Kamiński: Tusk jak mały cwaniaczek. Kupczy głosami

- Donald Tusk zachowuje się jak mały, polityczny cwaniaczek. Tak się boi Gowina, że dla kilku głosów z Dolnego Śląska chce wyrzucać jednego człowieka - tak w "Rozmowie bardzo politycznej" Mariusz Kamiński z PiS ocenił zapowiedź premiera o zwolnieniu doradcy ministra sprawiedliwości za to, że kilka lat temu współpracował z PiS. - To pokazuje, że Platforma Obywatelska jest na etapie destrukcji - dodał Ryszard Kalisz ze stowarzyszenia Dom Wszystkich - Polska.

"Dla nich kierujący są jak stado baranów, które trzeba strzyc. Tylko trzeba znaleźć metodę"

To on kontroluje straż miejską. Jeździ za nimi i sprawdza, czy ustawiają fotoradary tam, gdzie rzeczywiście powinny stać. Wszystko filmuje, czym zaszedł za skórę niejednemu funkcjonariuszowi. Strażnicy sprawy kierują do sądów, ale jak na razie Emil Rau wygrywa po kolei wszystkie procesy. A sędziowie jednogłośnie tłumaczą: każdy obywatel ma prawo kontrolować działania straży miejskiej.

Tusk utrąci doradcę Sienkiewicza? "Pisior, tak? Nie będzie długo dyrektorem"

Donald Tusk chce dymisji Pawła Majchra - szefa gabinetu politycznego ministra spraw wewnętrznych. Powodem ma być jego współpraca z PiS kilka lat temu. - "Pisior", tak? Na mój nos on nie będzie długo dyrektorem gabinetu - zapowiedział szef PO podczas spotkania wyborczego z działaczami partii z Dolnego Śląska. Nagranie ze spotkania publikuje "Newsweek".

Lekarz z wyrokiem został dyrektorem. "Myśmy żadnych innych uwag nie mieli"

Kontrowersyjna nominacja na stanowisko dyrektora ds. medycznych szpitala w Oleśnie. To wysokie stanowisko dostał lekarz, który ma na sumieniu śmierć pacjentki i prawomocny wyrok potwierdzający jego winę. Sąd uznał, że chirurg zaniedbał swoje obowiązki przy rutynowym zabiegu - i choć taki wyrok podważa jego kompetencje do leczenia ludzi - nie przeszkodził w awansowaniu lekarza na dyrektorski fotel.

Sopot, Muszyna i inni na "czarnej liście". Będzie mniej uzdrowisk w Polsce?

Na opublikowanej przez Ministerstwo Zdrowia "czarnej liście" uzdrowisk znalazło się aż 10 znanych i lubianych miejscowości wypoczynkowych. W kurortach zawrzało, bo dyrektorzy sanatoriów są zdania, że wymogi ministerstwa są zbyt restrykcyjne. Władze miast obawiają się z kolei, że utrata statusu uzdrowiska spowoduje problemy na miejscowych rynkach pracy.

2,5 tys. km dróg dla prywatnych firm. Ma być taniej i lepiej, a jak będzie?

Ma być lepiej, szybciej i taniej - wymaganie są duże, ale chętnych nie brakuje. Generalna Dyrekcja Dróg Państwowych i Autostrad chce przekazać nadzór nad kolejnymi państwowymi drogami prywatnym firmom. Chodzi aż o 2500 kilometrów dróg. Firmy mają naprawiać nawierzchnię, ustawiać znaki a także patrolować.

"Doszedłem do wniosku, że w NIK jest sporo do zrobienia"

- Nie miałbym odwagi startować, gdybym nie miał konkretnych pomysłów na pracę Najwyższej Izby Kontroli - zapowiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Kwiatkowski, zatwierdzony w piątek na prezesa NIK przez Senat. I wyjaśnił, że ma zamiar wzmocnić autorytet Izby w relacjach z obywatelami i Sejmem, doprowadzić do zwiększenia kompetencji sejmowej komisji kontroli państwa i skupić działania NIK na strategicznych obszarach. - Doszedłem do wniosku, że w NIK-u jest sporo do zrobienia. Stąd moja decyzja o starcie - powiedział Kwiatkowski.

Macierewicz chce jasności ws. próbek z tupolewa. "Albo ich pobrano 299 albo 301"

Antoni Macierewicz (PiS), szef zespołu parlamentarnego, który bada przyczyny katastrofy smoleńskiej, poinformował, że zwróci się do prokuratury wojskowej z pytaniami dotyczącym próbek pobranych z wraku TU-154M podczas ostatniego pobytu polskich ekspertów w Smoleńsku. - Jeżeli sprawa nie zostanie dopilnowana, to trotyl może się zamienić na pastę do zębów lub pastę do butów - powiedział.

Beger: nie wierzę w samobójstwo Leppera

W poniedziałek minęła druga rocznica śmierci Andrzeja Leppera. Jak wspomina byłego lidera Samoobrony Renata Beger? Co sadzi na temat okoliczności jego śmierci? Dlaczego zabrakło jej w czasie marszu zorganizowanego przez byłych partyjnych kolegów? O tym z byłą posłanką rozmawiał w "Babilonie" Piotr Marciniak.

NIK pozytywnie o systemie opieki nad dziećmi do lat trzech

Zmiany ustawowe, które weszły w życie w kwietniu 2011 r., sprzyjają rozwojowi form opieki nad dziećmi do lat trzech i ułatwiają osobom aktywnym na rynku pracy godzenie obowiązków rodzinnych z zawodowymi - oceniła NIK w najnowszym raporcie.

