilnować bezpieczeństwa i wzbudzać respekt, tymczasem ich kolejne akcje przynoszą policji wstyd. Funkcjonariusze żalą się, że za samodoskonalenie muszą płacić z własnej kieszeni, bo MSW na nie nie stać. Policja gwarantuje szkolenia strzeleckie około trzech razy w roku. Według prawa - wystarczy raz na rok. W małych miejscowościach można obejść nawet i to, zdając egzamin, nie pokazując się na nim.

Stanowiska dla Polaków w UE? "Nie ma co mieć przesadnych oczekiwań"

- W Unii Europejskiej nie jesteśmy jedyni. Krajów jest więcej, stanowisk jest mniej - stwierdził w "Faktach po Faktach" były eurodeputowany Michał Kamiński, komentując szanse Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego na wysokie unijne stanowiska. - Dobrze by było dla Polski, żeby bez względu na to z jakiej partii, może poza kilkoma szalonymi, jak najwięcej Polaków obejmowało ważne funkcje w Europie - ocenił z kolei Włodzimierz Czarzasty.

"Dobra robota", czy "strach i nieudolność policjantów"

- Nie mam cienia wątpliwości: strzały były potrzebne, bo mężczyzna był zagrożeniem - powiedział Jerzy Dziewulski w programie "Tak jest". Były antyterrorysta ocenił akcję gorzowskich policjantów, którzy oddali 11 strzałów w stronę mężczyzny uzbrojonego m.in. w tłuczek do mięsa. - Nie wierzę, że pan wierzy w to, co mówi - zareagował kryminolog Paweł Moczydłowski. Według niego nie było bezpośredniego zagrożenia dla policjantów, którzy strzelając "źle ocenili sytuację".

Kiedyś pośmiewisko wśród internautów, dziś ma pomóc weteranom. Powrót "czarnej teczki" ABW

Losy tej teczki to jeden z barwniejszych wątków pobocznych afery podsłuchowej. W czerwcu czarna walizeczka, zapomniana lub porzucona przez funkcjonariuszy ABW, pozostała w redakcji tygodnika "Wprost" po kontrowersyjnie prowadzonej akcji. Teraz, wraz z zawartością, została przekazana Fundacji "Szarik", która pomaga weteranom polskich misji zagranicznych. Zostanie wystawiona na aukcję.

Watykan odmówił polskiej prokuraturze przekazania materiału ws. Wesołowskiego

Prokuratura okręgowa w Warszawie otrzymała od Watykanu odpowiedź na wniosek o pomoc prawną dotyczącą byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie Józefa Wesołowskiego, który oskarżony jest o pedofilię. - Watykan odmówił polskiej prokuraturze przekazania materiału ws. Józefa Wesołowskiego - poinformował portal tvn24.pl Przemysław Nowak, rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej. - Całość odpowiedzi z Watykanu jest jeszcze tłumaczona - dodał.

Kiedy policjant ma prawo użyć broni?

W ciągu jednej doby polscy policjanci dwa razy zdecydowali się na interwencję z użyciem broni palnej. W Rudzie Śląskiej postrzelili agresywnego pacjenta lokalnego szpitala, w Gorzowie Wielkopolskim kilkunastoma strzałami usiłowali spacyfikować biegającego po ulicach m.in. z tłuczkiem do mięsa mężczyznę. Choć obie te sytuacje są różne, zrodziły pytania o to, w jakich przypadkach uzasadnione jest użycie broni przez funkcjonariuszy.

"Policjant ma często ułamki sekund na podjęcie decyzji"

- Jeżeli się pomyli, to albo zginie, albo stanie przed sądem. To nie są łatwe decyzje - przekonywał w rozmowie z TVN24 Krzysztof Hajdas z Komendy Głównej Policji, komentując dwie interwencje policyjne, w których funkcjonariusze użyli broni palnej.

