Morawiecki: będziemy kontynuować reformę wymiaru sprawiedliwości. Co jeszcze obiecał?

- Lepsze państwo to też lepszy wymiar sprawiedliwości - przekonywał w expose wygłoszonym we wtorek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. - Będziemy kontynuować reformę w tym obszarze - dodał. Przez ponad godzinę przedstawiał wizję działania swojego rząd. Złożył kilka deklaracji dotyczących przyszłości Polski, między innymi w dziedzinach ochrony zdrowia, gospodarki, polityki rodzinnej i relacji z Unią Europejską.

Na autostradzie urodziła się Ania. "Jak zapłakała, poczuliśmy ulgę"

- Wyjazdów do dzieci i rozpoczętych akcji porodowych obawiamy się najbardziej. Po drodze planowaliśmy scenariusze. Na miejscu okazało się, że poród już się rozpoczął. Udało nam się przenieść pacjentkę do karetki. Niesamowita radość, ze urodziła bez powikłań, że mama i dziecko czują się dobrze - opowiada ratownik, który przyjmował poród na autostradzie A1.

"To wielka porażka nadzwyczajnej kasty". Ziobro zadowolony z wyroku TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł to, czego się spodziewałem - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W ten sposób odniósł się do wtorkowego wyroku unijnego trybunału w sprawie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Szef resortu przekonywał, że "ostatnie słowo" w tej sprawie będzie miał Trybunał Konstytucyjny.

Prezydent o wyroku TSUE: można się w nim dopatrzeć ukrytego stanowiska

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoim wyrokiem wskazał, że w sprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w Polsce nie będzie się "wtrącał" i "nie będzie ich za Polaków przesądzał" - ocenił prezydent Andrzej Duda. Dodał też, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, o której mówił w wyroku europejski trybunał, została ukształtowana w taki sposób, aby była w jak najwyższym stopniu niezależna.

Pijana wjechała do rowu. Z matką jechało ośmioletnie dziecko

Nie ma prawa jazdy, ale wsiadła za kółko mając prawie trzy promile alkoholu w organizmie. 29-latka na prostej drodze straciła kontrolę nad autem i zjechała na przeciwległy pas. Auto wpadło do rowu i się wywróciło. Wraz z kobietą w samochodzie jechało jej ośmioletnie dziecko. 29-latka trafiła do szpitala. Dziecku nic się nie stało.

Morawiecki: głosy przywódców kwestionujące artykuł 5. zagrażają Unii Europejskiej i NATO

Nie żyjemy już w czasach bezpiecznej dominacji Zachodu. Na Dalekim Wschodzie, na Bliskim Wschodzie i dla nas na najbliższym Wschodzie są międzynarodowi gracze, którzy chętnie skorzystają ze słabości Europy - mówił w swoim expose premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się również do pozycji NATO w świecie. Agencja Reutera w tym kontekście zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o kolektywnej obronie, do której zobowiązują się członkowie sojuszu.

Dwa tysiące lat leżał w lesie. Mógł go zgubić wojownik lub myśliwy

Długi na około 40 centymetrów kawałek metalu znaleźli pod ściółką podlascy leśnicy na terenie Puszczy Knyszyńskiej. Jego kształt wyraźnie wskazuje, że jest to grot włóczni bądź innego narzędzia używanego jako broń. Po analizie porównawczo - typologicznej, jaką wykonali archeolodzy z Muzeum Podlaskiego, udało się zawęzić datowanie pochodzenia grotu.

TSUE wydał wyrok w sprawie Sądu Najwyższego

Niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego ma badać sąd odsyłający, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, odnosząc się do pytań prejudycjalnych zadanych przez polski SN. W komunikacie prasowym wydanym po ogłoszeniu wyroku Trybunał stwierdził też, że Krajowa Rada Sądownictwa przedkładająca wnioski z rekomendacją do powołania na stanowisko sędziego może zostać uznana za obiektywną "pod warunkiem jednak", że sama będzie "wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej".

