Doradca prezydenta o wyroku ws. więzień CIA: nie możemy protestować, pozwoliliśmy na to

- Nie możemy protestować przeciwko wyrokowi, bo pozwoliliśmy obcemu państwu na działalność sprzeczną z konwencją, której jesteśmy stroną - skomentował czwartkową decyzję ETPC ws. tortur w więzieniach CIA Roman Kuźniar. Prezydencki doradca ds. międzynarodowych w "Faktach po Faktach" krytycznie ocenił ówczesny polski rząd, który w jego opinii "niewystarczająco chronił suwerenność Polski". - To był brak wyobraźni i głupota (...) tych, którzy podejmowali decyzje - podkreślił.

Samochód wysłannika TVN24 ostrzelany na Ukrainie

- Wydawało się, że separatyści tolerują dziennikarzy, którzy mają ich akredytacje, wydawało się, że jest bezpiecznie. Nagle usłyszeliśmy strzały. Okazało się, że ktoś do nas strzela. Dwa naboje trafiły w nasz samochód - opowiadał Wojciech Bojanowski, specjalny wysłannik TVN24 na Ukrainę. Reporter blisko tydzień spędził w miejscu, w którym doszło do zestrzelenia malezyjskiego samolotu i, gdzie trwają walki separatystów z ukraińską armią.

Biznesmeni obciążają wiceministra. Alkohol znaleziony w trakcie przeszukania

Podczas przeszukań u Zbigniewa Rynasiewicza, wiceszefa resortu infrastruktury i rozwoju agenci CBA i prokuratorzy znaleźli u niego alkohol. Wiceministra obciążają biznesmeni podejrzani o powoływanie się na wpływy u niego. Śledczy weryfikują także ich słowa o przekazywaniu politykowi pieniędzy. Prokuratorzy planują wniosek o uchylenie Rynasiewiczowi immunitetu poselskiego - dowiedział się portal tvn24.pl.

Zaśpiewają Kaczmarskiego dla Stasiaka

Już po raz czwarty o nagrodę im. Władysława Stasiaka, byłego Szefa Kancelarii Prezydenta RP, będą się ubiegać uczestnicy Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Laureata wybierze i nagrodę wręczy żona ministra, Barbara Stasiak. To XI edycja festiwalu organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego.

"Każdy doceni dorobek prof. Fuszary"

Nie miałem żadnych wątpliwości, że kompetencje i sposób podejścia do spraw pani prof. Fuszary idealnie pasują do tego, co chcę zrobić jako premier polskiego rządu w tych sprawach - powiedział premier Donald Tusk o nowej pełnomocniczce rządu ds. równego traktowania.

Seremet: immunitet nie chroni przed przeszukaniem. Poseł Bury nie miał zastrzeżeń

Przeszukania pomieszczeń, należących do szefa klubu PSL Jana Burego, były prawidłowe - ocenił w piątek w Sejmie prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował, że sam poseł nie miał zastrzeżeń co do sposobu przeszukania i został poinformowany o jego celu. Seremet zaprzeczył także, jakoby przed przeszukaniem należało uchylić posłowi immunitet. - Immunitet nie chroni posła przed przeszukaniem w postępowaniu przygotowawczym - wyjaśnił. Posłowie w swoich przemówieniach nie pozostawili na działaniach prokuratury suchej nitki.

Ordynator oddała syna rodzicom. Dyrekcja ją za to zawiesiła

Ordynator oddziału noworodkowego szpitala w Skierniewicach została zawieszona w obowiązkach, bo oddała dziecko matce, która wcześniej porzuciła chłopca w szpitalu. - Działam w zgodzie z własnym sumieniem - mówi lekarka. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

Tusk: prawdopodobnie będziemy się odwoływali od wyroku ws. tortur

Donald Tusk nie wykluczył, że Polska będzie się odwoływać od decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce. - Niewykluczone, powiedziałbym nawet, że dość prawdopodobne jest, że będziemy się odwoływali od tego wyroku - oświadczył premier na piątkowej konferencji prasowej.

Wakacyjna droga nad morze. Autostradą nie zawsze szybciej

Co weekend - zwłaszcza w wakacje - ruch w kierunku turystycznych kurortów ruch jest wzmożony. Więcej samochodów na drogach pojawia się w piątek. Dzisiaj, po godzinie 11, aby wjechać na płatny odcinek autostrady A1, w miejscowości Nowa Wieś (k.Torunia) już przed południem trzeba było stać w korku około 10-15 minut. W tym samym miejscu, w minioną niedzielę kierowcy musieli czekać nawet półtorej godziny.

Prokuratura złamała prawo ws. przeszukań u posła PSL?

Prokuratura mogła złamać prawo, nakazując przeszukanie w pomieszczeniach należących do posła Jana Burego bez uchylenia mu immunitetu - wynika z ekspertyz prawnych, którymi dysponuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Poseł PO Witold Pahl powiedział w rozmowie z tvn24.pl, że z opinii niemal jednoznacznie wynika konieczność uchylenia posłowi immunitetu. - Prokuratura generalna odmawia na razie komentarza w tej sprawie, prokurator generalny odniesie się do wszystkich wątpliwości w trakcie debaty sejmowej – powiedział portalowi tvn24.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury generalnej.

