"Uczucie zemsty było tak głębokie, że spowodowało tragiczny finał"

Ojciec pięcioletniego Dawida działał logiczne, według założonego planu. Unikałbym pojęcia niepoczytalności - powiedział w TVN24 profesor Brunon Hołyst, kryminolog, o ojcu pięcioletniego Dawida. - On kochał i żonę i dziecko, ale uczucie zemsty było tak głębokie, że spowodowało tragiczny finał - dodał.

"Największe poszukiwania w historii" dzień po dniu

Pięcioletni Dawid zaginął w środę 10 lipca. W nocy ruszyły poszukiwania, w które zaangażowano ogromną liczbę funkcjonariuszy różnych służb. Dziesiątego dnia poszukiwań policjanci odnaleźli ciało. Mariusz Mrozek ze stołecznej policji poinformował, że "z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością" jest to ciało Dawida. Jak dodał, były to "największe poszukiwania w historii polskiej policji". Przedstawiamy, jak wyglądały - dzień po dniu.

168 lat temu wmurował ją król Prus. Otworzyli kapsułę czasu z mostu

Kilka monet i dwa zwitki pergaminu - to skrywała kapsuła czasu z 1851 roku, znaleziona podczas remontu mostu w Tczewie. - Przetrwała wysadzenie mostu w 1939 roku, po 168 latach udało nam się na tę kapsułę natrafić. Ta zawartość może i jest lekko rozczarowująca, natomiast sama historia z jej odkryciem to dla nas fajna ciekawostka - mówi Łukasz Brządkowski ze stowarzyszenia Dawny Tczew.

Kable odchodzą do lamusa. Telefon naładujesz w kieszeni

Dwa magnesy przy dłoniach generują prąd. A ten jest przesyłany do materiału, który ładuje telefon w twojej kieszeni. Łódzcy naukowcy stworzyli materiał, który działa jak ładowarka indukcyjna. Pomysł został opatentowany i - jak się dowiadujemy - nie brakuje chętnych do jego komercyjnego wykorzystania.

List Aleksandry Dulkiewicz do prezydenta w sprawie Westerplatte. "Jest ostatnią nadzieją"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wysłała list do prezydenta RP Andrzeja Dudy. Poprosiła w nim, aby nie podpisywał specustawy dotyczącej przejęcia przez rząd terenu na Westerplatte. - Pani prezydent będzie nam dziękować za kilka lat, że wreszcie to miejsce wygląda godnie - bez wstydu, bez zażenowania, bo tak niestety wygląda dziś- skomentował apel Dulkiewicz wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Polacy mogą zobaczyć sto metrów od swoich domów fermy norek lub składowiska odpadów"

Czy nasz sąsiad na działce obok może wybudować, co zechce? Do tej pory inwestor musiał powiadomić sąsiadów o planowanej inwestycji. Rząd pracuje nad zmianą przepisów – w tym nad zmianą pojęcia sąsiedztwa. Agnieszka Pomaska z Platformy Obywatelskiej alarmuje, że niebawem Polacy "mogą zobaczyć sto metrów od swojego domu fermę norek czy składowisko odpadów". Materiał magazynu "Polska i Świat".

"To nie jest żadna osobista wendeta" Timmermansa

Komisja Europejska poinformowała, że w kwestii nowego systemu dyscyplinarnego polskich sędziów, przechodzi do drugiego etapu procedury związanej z naruszeniem przez Polskę prawa europejskiego. - To już jest taka mała zemsta Fransa Timmermansa jako wiceprzewodniczącego komisji - ocenił w "Faktach po Faktach" TVN24 rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. - To nie jest żadna osobista wendeta. Komisja Europejska musi podjąć kolejne kroki i to zrobiła - wskazał adwokat Michał Wawrynkiewicz, współtwórca inicjatywy "Wolne Sądy".

"Musimy zrobić wszystko, żeby zatrzymać to szaleństwo"

Zaproponowałbym w Polsce strefę wolną od głupoty - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PO Bartosz Arłukowicz, komentując zapowiedź dołączenia do jednego z tygodników naklejek "Strefa wolna od LGBT". Zdaniem rzecznika PSL Jakuba Stefaniaka, "jest to bez wątpienia dyskryminacja".