Przeżyła epidemię i dlatego spłonęła na stosie. Po 360 latach chcą rehabilitacji Anny Krueger

Miała 88 lat. Kiedy w XVII wieku Gdańsku wybuchła epidemia ospy, wiele osób, zwłaszcza starszych, zmarło. Ona przeżyła i dlatego później zginęła. W okrutny sposób. Za "czary" była w 1659 roku torturowana i później spalona na stosie. Teraz Stowarzyszenie "Zaczarowani" po raz kolejny złożyło wniosek o rehabilitację Anny Krueger. - Chcemy oddać godność ludziom, którzy nieuczciwie zostali skazani na śmierć - mówi Beata Pawlik, prezes stowarzyszenia.

"My przetrwamy, oni nie przetrwają". Tarcia między PiS i Porozumieniem

We wtorek w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu ustawy znoszącego limit 30-krotności składek na ZUS. Temat podzielił obóz Zjednoczonej Prawicy. Posłowie Porozumienia Jarosława Gowina zadeklarowali wprost, że zagłosują przeciw tej ustawie. - Jeżeli oni się odwracają od nas w takiej sprawie, to my możemy się odwrócić od nich w innych sprawach - stwierdził wiceszef PiS Adam Lipiński. Szef KPRM Michał Dworczyk zwrócił uwagę na nieobecność Gowina podczas posiedzenia Rady Ministrów, na której o tym projekcie decydowano. Sprawę komentował także rzecznik Porozumienia Kamil Bortniczuk podkreślając, że 30-krotność to "bat na wszystkich".

Laskowski o wyroku TSUE: czy to porażka, czy to zwycięstwo, to kwestia oceny

Myślę, że warto zapoznać się ze skomplikowanym i obszernym uzasadnieniem wyroku TSUE - powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. - O ile pierwsze wrażenie może być takie, że nie jest to wyrok odpowiadający oczekiwaniom opozycji szeroko rozumianej, to po zapoznaniu się z orzeczeniem i poszczególnymi jego punktami, to wrażenie maleje zdecydowanie - dodał.

"Chłodne powietrze skrada się do nas"

W weekend z północnego wschodu napłynie do Polski zimne powietrze. - Ono jest na razie daleko na wschodzie kontynentu, dla nas przeznaczone jest to zimno dopiero na weekend - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Co może oznaczać ewentualny negatywny wyrok TSUE dla Polski?

Niedopuszczalność funkcjonowania sędziów Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, możliwa wadliwość wyroków podjętych przez potencjalnie źle wybranych sędziów, a także konieczność wyboru nowych 15 sędziów Krajowej Rady Sądownictwa - to tylko niektóre z potencjalnych konsekwencji ewentualnie negatywnego dla polskiego rządu wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Dworczyk: być może Trybunał Konstytucyjny będzie musiał ocenić wyrok TSUE

Niemiecki odpowiednik Trybunału Konstytucyjnego wskazywał niejednokrotnie w swoich orzeczeniach, że TSUE wykracza poza obszar swoich kompetencji, w związku z tym niektóre z tych orzeczeń nie będą stosowane na ich terenie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, zapytany o wtorkową ocenę unijnego Trybunału Sprawiedliwości, którzy orzec ma w sprawie nowej Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego. Szef KPRM zasugerował, że podobnie może być także w naszym kraju.

"Czy to, co się stało w 2017 roku, może powtórzyć się teraz?"

Zdaniem ekspertów, służby powinny były uchronić ówczesną premier Beatę Szydło przed spotkaniem z ludźmi z gdańskiego półświatka, jednak w Rytlu w 2017 roku do tego nie doszło. To wtedy przestępcy udający wolontariuszy bez problemu mogli witać się z politykami i pozować z nimi do zdjęć, gdy ci odwiedzali miejscowość zdewastowaną przez tragiczną w skutkach wichurę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Lewica wniosła własny projekt w sprawie 30-krotności

Lewica - która jeszcze w poniedziałek po podjęciu stanowiska nie chciała zdradzić, jak będzie głosowała w sprawie projektu PiS dotyczącego zniesienia 30-krotności składki ZUS - złożyła w Sejmie własny projekt w tej sprawie. Proponuje też podwyższenie emerytury minimalnej do 1600 złotych i wprowadzenie emerytury maksymalnej.