Kolejna ekshumacja smoleńska

Na Wojskowych Powązkach w Warszawie zakończyła się we wtorek rano ekshumacja przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Jego ciało będzie teraz badane w Zakładzie Medycyny Sądowej.

Kolizja pojazdów z kolumny premier Szydło w Izraelu

- W poniedziałek doszło do kolizji kilku pojazdów z kolumny jadącej z premier Beatą Szydło z lotniska w Tel-Awiwie do Jerozolimy – poinformował rzecznik rządu Rafał Bochenek. - Lekko ranny został funkcjonariusz BOR – powiedziała rzeczniczka Biura Natalia Markiewicz. Niegroźne obrażenia odniosła też pracownica kancelarii premiera - dodał na antenie TVN24 Bochenek.

Marcinkiewicz: PiS używa edukacji do celów politycznych

- Jestem wściekły na tę sytuację, bo najgorsze, co może być w jakimkolwiek państwie, to jest używanie edukacji do celów politycznych - komentował w "Kropce nad i" przygotowywane przez minister Annę Zalewską zmiany w szkolnictwie Kazimierz Marcinkiewicz.

Premier mówi o organizacjach pozarządowych. Rzeplińska: zapraszam do spotkania

- Do tej pory nie widzieliśmy ustawy, która by regulowała powstanie tej instytucji - skomentowała w programie "Tak jest" zapowiedź powołania Narodowego Centrum Społeczeństwa Obywatelskiego Róża Rzeplińska, prezes Stowarzyszenia 61. W wywiadzie premier Beata Szydło tłumaczyła, że instytucja miałaby się zająć uporządkowaniem strefy NGO (organizacji pozarządowych).

Wiceszef klubu PiS: wypowiedź o deportacjach była nieprzemyślana

- Wypowiedź poseł PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy na temat oświadczeń dla ateistów, prawosławnych i muzułmanów była nieprzemyślana i niezręczna - ocenił wiceszef klubu PiS Marek Suski. Jego zdaniem nie ma jednak podstawy, by wszczynać postępowanie w tej sprawie w sejmowej komisji etyki.

Skąd broń i jakie szkolenia? Dowódca WOT zdradza szczegóły

- Żołnierze przyszłych Wojsk Obrony Terytorialnej będą mieć w domach indywidualne wyposażenie, ale nie broń. Ta będzie przechowywana centralnie i dowożona na szkolenie w specjalnych kontenerach – powiedział w poniedziałek dziennikarzom dowódca WOT płk Wiesław Kukuła.

Wypożyczali samochody na "lewe dokumenty"

Na "akcję" brał specjalnie przygotowany dowód osobisty i prawo jazdy. Było w nim zdjęcie 37-latka spod Ozorkowa, ale reszta informacji była fałszywa. Dzięki temu podejrzany mógł bezkarnie pożyczać samochody i ich już nie oddawać. Ze wspólnikiem miał ukraść pojazdy za ćwierć miliona złotych.

Kolejne wnioski o ukaranie posłanki PiS. Za słowa o deportacji

Nowoczesna zapowiedziała w poniedziałek złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki ws. wypowiedzi posłanki PiS Beaty Mateusiak-Pieluchy dot. podpisywania oświadczeń przez ateistów, prawosławnych i muzułmanów. Domaga się nagany dla posłanki. Natomiast Posłowie PO złożyli już w poniedziałek wniosek o ukaranie posłanki PiS. Zdaniem Platformy, tego typu wypowiedzi są skandaliczne i naruszają polską konstytucję.

Zaprojektował najlepszy budynek świata. "Nie sądziliśmy, że się uda"

- Dołożyliśmy bardzo dużo i pracy, i potu, i pieniędzy. Finansowanie wystarczyło na jakiś tam etap pracy, a później ostatnie dwa lata po prosu żal było odpuścić. Trzeba było zacisnąć zęby, pięści i robić swoje - mówił we "Wstajesz i wiesz" Robert Konieczny, twórca powstałego w Szczecinie najlepszego budynku świata.

"To już nie jest demokracja, ale logika Kiepskiego"

- Kroczymy dziarsko w kierunku Polski Ludowej. I to nie tylko symbolicznie - ocenił w rozmowie z tygodnikiem "Newsweek" prof. Andrzej Rzepliński. Ustępujący prezes Trybunału Konstytucyjnego jest też zdania, że rządzący kierują się dziś zasadą "jak to nie można, skoro można?".

Prezydent "czeka na ostateczny efekt prac" ws. reformy edukacji

Dyrektor biura prasowego kancelarii prezydenta Marek Magierowski powiedział, że prezydent Andrzej Duda czeka na ostateczny efekt prac nad reformą systemu edukacji i wówczas podejmie decyzję dotyczącą podpisania ustawy w tej sprawie. Zdaniem Magierowskiego reforma jest oczekiwana przez miliony Polaków.

Trenowali sztuki walki, bili na dyskotekach. CBŚP rozbiło brutalny gang

Granaty hukowe, dym, wybite szyby - tak pod koniec zeszłego tygodnia funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji w Poznaniu zatrzymywali w Poznaniu członków niebezpiecznego gangu. W sumie w ręce policji trafiło osiem osób podejrzanych o brutalne pobicia, wymuszenia rozbójnicze i przestępstwa narkotykowe. - Zatrzymania miały bardzo dynamiczny charakter, policjanci wiedzieli bowiem, że mężczyźni mają niebezpieczne narzędzia, a także większość z nich trenowała sztuki walki - informuje Agnieszka Hamelusz z CBŚP.

Witek: dzięki takim ludziom jak Piotrowicz udało się nam przetrwać

Stanisław Piotrowicz jest znakomitym posłem. Bardzo lubię słuchać jego argumentacji, bo to jest ta stara, dobra szkoła - powiedziała w "Jeden na jeden" szefowa gabinetu politycznego premiera Elżbieta Witek, pytana o posła PiS, który w latach 80. należał do PZPR i pełnił funkcję prokuratora.

Kolejna rozprawa ws. serialu "Nasze matki, nasi ojcowie"

Przed krakowskim sądem odbędzie się w poniedziałek druga rozprawa w procesie cywilnym przeciw twórcom niemieckiego serialu "Nasze matki, nasi ojcowie" za naruszenie dóbr osobistych żołnierzy AK. Sąd ma przesłuchać część świadków i obejrzeć kolejne odcinki serialu.

Macierewicz wybrany na drugą kadencję

Prezesem PiS w okręgu piotrkowskim (Łódzkie) wybrano szefa MON, Antoniego Macierewicza. Będzie to jego druga kadencja w fotelu prezesa piotrkowskich struktur partii. Po raz pierwszy na stanowisko szefa okręgu został wybrany w 2012 r.

Premier z ministrami leci do Izraela. "Na konsultacje międzyrządowe"

Premier Beata Szydło wraz z częścią ministrów w poniedziałek udaje się do Izraela na konsultacje międzyrządowe. Jednym z tematów rozmów będzie współpraca gospodarcza w ramach realizowanego przez polski rząd programu "Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju". Podczas wizyty ma być też podpisane polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.