"To nie był wypadek". Macierewicz ogłasza, kiedy poda szczegóły

Dysponujemy kluczowym materiałem dowodowym pozwalającym stwierdzić, co i jak przebiegło, że doszło do tragedii, w której zginęła cała elita polska - stwierdził w środę szef MON Antoni Macierewicz. Zapewnił, że ma zamiar doprowadzić do końca wyjaśnienie katastrofy smoleńskiej.

"Aberracja, groteska". Konstytucjonalista o projektach ustaw o KRS i SN

Obawiam się, że większość parlamentarna chce sobie zapewnić na przyszłość bezkarność - ocenił projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa profesor Marek Chmaj. Konstytucjonalista mówił w "Kropce nad i", że są one procedowane "na wyścigi, rano, nocą, bez zasięgania opinii, przepychane kolanem". - Cenę za to zapłacą nie sędziowie, tylko obywatele - dodał Mikołaj Pietrzak, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie.

Poprawki PiS zaskoczyły prezydenckich ministrów. Analizujemy, o co w nich chodzi

Nieoczekiwane zawirowanie w pracach nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Sejmowa Komisja Sprawiedliwości niespodziewanie otrzymała w środę plik poprawek do przegłosowania. Wywołało to zdumienie i konsternację przedstawicieli reprezentujących prezydenta. Prace komisji przerwano na półtorej godziny, a do Sejmu pospiesznie przyjechał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"Zasypywanie wnioskami, przerywanie, krzyki". Politycy o posiedzeniu komisji

Na posiedzeniu komisji sprawiedliwości nie dzieje się nic nadzwyczajnego poza tym, co robi opozycja - mówił poseł PiS Szymon Szynkowski vel Sęk. - To mówi przedstawiciel Prawa i Sprawiedliwość - odpowiedziała wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak (Nowoczesna). Jak zaznaczyła, "na komisji można zobaczyć tylko jednego lub dwóch posłów, którzy współuczestniczą w pracach komisji, przedstawiając poprawki".

Pięciu byłych dyrektorów sądów trafiło do aresztu

Pięciu byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej zostało w środę aresztowanych przez rzeszowski sąd rejonowy. Są podejrzani w śledztwie dotyczącym korupcji, do której miało dojść w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. O ich aresztowanie wniosła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Wniosek o zmianę przewodniczącego Piotrowicza. Głosowanie, nikt się nie wstrzymał

Sejmowa komisja sprawiedliwości kontynuuje prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Poseł PO Arkadiusz Myrcha złożył wniosek o zmianę przewodniczącego komisji. Jak argumentował, sposób prowadzenia obrad przez Stanisława Piotrowicza jest skandaliczny. Chodzi m.in. o wyłączanie mikrofonu politykom PO i Nowoczesnej w trakcie wypowiedzi lub niedopuszczanie ich do głosu. - Proszę przekazać prowadzenie komisji i pójdzie to sprawnie. Jedynym problemem jest pan - mówił Myrcha. Wniosek został odrzucony w głosowaniu.

"Groźby śmierci nie mogą być tolerowane w demokracji". Szef PE napisał do premier

"Jestem pewny, że pani rząd podejmie wszelkie konieczne działania, by zapewnić, że takie wydarzenia zostaną potępione, a członkowie Parlamentu Europejskiego będą mogli sprawować swój mandat w sposób wolny i bezpieczny" - napisał szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani w liście do premier Beaty Szydło, komentując sytuację, do której doszło w Katowicach.

Ziobro: przyjęliśmy argument prezydenta

Członków do Krajowej Rady Sądownictwa powinna zgłaszać również opozycja, tak aby nie było wrażenia, że większość parlamentarna wybiera wszystkich - powiedział w środę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. - Przyjęliśmy argument prezydenta Andrzeja Dudy - dodał.

Weteran lepszy i gorszy. MON lustruje w kolejce do Domu Weterana

W ramach prac nad zmianą ustawy o weteranach wojskowych MON stworzył kontrowersyjną koncepcję. Aby ubiegać się o pierwszeństwo w kolejce do pobytu w Domu Weterana, byli żołnierze będą musieli poddać się lustracji. Ci, którzy służyli w wyszczególnionych przez ministerstwo organach PRL, nie będą mieli szans na przyspieszenie procedury uzyskania miejsca w Domu Weterana. A jeśli coś zatają, całkowicie stracą prawo do pobytu.