Zmiany w Karcie Nauczyciela, pensum. Nowe pomysły szefowej MEN

- Nie jest wykluczone wprowadzenie wymaganej liczby godzin pracy (tzw. pensum) dla psychologów, pedagogów i logopedów pracujących w szkołach, co postulują oświatowe związki zawodowe. Najpierw resort edukacji musi policzyć koszty z tym związane - poinformowała minister edukacji Anna Zalewska. Co jeszcze? Możliwe są zmiany w Karcie Nauczyciela.

Ktoś śmiertelnie postrzelił młodego wilka. Wkraczają policja i prokuratura

W okolicy miejscowości Sarnaki (woj. podlaskie, Wigierski Park Narodowy) ktoś śmiertelnie postrzelił młodego wilka. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu, jednak WPN czekał na ekspertyzę i dopiero teraz zdecydował się poinformować o zdarzeniu. Sprawą zajmuje się już Prokuratura Okręgowa w Suwałkach. Wilki od 1998 roku są w całym kraju pod ścisłą ochroną.

"Mamy do czynienia z trzema kryzysami". Szef niemieckiego MSZ u Waszczykowskiego.

- Mamy wspólne zdanie na temat zagrożeń, jakie płyną dla NATO i dla naszego regionu. Mamy także wspólne zdanie, jak tym zagrożeniom się przeciwstawiać - powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie. Ministrowie omawiali bieżące sprawy europejskie oraz politykę wschodnią i bezpieczeństwa.

Kukiz chce referendum ws. uchodźców. "Obcy kulturowo ludzie"

"Gospodarzem w Polsce nie jest obecna, ani żadna inna władza, tylko obywatele. To obywatele powinni decydować czy i kogo przyjmiemy do naszej Ojczyzny" - to hasło, jakie można znaleźć na uruchomionej w czwartek stronie internetowej dotyczącej referendum ws. przyjmowania uchodźców do Polski. Z inicjatywą wyszedł Ruch Kukiza. "Nie jesteśmy przygotowani na przyjmowanie obcych nam kulturowo ludzi" - podkreślił lider ugrupowania.

Premier: kompromis odrzucony. Opozycja stawia ultimatum i chce spotkania z Kaczyńskim

Opozycja, poza klubem Kukiz'15, odrzuciła rządową propozycję rozwiązania kryzysu w TK - stwierdziła premier Szydło po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Podkreśliła, że w ocenie PiS ws. TK nie ma sporu prawnego, a "podgrzewany" spór polityczny. Przedstawiciele opozycji ocenili z kolei, że porozumienie z Szydło byłoby sankcjonowaniem łamania prawa przez PiS. PO postawiło rządowi ultimatum.

Rezolucja w sprawie Polski zablokowana. Na tydzień

Parlament Europejski może zająć się kwestią uchwalenia rezolucji w sprawie sytuacji w Polsce. Na razie prace zostały jednak zawieszone. Konferencja przewodniczących PE nie podjęła decyzji i może wrócić do tematu dopiero za tydzień.

"Zażenowanie", "nowe czasy" i krytyka niemieckiego punktu widzenia. Zachodnie media o Polsce

W czwartek Polska znów zajmuje ważne miejsce w największych zagranicznych dziennikach. Oprócz wyraźnie krytycznych opisów debaty w Parlamencie Europejskim i kwestii związanych z wolnością mediów nad Wisłą, z Niemiec nadszedł też głos krytyczny wobec zachodniego postrzegania polskich problemów. Niemieccy dziennikarze piszą o "końcu świata" u sąsiadów, jakby u nich samych nie było wystarczająco wielu problemów – zauważa autor komentarza w "Die Zeit".

NIK raportuje o przemęczonych kontrolerach lotów

- W Polsce brakuje kontrolerów ruchu. Ci, którzy pracują na lotniskach są przemęczeni, bo muszą brać nadgodziny - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli w raporcie, do którego dotarł portal tvn24.pl. Raport opisuje sytuację z okresu 2012-2014. - Od tego czasu wiele się zmieniło - zapewnia rzecznik Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Błaszczak: prezes TK jak polityk PO, zaczyna stawiać warunki

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński zachowuje się jak polityk PO i zaczyna stawiać warunki - stwierdził w "Kontrwywiadzie" RMF FM szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że to "dobra propozycja" premier Beaty Szydło, która zostanie dzisiaj przedstawiona na spotkaniu z szefami klubów parlamentarnych, zakończy pat w TK.

Szef niemieckiej dyplomacji w Warszawie. Wizyta "w nowej atmosferze"?

W czwartek rano w Warszawie rozpoczęło się spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec Witolda Waszczykowskiego i Franka-Waltera Steinmeiera. Rozmowy mają być poświęcone bieżącym zagadnieniom dotyczącym polityki bezpieczeństwa, polityki wschodniej i stosunkom dwustronnym - zapowiedział polski MSZ.

Korespondenci: Unia, której chce PiS, już dawno nie istnieje

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce zawrócić Unię Europejską do czasu, który jest już historią - stwierdziła we "Wstajesz i wiesz" TVN24 Gabrielle Lesser, korespondentka niemieckiego dziennika "Die Tageszeitung". Dodała, że UE od lat nie jest już tylko wspólnotą gospodarczą, ale "unią wartości". - Chcemy pieniędzy, ale nie reguł - taką strategię, zdaniem korespondenta holenderskich mediów Ekke Overbeeka, przyjął rząd PiS, co spotyka się z niezrozumieniem w Europie Zachodniej.

Wysłannik Waszyngtonu w polskim MSZ. "Kurtuazyjne spotkanie" z Waszczykowskim

Daniel Fried, były ambasador USA w Polsce, a obecnie koordynator ds. sankcji w Departamencie Stanu, odwiedził w środę Polskę. Według komunikatu polskiej dyplomacji, Fried rozmawiał z podsekretarzem stanu w MSZ Markiem Ziółkowskim o polityce Zachodu wobec Rosji, sytuacji na Ukrainie oraz działaniu społeczności międzynarodowej w odniesieniu do Iranu.

Miller: Merkel jak wyniosła królowa. To może doprowadzić do krachu

Polityka kanclerz Niemiec Angeli Merkel doprowadziła do gwałtownego wzrostu napięć, które zagrażają Unii Europejskiej i mogą doprowadzić do krachu - ocenił w "Jeden na jeden" szef SLD Leszek Miller. - Mam nadzieję, że kiedyś w przyszłości poniesie za to polityczną odpowiedzialność - stwierdził.

Z "Bizancjum" koniec, ale BOR potrzebuje limuzyn. Luksusowych

Biuro Ochrony Rządu ogłosiło przetarg na nowe, luksusowe limuzyny dla najważniejszych osób w państwie. Tymczasem kilka dni temu wiceszef MSWiA, któremu podlega BOR, przekonywał, że na poziomie władzy nie może być mowy o "Bizancjum". Materiał "Faktów" TVN.

Schetyna: Europa nie respektuje rządu PiS

- Nie można zaprzyjaźniać się w sposób demonstracyjny z Victorem Orbanem, co robił Jarosław Kaczyński, i odpychać polityki europejskiej, Niemców, Francuzów, którzy mają wpływ na decyzje dotyczące Polski - mówił w "Kropce nad i" Grzegorz Schetyna. Były szef MSZ skomentował tak wtorkową debatę w Parlamencie Europejskim nad sytuacją w Polsce.