Politycy PSL oceniają, że na sobotnim posiedzeniu Rady Naczelnej PSL może pojawić się wniosek o odwołanie prezesa partii Janusza Piechocińskiego. Piechociński wycofał się z zapowiedzi, że sam odda się pod ocenę Rady. - Gdyby spełnił swoją obietnicę, pewnie by dostał 70 procent głosów. W PSL cenimy ludzi honoru - twierdzi jeden z prominentnych działaczy stronnictwa.

Szanse powstania komisji śledczej ws. WSI oceniam poniżej 50 proc. W PO nie ma pełnej determinacji, aby ją powołać - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Janusz Palikot z Twojego Ruchu. Dodał, że szkody, jakie wyrządził podczas likwidacji tych służb Antoni Macierewicz, są ogromne.

Pacjent musi mieć gdzie się odwołać od decyzji lekarza – ocenił Strasburg, gdy siedem lat temu rozpatrywał głośną sprawę Alicji Tysiąc. Polska wyrok wykonała i powołała Komisją Lekarską, do której teoretycznie mogą się zgłaszać m.in. kobiety, którym lekarz odmówił aborcji. Teoretycznie, bo przez siedem lat zgłosiły się… dwie. Czas, który ma komisja na rozpatrzenie wniosku i formalności, które trzeba spełnić, powodują, że jest ona w takich sprawach całkowicie nieużyteczna. Ministerstwo Zdrowia nawet nie próbuje temu zaprzeczać i obiecuje zmiany. Kiedy? Nie wiadomo.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego zapisy przewidujące, że skazany lub aresztowany mężczyzna korzysta z ciepłej kąpieli "co najmniej raz w tygodniu". Zdaniem RPO to za rzadko, by można było utrzymać należytą higienę.

Motocykl był niedopuszczony do ruchu, jego tablice rejestracyjne pochodziły z ciągnika rolniczego, a kierowca nie miał uprawnień, aby kierować jednośladem. Zapewne, z tych powodów 25-latek uciekał przed policją, jak się mogło wydawać, skutecznie. Policja dotarła jednak do jego do domu, zatrzymała mu prawo jazdy i skierowała sprawę do sądu. Mężczyźnie naliczono 14 wykroczeń drogowych i 87 punktów karnych.

Komisja regulaminowa i spraw poselskich opowiedziała się we wtorek za uchyleniem immunitetu Wojciechowi Penkalskiemu (TR) za wykroczenia drogowe. Penkalski to rekordzista, jeśli chodzi o liczbę mandatów. Od początku kadencji komisja rozpatrywała 12 wniosków w takich sprawach.

- Obserwujemy autentyczne łamanie fundamentalnych zasad, na których opiera się europejska architektura bezpieczeństwa - powiedział Bronisław Komorowski po spotkaniu prezydentów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w Warszawie. Przywódcy wspólnie uznali, że otwarte pogwałcenie zasad przez Rosję wymaga stanowczej i solidarnej reakcji świata zachodniego, w tym NATO.

Małgorzata Fuszara będzie nową pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Fuszara zastąpi na tym stanowisku Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, która odeszła do Parlamentu Europejskiego.

- Starałem się maksymalnie przedstawić wszystkie informacje, które powodowały takie, a nie inne działanie kierowanego przeze mnie biura - przekazał szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Paweł Wojtunik, który uczestniczył we wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych dotyczącej informacji o przeszukaniach pomieszczeń wykorzystywanych przez posła Jana Burego, szefa klubu PSL. Wojtunik podkreślił, że termin przeszukania ustaliła prokuratura.

Sejm zdecydował we wtorek o skierowaniu do pierwszego czytania wniosku Twojego Ruchu o powołanie komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych. Rzecznik rządu powiedziała, że PO być może poprze powołanie komisji. Szef PiS nazwał przegłosowanie wniosku "działaniem proputinowskim". Podobnie ocenił tę decyzję Antoni Macierewicz (PiS), który przeprowadzał likwidację WSI. - Należy to widzieć w wymiarze walki o wpływy rosyjskie w Polsce - stwierdził.