Komisja Europejska: dialog w sprawie praworządności w Polsce musi być kontynuowany

Podczas wysłuchania Polski w Radzie Unii Europejskiej wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział, iż nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to dobry kierunek, ale pozostały inne wątpliwość Komisji dotyczące praworządności w Polsce i w tej sprawie musi być kontynuowany dialog - przekazał w środę rzecznik Komisji Europejskiej Margaritis Schinas.

80 schorowanych osób i tylko jedna opiekunka

Ponad 80 starszymi i schorowanymi osobami w nocy zajmowała się tylko jedna opiekunka. Tak wyglądała organizacja pracy w jednym z łódzkich Domów Pomocy Społecznej podczas niezapowiedzianej kontroli. Po stwierdzeniu nieprawidłowości, magistrat zapowiedział kontrolę we wszystkich tego typu placówkach.

Nie żyje Jerzy Wartak, uczestnik strajku w kopalni Wujek

Zmarł uczestnik krwawo stłumionego strajku w kopalni Wujek w 1981 roku i wieloletni działacz Solidarności Jerzy Wartak – poinformował we wtorek Krzysztof Pluszczyk ze Społecznego Komitetu Pamięci Górników Kopalni Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.

Terlecki: możliwe "techniczne" zmiany w Kodeksie wyborczym

Nie przewidujemy żadnych większych zmian w Kodeksie wyborczym, raczej będą to zmiany o charakterze technicznym - zapowiedział we wtorek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (Prawo i Sprawiedliwość). Dodał, że zmiany, które sprawdziły się w wyborach samorządowych, PiS będzie chciało też zastosować w wyborach parlamentarnych.

W Sejmie debata nad wotum zaufania dla rządu. Wniosek złożył premier Morawiecki

Wniosek o wotum zaufania dla swego rządu złożył w środę premier Mateusz Morawiecki. Tłumaczył, że Sejm powinien "wyrazić swoje zdanie w odniesieniu do tego, czy ma być kontynuowany program reform". Marszałek Marek Kuchciński (PiS) wprowadził ten punkt od razu do porządku obrad. Po wystąpieniu premiera i zarządzonej przerwie rozpoczęła się debata.

Kittel: to niezrozumiałe, że nagle politycy zaangażowali się w atakowanie dziennikarzy

Politycy próbują wmówić ludziom w Polsce, że dziennikarze to są jakieś złe siły, które działają na niewiadomych zasadach - powiedział w TVN24 Bertold Kittel. Dziennikarz "Superwizjera" TVN otrzymał we wtorek tytuł Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. W środę w programie "Wstajesz i wiesz" opowiadał o reportażu "Polscy naziści", którego jest współautorem, a który - jak ocenił - "wkurzył polityków".

Po pobiciu w dyskotece szukają tego mężczyzny

Pod koniec września w jednej z dyskotek pod Ostrowem Wielkopolskim doszło do pobicia mężczyzny. Sprawcy poszukuje policja. Teraz opublikowała nagranie, na którym zarejestrowana została sylwetka mężczyzny podejrzewanego o ten czyn.

Zrobili skok na sklep z grami, ukradli 57 pustych pudełek

Najpierw siłowali się z pleksą. Potem kradli na raty, bo nawet nie mieli torby na łup. Ten ostatecznie okazał się bezwartościowy. Dwóch młodych mężczyzn ukradło bowiem 57 pustych pudełek po grach na konsole. Jeden z nich został już zatrzymany, przy próbie innej kradzieży.

Schetyna po spotkaniu z Georgette Mosbacher: ambasador twardo broni zasad podstawowych

Ambasador USA dużo czasu poświęciła kwestii zniesienia wiz dla Polaków. Jest dobry plan i dobry pomysł - mówił szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, lider PO Grzegorz Schetyna po wtorkowej rozmowie z Georgette Mosbacher. Dodał, że wśród poruszonych tematów było także "to, co jest troską pani ambasador: kwestia wolności mediów w Polsce". Mosbacher podkreśliła, że do spotkania doszło, bo chce ona poznać "Polaków z różnymi poglądami".

Parchimowicz: prokurator Święczkowski naruszył zasadę domniemania niewinności

Obecna prokuratura jest narzędziem w rękach partii rządzącej - podkreślił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Krzysztof Parchimowicz, szef Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Komentował między innymi zatrzymanie i postawienie zarzutów byłym urzędnikom Komisji Nadzoru Finansowego. - Nie widzę podstaw do takich działań - stwierdził.

"Nawet jeśli zrobią nam wariant węgierski, dalej będziemy to robić"

Reporter "Superwizjera" TVN Bertold Kittel został wybrany Dziennikarzem Roku w konkursie Grand Press. Odbierając we wtorek wieczorem statuetkę, odniósł się do reportażu "Polscy naziści", którego jest współautorem. - Wywołał on szaloną wściekłość zarówno u najważniejszych polityków w kraju, jak i pewnych osób związanych ideologicznie z kręgami nacjonalistycznymi - powiedział Kittel.

Dworczyk: Kwaśniak jest ofiarą gangsterów, to w ogóle nie podlega dyskusji

Mam nadzieję, że sprawcy ataku na byłego wiceprzewodniczącego KNF Wojciecha Kwaśniaka zostaną surowo ukarani - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Bo - jak dodał - to, że Kwaśniak jest ofiarą gangsterów, w ogóle nie podlega dyskusji. Dworczyk nie chciał jednak komentować słów Zbigniewa Ziobry w sprawie Kwaśniaka. - Minister Ziobro jako prokurator posiada większą wiedzę niż ja. Ja bym w ten sposób tego nie określił - mówił.

"Poważna afera". Nowoczesna składa zawiadomienie w sprawie Biereckiego

Niedopełnienie obowiązków kontroli nad SKOK-ami zarzucają politycy Nowoczesnej dziewięciorgu byłym i obecnym członkom zarządu Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, w tym senatorowi PiS Grzegorzowi Biereckiemu. Partia składa zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie. - My złożymy taki sam wniosek - zapowiedział Jarosław Urbaniak z Platformy Obywatelskiej. W odpowiedzi Bierecki zasugerował, że "posłom potrzebna jest rzetelna porada prawna".

"Pompa ssąca, która ze SKOK-ów wyprowadziła pieniądze do Luksemburga"

Powstały spółki wydmuszki, do których wyprowadzono działania SKOK-ów. Kilkanaście z nich było kontrolowanych przez spółkę w Luksemburgu założoną przez senatora PiS Grzegorza Biereckiego - stwierdziła Izabela Leszczyna (PO). Senator PiS Jan Maria Jackowski ocenił, że nazwisko Biereckiego wykorzystywane jest, by "odwrócić uwagę od istoty problemu". To reakcje na słowa byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka o relacjach SKOK Wołomin ze światem polityki.