Kalisz broni Millera i Kwaśniewskiego: gdyby wiedzieli, to by przeciwdziałali

- Jestem przekonany, znając Kwaśniewskiego i Millera, że gdyby wiedzieli, że tam są robione tortury, to by przeciwdziałali - zapewnił Ryszard Kalisz. Gość "Wstajesz i wiesz" skomentował wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Trybunał nie przesądza o tym, czy wiedzieli (Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski - red.), czy nie wiedzieli. Trybunał uznał, że powinni byli wiedzieć - dodał.

Prawnik: Polska taktyka w Strasburgu była sprytna. To wyrok zaskoczył

Polska, nie pokazując Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka dokumentów ws. rzekomych więzień CIA najprawdopodobniej liczyła, że ten uzna wyłącznie brak współpracy ze stroną polską, a oddali resztę zarzutów personalnie dotyczących skarżących - uważa adwokat Łukasz Chojniak z Uniwersytetu Warszawskiego, gość "Wstajesz i wiesz". - Taktyka była całkiem sprytna, jeżeli nie chcemy mówić o meritum, tylko rozstrzygnięcie trochę zaskoczyło stosujących tę taktykę - powiedział.

Rzecznik rządu: następca Sikorskiego już ustalony

- Radosław Sikorski jest naszym kandydatem na stanowisko ministra spraw zagranicznych Unii Europejskiej. Jeżeli to się uda, to pan premier jest przygotowany na każdy wariant - powiedziała we "Wstajesz i wiesz" Małgorzata Kidawa-Błońska, rzecznik rządu. Wyjaśniła, że Donald Tusk ma już ewentualnego następcę Sikorskiego, ale nie zdradziła jego nazwiska. - Trzymam za Radosława Sikorskiego kciuki - powiedziała tylko. Jednocześnie zaprzeczyła, że do Brukseli wybiera się sam premier.

Seremet: Immunitet nie chroni przed przeszukaniem. Działania prokuratury prawidłowe

Przeszukania pomieszczeń, należących do szefa klubu PSL Jana Burego, były prawidłowe - ocenił w piątek w Sejmie prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował, że sam poseł nie miał zastrzeżeń co do sposobu przeszukania, został poinformowany o jego celu. Seremet zaprzeczył także, jakoby przed przeszukaniem należało uchylić posłowi immunitet. - Immunitet nie chroni posła przed przeszukaniem w postępowaniu przygotowawczym - wyjaśnił Seremet. Posłowie w swoich przemówieniach nie pozostawili na działaniach prokuratury suchej nitki.

Incydent na konferencji Macierewicza. "Kaftan sobie kup". "Wypad stąd, czubie ty"

"Kaftan sobie kup" - tak do Antoniego Macierewicza na konferencji odezwał się poseł Twojego Ruchu. W reakcji na to jeden z polityków PiS krzyknął: "Wypad stąd, czubie ty". Do incydentu doszło na konferencji prasowej wiceprezesa PiS, podczas której mówił on, iż złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szefa MSZ Radosława Sikorskiego.

Kwaśniewski po wyroku ws. tortur: walcząc z terroryzmem trzeba być skutecznym

Polski rząd powinien odwołać się od decyzji ETPC ws. więzień CIA - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w TVN24 Biznes i Świat. Podkreślił, że nie usprawiedliwia działań USA, jeśli były niezgodne z prawem, ale ocenił, że polskie władze zachowały się w przeszłości ws. współpracy wywiadów zgodnie z interesem kraju.

Sienkiewicz: to tylko przestępcom wydaje się, że są bezkarni

- Sprawa podsłuchów pokazała, że pewne procedury są do poprawy i trzeba je zmienić jak najszybciej - mówił "Faktach po Faktach" w TVN24 szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Podkreślał, że śledztwo w tej sprawie się toczy i niewykluczone, że kolejne osoby usłyszą zarzuty. Podkreślił też, że tylko przestępcom wydaje się, że są bezkarni, ale ich zatrzymanie to zawsze kwestia czasu - co pokazało m.in. rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej działającej na Podlasiu.

Kim są więźniowie, którzy wygrali z Polską?

Jeden z nich miał planować zamach na World Trade Center, a drugi rzekomo był "mózgiem" zamachu na amerykański niszczyciel, w którym zginęło 17 marynarzy. Kim są więźniowie, którzy zaskarżyli Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i wygrali? Obaj twierdzą, że byli torturowani w tajnym więzieniu CIA na terenie naszego kraju. W czwartek Trybunał przyznał im po 100 tys. euro zadośćuczynienia.

Nie było wolnych karetek. Turysta zmarł na zawał

Gdy 80-letni mężczyzna wypoczywający w Świnoujściu źle się poczuł, wezwano pomoc medyczną. W mieście nie było żadnej wolnej karetki. Trudności z dotarciem mieli też ratownicy, którzy przylecieli helikopterem, lecz nie mieli gdzie wylądować. Mężczyzny nie udało się uratować.