"Każdemu dziecku należy się pogrzeb". Rusza kampania

Rodzice, którzy stracili dziecko w wyniku poronienia lub przy porodzie, otrzymają w szpitalnych oddziałach położniczych materiały informujące o przysługujących im prawach dotyczących np. pogrzebu dziecka. To część kampanii "Ja też jestem dzieckiem".

O "Samoobronie" i Andrzeju Lepperze. Renata Beger będzie gościem "Babilonu"

W ubiegłym tygodniu minęła druga rocznica śmierci lidera "Samoobrony", Andrzeja Leppera. Działacze partii zorganizowali marsz, podczas którego domagali się wznowienia śledztwa w sprawie okoliczności śmierci polityka. Zabrakło na nim najbliższych współpracowników wicepremiera: Janusza Maksymiuka, Krzysztofa Filipka i Renaty Beger. Właśnie z byłą posłanką w "Babilonie" porozmawia Piotr Marciniak.

Wdowa po gen. Papale: Jesteśmy świadkami kompromitacji Państwa

Jesteśmy świadkami kompromitacji Państwa, które nie jest w stanie znaleźć morderców Komendanta Głównego Policji. Domagamy się wyjaśnień od przedstawicieli organów wymiaru sprawiedliwości i podania ich do wiadomości publicznej - oświadczyły wdowa po gen. Marku Papale i jego córka.

Kolejowe utrudnienia na Śląsku. Awaria sieci trakcyjnej

Do wczesnego popołudnia w sobotę poważnie utrudniony będzie ruch pociągów pomiędzy Porajem a Myszkowem (Śląskie). Doszło tam do awarii sieci trakcyjnej. Nocą ruch na tym odcinku był całkowicie zamknięty, teraz pociągi poruszają się po jednym torze, są duże opóźnienia.

Bamber - prostak, nadzior czy fragment historii Poznania?

Bamber - w Poznaniu to słowo ma zupełnie inne znaczenie, niż w innych częściach kraju. Odwołuje się do historii pracowitych z osadników Bawarii. Ale strona oficjalna internetowa miasta przekonywała do niedawna, iż bamber to tylko prostak lub bogaty chłop.

Rosja daje milion dolarów dla Fundacji Auschwitz-Birkenau

Kwotę do 1 mln dolarów przekaże Federacja Rosyjska na fundusz wieczysty Fundacji Auschwitz-Birkenau, z którego finansowane są prace konserwatorskie w b. niemieckim obozie Auschwitz - poinformowała w piątek ambasada Rosji w Warszawie.

"W każdym zawodzie zdarzają się ludzie, którzy tego zawodu wykonywać nie powinni"

- W każdym zawodzie zdarzają się ludzie, którzy tego zawodu wykonywać nie powinni, albo powinni ten zawód zmienić i tego może nawet najlepszy nadzór nie wyłapać - komentowała w "Faktach po Faktach" psycholog Maria Rotkiel, odnosząc się do szokujących zdjęć dokumentujących zachowanie terapeutki wobec 4-letniego chłopca z autyzmem. Razem z dr Jolantą Świderską, która prywatnie wychowuje autystyczne dziecko, doszły do wniosku, że terapeutka zastosowała skandaliczne metody i źle zorganizowała zajęcia.

Hejterzy? "Nie odpowiadać, ale nie ignorować"

Nienawiść w internecie nie ogranicza się tylko do forów, ale wręcz "wylewa się na ulicę i stadiony" - uważa socjolog dr Rafał Pankowski. O daleko idących skutkach agresji w sieci opowiadał razem z Magdą Gessler w programie "Tak jest" w TVN24.

Wieszają 260 ogniw słonecznych na szpitalu w Ustroniu

W szpitalu w Ustroniu (woj. śląskie) trwa montaż paneli słonecznych produkujących energię elektryczną. Inwestycja ma zakończyć się w połowie września, kosztować ponad 2 mln zł i dawać ponad 50 megawatogodzin prądu rocznie.

Policja ma prawo zmusić kierowcę do badania krwi? Zdania podzielone

Czy policja ma prawo zmusić kierowcę do poddania się badaniu krwi? Według Ireny Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich nie, bo w Polsce nie reguluje tego żadna ustawa, a według konstytucji, tylko ona może ograniczyć prawa obywatela. Z kolei zdaniem Mariusza Sokołowskiego, rzecznika policji - ustaw jest kilka. Inspektor zapewnia też, że funkcjonariusze nie przestaną wykonywać działań w tym zakresie.

"Pożałowania godny przejaw bezmyślności". Polskie MSZ o transparencie

Polskie MSZ potępiło i oceniło jako "pożałowania godny przejaw bezmyślności i ignorancji" incydent, do którego doszło podczas meczu Lecha Poznań z Żalgirisem Wilno. Na sprawę zareagował również wojewoda poznański, który zwołał w piątek posiedzenie zespołu interdyscyplinarnego ds. imprez masowych. W trakcie czwartkowego spotkania wywieszono transparent z napisem "Litewski chamie, klęknij przed polskim panem".

Masowe zatrucie salmonellą w więzieniu

73 więźniów i funkcjonariuszy zatruło się bakterią salmonelli w zakładzie karnym w Barczewie - poinformowały służby więzienne. W placówce wprowadzono już kwarantannę, a sanpeid i służby wyjaśniają przyczyny zakażenia.

Dyplomacja Litwy o transparencie: Haniebna próba podżegania do nienawiści

- Mam nadzieję, że klub Lecha oficjalnie przeprosi za niektóre osoby, które siedziały pośród kibiców - powiedziała ambasador Litwy Loreta Zakarevičienė, komentując wczorajszy incydent podczas meczu Lecha Poznań z litewskim Żalgirisem. Na trybunach wywieszono wtedy wulgarny plakat. Szef litewskiego MSZ Linas Linkeviczius komentuje ostrzej: ten transparent to haniebna próba podżegania do nienawiści.