Koparka uszkodziła gazociąg. "Było ryzyko wybuchu"

Podczas prac ziemnych na ul. Spacerowej w Sieradzu (woj. łódzkie) koparka uszkodziła gazociąg. - Stężenie było wybuchowe - przyznają strażacy, którzy zabezpieczali miejsce zdarzenia. Sytuacja jest już opanowana.

Chcieli wywieźć księdza na taczkach. Duchowny pozwał parafian

Krzyczeli „wynocha” i przynieśli taczkę, na której chcieli wywieźć księdza. Tak mieszkańcy Gowarczowa (woj. świętokrzyskie) wyrzucili w zeszłym roku swojego proboszcza. – To biznesmen, nie duchowny! – podkreślali parafianie. Czarę goryczy przelała informacja, że nielubiany ksiądz uderzył wikarego za zbyt mały „zbiór” z kolędy. Wyrzucony proboszcz poczuł się dotknięty i pozwał część parafian do sądu za zniesławienie.

Córka Wałęsy o dokumentach: niech IPN je pokaże

- To trochę niesprawiedliwe mówić, że znaleźli coś, a jeszcze tego nie pokazali – mówi Anna Domińska, córka Lecha Wałęsy i jednocześnie szefowa jego gdańskiego biura. - Na mojego ojca zostało powiedziane już wszystko, ale mało jest potwierdzonych informacji - dodaje.

Wałęsy nie ma w Polsce. Wspiera więźniów politycznych w Wenezueli

W kraju nie milkną komentarze po przekazaniu przez IPN, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek". Były prezydent przebywa w Wenezueli.

Rosjanie odsłonili popiersie Czerniachowskiego. W Polsce likwidował AK

W Moskwie zostało odsłonięte popiersie Iwana Czerniachowskiego. Władze wybrały symboliczną datę: 18 lutego 1945 roku Czerniachowski został śmiertelnie ranny w czasie operacji wschodniopruskiej w pobliżu polskiego Pieniężna. W Polsce pamiętany jest z innego względu: brał udział w likwidowaniu struktur okręgu wileńskiego AK.

"Bardziej bym się zdziwił, gdyby odnalazły się dokumenty, które nie potwierdzają współpracy Wałęsy"

- Lech Wałęsa podjął decyzje, których stał się zakładnikiem. Były one być może z politycznego punktu widzenia zasadne, ale kłamstwo nigdy nie wygrywa na dłuższą metę - mówił w rozmowie z TVN24 Jan Żaryn. Skomentował w ten sposób informacje przekazane w czwartek przez IPN, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek".

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia". Jest odpowiedź Wałęsy

"Nie może być żadnych materiałów mojego pochodzenia. Gdyby były nie byłoby potrzeby podrabiać" - napisał na mikroblogu Lech Wałęsa. Były prezydent przebywa obecnie w Wenezueli. W czwartek IPN poinformował, że wśród dokumentów zabezpieczonych w domu gen. Czesława Kiszczaka znajduje się teczka personalna i teczka pracy TW "Bolek" oraz odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy podpisane Lech Wałęsa "Bolek".

Szef IPN ujawnia, co jest w dokumentach z domu Kiszczaka

"Rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku" - czytamy w komunikacie Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN Łukasz Kamiński stwierdził, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne. Zaznaczył jednakże, że dokumenty w tej chwili nie są analizowane pod kątem ich treści, nie są poddawane badaniom historycznym.

Sikorski uczy Niemców solidarności. Zachodnie media #PisząoPolsce

- Jeśli Niemcy chcą, aby UE przetrwała w obecnej formie, to muszą pokazać, że działają jako udziałowcy, a nie soliści - powiedział w rozmowie z "Der Spiegel" były szef polskiego MSZ Radosław Sikorski. Zachodnie media piszą także o ustawie ws. karania za sformułowanie "polskie obozy śmierci" i wystawie o polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy. Wszystko to na tle doniesień, że ekonomicznie Europa Wschodnia jest oazą spokoju na wzburzonych światowych rynkach. #PisząoPolsce

Kryminolog: Kajetan P. został złapany w ostatnim momencie

- Z zewnątrz nie rozumiemy, czemu on to zrobił. To nie dla pieniędzy. Osoba, którą zabił, nie przeszkadzała mu w robieniu interesów, nie była przeszkodą do osiągnięcia celów - mówił o Kajetanie P. we "Wstajesz i wiesz" kryminolog dr Paweł Moczydłowski. - Motywy, uzasadnienia, powody dla zbrodni są w jego osobowości - dodał.