11 strzałów do napastnika. Były szef policji: wygląda to nieszczególnie

- Wygląda to nieszczególnie i tak naprawdę mogli dokonać tego zatrzymania inaczej - oceniał akcję gorzowskich policjantów, którzy oddali kilkanaście strzałów w stronę napastnika, gen. Adam Rapacki, były wiceszef policji. Podkreślił, że choć interwencja była zgodna z obowiązującymi przepisami, w momencie, gdy sprawca zaczął uciekać i rzucił niebezpieczne przedmioty, funkcjonariusze mogli spróbować innych działań.

CBA zatrzymało 6 osób za wyłudzanie dotacji

Zatrzymania CBA mają związek ze śledztwem dotyczącym wyłudzania oraz usiłowania wyłudzenia dotacji na szkodę Unii Europejskiej oraz Skarbu Państwa. W sumie w sprawie tej jest już 12 osób podejrzanych.

Reakcja policji za ostra? "Dwie Prawdy" o strzelaninie w Gorzowie Wielkopolskim

Policja oddała kilkanaście strzałów w stronę mężczyzny, który awanturował się w Gorzowie Wielkopolskim w poniedziałek rano. Czy tak ostra reakcja była właściwa? M.in o tym rozmawiali Jan Wróbel i Roman Kurkiewicz w dzisiejszych "Dwóch Prawdach". Publicyści wzięli też pod lupę temat głośnej amerykańskiej kampanii antynikotynowej.

Prokurator o przeszukaniu u Burego: nasze działania nie mogą być uzależnione od kalendarza politycznego

- Prokuratura musi być niezależna od myślenia w kategoriach politycznych. Nasze działania nie mogą być uzależnione od kalendarza politycznego, bo zawsze narazimy się na zarzut, że działamy na czyjeś zamówienie albo z kimś w porozumieniu - tłumaczył w programie "Tak jest" Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej. Wyjaśnił, że czwartkowe przeszukanie w biurze poselskim Jana Burego nie miało nic wspólnego z piątkowym głosowaniem nad odwołaniem szefa MSW. Jak dodał, prokuratorzy zaplanowali swoje działania w ubiegłą środę.

"Ojciec wyciągnął rękę do prawicy, ale dwaj liderzy nie ucałowali pierścienia"

- Jarosław Kaczyński chce zrobić to, co zrobił w 2007 roku: zjeść przystawki. Wziąć wyborców, ale nie polityków - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki (PO), komentując projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący zjednoczenia prawicy. Mariusz Błaszczak (PiS) zaprzeczał tym zarzutom. Tłumaczył, że PiS jest otwarte na współpracę z politykami innych ugrupowań, w tym także z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą.

Tusk rozmawiał z Poroszenką o sytuacji na Ukrainie

Premier Donald Tusk w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała PAP, że rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji na Ukrainie.

"Odwołanie rządu Donalda Tuska jest ważniejsze po stokroć niż Zbigniew Ziobro w polityce"

- Myślę, że to jest uczciwe postawienie sprawy - ocenił w programie "Tak jest" własną poniedziałkową deklarację gotowości odejścia z polityki Zbigniew Ziobro. Lider Solidarnej Polski zauważył w TVN24, że "byli koledzy z PiS nieustannie powtarzają jak mantrę, że problemem na drodze do zjednoczenia prawicy są przerosłe ambicje osobiste Zbigniewa Ziobry". - Jeśli dla pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego problemem (...) jest Zbigniew Ziobro, to nie ma takiego problemu - zapewnił polityk.

Sikorski: dopóki jestem ministrem, Korwin-Mikke nie ma wstępu do MSZ

Dopóki jestem ministrem, noga europosła Janusza Korwin-Mikkego nie postanie na terenie MSZ - oświadczył w poniedziałek szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Zawiadomienie MSZ w sprawie spoliczkowania Michała Boniego przez Janusza Korwin-Mikkego najprawdopodobniej we wtorek trafi do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. "Za pośrednictwem prokuratury apelacyjnej zostanie wyznaczona prokuratura, która poprowadzi tę sprawę" - powiedział PAP prok. Maciej Kujawski z PG.