Sprawdzamy, co w przeszłości Adrian Zandberg mówił o SLD

- Przez kilkanaście lat w Polsce praktycznie nie mieliśmy lewicy. Mieliśmy formację postkomunistyczną, która była neoliberalna, która stała po stronie wielkiego biznesu - taki pogląd wyrażał w 2016 roku lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. W piątek Sojusz Lewicy Demokratycznej, Wiosna i Lewica Razem ogłosiły wspólny start do wyborów parlamentarnych. Na wspólnej konferencji prasowej Zandberg przekonywał, że programy jego partii, Wiosny i SLD są sobie bliskie i spójne.

Pytania sędziego Zaradkiewicza. Prezes Gersdorf prosi o interwencję RPO

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf skierowała prośbę do Rzecznika Praw Obywatelskich o podjęcie działań prowadzących do umorzenia postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie pytań zadanych przez sędziego Kamila Zaradkiewicza. Gersdorf poszerzyła również wniosek do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego o podjęcie czynności wyjaśniających w związku z działaniami Zaradkiewicza.

"Przepraszam, Sejm poprawkę przyjął". Posłowie poparli znaczącą zmianę PSL

Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy o ochronie przeciwpożarowej, która zakłada, że w tym roku Ochotnicze Straże Pożarne będą mogły otrzymać z budżetu państwa nawet 82 miliony złotych. Wcześniej posłowie przyjęli poprawkę opozycji, zgodnie z którą to nie minister spraw wewnętrznych, jak pierwotnie przewidywał projekt, lecz władze samorządowe będą decydować o podziale środków finansowych na OSP. Izabela Leszczyna z klubu PO-KO oceniła, że ta poprawka została przyjęta "przez PiS przez pomyłkę".

Dworczyk o swoich oświadczeniach majątkowych: czekam ze spokojem na wyniki analizy CBA

- CBA prowadzi postępowanie wstępne, czekam ze spokojem na wyniki - powiedział w piątek szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, pytany czy nie uważa, że na czas wyjaśniania nieścisłości w swoich oświadczeniach majątkowych nie powinien zostać zawieszony w obowiązkach lub podać do dymisji. Analizę oświadczeń majątkowych Dworczyka, na jego własną prośbę, rozpoczęło na początku lipca Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Nazwa amerykańskiej ustawy i problemy marszałka Kuchcińskiego. "Czytamy po polsku"

W czasie posiedzenia Sejmu marszałek Marek Kuchciński miał problemy z wymową amerykańskiej ustawy JUST Act 447 o sprawiedliwości dla ofiar Holokaustu, którym nie zadośćuczyniono. Po konsultacji udało mu się wymówić poprawnie słowo "just". Z drugim członem było już gorzej. - Czytamy po polsku - stwierdził w końcu. Sytuację skomentował poseł PO Sławomir Nitras, który umieścił nagranie na Twitterze. "Porozmawialiśmy sobie z panem Marszałkiem. Po polsku. Po angielsku" - napisał.

Zepsuł im się samochód. Powiesili kartkę "SOS" i trzy dni przy drodze czekali na pomoc

Czeska rodzina z trójką dzieci wracała z wakacji znad polskiego morza. Kiedy byli na drodze ekspresowej, zepsuł im się samochód. Zatrzymali się na nieczynnym parkingu. Problemy jednak dopiero się zaczęły - rodzina nie potrafiła wezwać pomocy. Telefony nie działały, a w pobliżu nie było stacji benzynowej. Powiesili więc kartkę "SOS" na samochodzie i czekali na pomoc. Trzy dni.

"Żubr ziemniaki sobie pałaszuje przy wiosce". Nazwali go Pyrek

Majestatyczny żubr, nazwany już oficjalnie Pyrkiem, od wtorku przebywa w małym lasku w Jezierzycach na Pomorzu. Choć między drzewami ciężko go dostrzec, to są momenty w ciągu dnia, kiedy pokazuje się ludziom. - Wychodzi co chwilę na pole ziemniaków, ewidentnie się posilić - komentuje pani Magdalena. I pokazuje filmik, na którym widać jak zwierzę powoli przeżuwa bulwy.

"Macie państwo przed sobą trzech tenorów". Liderzy lewicy uzgodnili, jak pójdą do wyborów

- Podjęliśmy ważną decyzję, która będzie rzutować na to, jak będzie wyglądał budynek Sejmu już za cztery miesiące. Chcemy odrobić ważną lekcję demokracji, która nauczyła nas tego, że w Polsce lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy jest zjednoczona - powiedział w piątek lider Wiosny Robert Biedroń, informując o stworzeniu przez Wiosnę, SLD i Lewicę Razem wspólnego bloku lewicowego na jesienne wybory parlamentarne. - Dogadaliśmy się po to, żeby wygrać z PiS - dodał przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.