Szymański: nigdy nie byliśmy bliżej rozpadu strefy Schengen

Musimy mieć możliwości hamowania fali migracyjnej na lądzie - podkreślił w programie "Jeden na jeden" Konrad Szymański. - Bez tego strefa Schengen nie przetrwa, bez tego kraje środka Unii Europejskiej, w tym Niemcy, będą wstrząsane politycznymi niepokojami. Myślę, że powinniśmy się zastanowić nad tym, co możemy zrobić, a nie szukać dziury w całym i wskazywać palcem na Grupę Wyszehradzką - tłumaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Policyjni antyterroryści nie wejdą w skład CBŚP

Biuro Operacji Antyterrorystycznych (BOA) pozostanie w strukturach Komendy Głównej Policji, nie zostanie włączone do CBŚP – mówi wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, nadzorujący m.in. policję.

Tak wyglądały dwa tygodnie poszukiwań Kajetana P.

Odnalezione ciało w mieszkaniu, ustalona tożsamość podejrzanego, wysłany list gończy, fałszywe alarmy - przez dwa tygodnie trwały intensywne poszukiwania Kajetana P. podejrzanego o zabójstwo nauczycielki języka włoskiego. W końcu 27-letniego mężczyznę udało się zatrzymać na Malcie. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Znajomy Kajetana P.: należał do naszej paczki, był absolutnie normalny

Kajetan P. brał udział w imprezach i zajęciach pozauczelnianych, ale też nie dał się w stu procentach poznać - mówiła w TVN24 znajoma 27-latka podejrzanego o zabójstwo. Koleżanka ze studiów dziennikarskich dodała, że mężczyzna zaczął zmieniać się pod ich koniec. Zdaniem kolegi Kajetana P. wydawał się on normalną osobą i jest zaskoczony tym, co się stało.

Szczerski: część z brytyjskich propozycji nie do zaakceptowania

Biorąc pod uwagę naszą historię, trudno być eurosceptykiem. Polska zawsze cierpiała w wyniku rozgrywek europejskich sił, a zyskiwała na jedności - przekonywał w środę w Londynie prezydencki minister ds. zagranicznych Krzysztof Szczerski. Odnosząc się do negocjacji dotyczących brytyjskich planów reformy Unii Europejskiej, powiedział, że polski rząd nie zgodzi się na żadne rozwiązania o charakterze dyskryminującym lub retrospektywnym.

"Szokuje bezczelność Kiszczaka"

- Historyk będzie ciekaw każdego elementu życiorysu Lecha Wałęsy, ale przecież ten element życiorysu nie zmieni całej jego biografii - ocenił prof. Tomasz Nałęcz w "Kropce nad i", który odniósł do dokumentów znalezionych w domu gen. Kiszczaka. Dr Piotr Gontarczyk stwierdził, że dzięki odnalezionym dokumentom badaczom uda się dowiedzieć znacznie więcej o sprawie TW Bolka.

Miller o dokumentach Kiszczaka: sytuacja jest dość żenująca

- Sądziłem, że tyle lat po rozpoczęciu polskich przemian ktoś taki jak gen. Kiszczak przekazał wszystkie dokumenty do odpowiednich instytucji - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Leszek Miller. Dodał, że jest "zaskoczony" sytuacją, w której wdowa po nim poinformowała IPN o posiadaniu akt Służby Bezpieczeństwa PRL rzekomo dotyczących Lecha Wałęsy.

"Wałęsa chronił swoje życie, zdrowie i swoją rodzinę"

- Gdyby Wałęsa był agentem, Solidarność by nie wygrała - ocenił w programie "Fakty po Faktach" prof. Andrzej Friszke. - Gdyby się okazało, że Wałęsa podpisał deklarację współpracy, a nawet donosił, a później się wycofał i stanął na czele strajku, wielkiej Solidarności, to dowód na to, że miał w sobie siłę - podkreślił Władysław Frasyniuk. IPN zajął znajdujące się w domu gen. Czesława Kiszczaka dokumenty mające dotyczyć Wałęsy. Ma się wśród nich znajdować notatka dotycząca spotkania z TW "Bolkiem" w 1974 r.

Błaszczak: przeciąłem spór w policji

- Dziś mamy dowód tego, że wbrew temu, co mówi opozycja, nie ma chaosu w polskiej policji - mówił na konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapytany o słowa byłego szefa Biura Spraw Wewnętrznych Policji, że MSWiA wiedziało o postępowaniu toczącym się przeciwko inspektorowi Zbigniewowi Majowi. Były komendant złożył rezygnację w zeszłym tygodniu.