Przymusiński o "trzech możliwościach" po wniosku Ziobry do Trybunału

Gdyby Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy unijnego traktatu za niezgodne z polską konstytucją, są trzy możliwości: po pierwsze - zmiana traktatu, mało realna, po drugie - zmiana konstytucji, również mało realna, po trzecie - wyjście z Unii Europejskiej, i to jest chyba największe zagrożenie związane z tym wnioskiem - mówił w czwartek w TVN24 sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów "Iustitia", oceniając prawdopodobny rozwój sytuacji po wniosku Zbigniewa Ziobry w sprawie zgodności Traktatu o Unii Europejskiej z polską konstytucją, złożonym do Trybunału Konstytucyjnego.

Protestują przeciw niskim płacom. Strajk w szpitalu w Rybniku

Protestujący pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku przemaszerowali w środę ulicami miasta w proteście przeciw niskim płacom. W placówce trwa spór zbiorowy, załoga w czwartek rozpoczęła strajk. Pracownicy domagają się między innymi podwyżek płac o 1200 złotych brutto.

Mija rok, ustawy Jakiego nie ma. "Dostrzegamy niebezpieczeństwa"

Musimy do tego odpowiedzialnie podchodzić - przekonywał w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, pytany o ustawę reprywatyzacyjną zapowiadaną rok temu przez Patryka Jakiego. Jak dodał, w tej kwestii rządzący dostrzegają "niebezpieczeństwa". - Gdybyśmy chcieli zaspokoić wszystkich, to przekracza to możliwości polskiego państwa - wskazywał.

Sasin: w traktacie nie ma nic o tym, że Polska zrzekła się suwerenności

W tym traktacie nie jest napisane o tym, jakoby Polska wyrzekła się swojej suwerenności w obszarach nieuregulowanych tym traktatem, jak chociażby organizacja sądownictwa - tak Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, komentował wniosek prokuratora generalnego w sprawie zgodności Traktatu o UE z polską konstytucją. - Tego dotyczył wyrok trybunału niemieckiego, na który Zbigniew Ziobro się powołuje - podkreślał Sasin w "Rozmowie Piaseckiego".

72-letnia rowerzystka potrącona na pasach

Kamera miejskiego monitoringu w Łukowie (woj. lubelskie) nagrała groźnie wyglądające potrącenie. 72-letnia kobieta wjechała rowerem na przejście dla pieszych, 23-letni kierowca nie wyhamował i uderzył w rowerzystkę. Kobieta przewróciła się, na szczęście doznała jedynie niegroźnych urazów.

Ruszył strajk w LOT. Kilkadziesiąt rejsów zagrożonych uziemieniem

Około 300 osób zadeklarowało udział w czwartkowym strajku związków zawodowych działających w PLL LOT. Rozpoczęta o godzinie 5 akcja ma polegać na dobrowolnym, powszechnym powstrzymaniu się od pracy przez protestujących pracowników. Związkowcy twierdzą, że tylko dziś może nie odlecieć "ze 40 samolotów", czyli około połowy dziennych rejsów. Spółka utrzymuje, że strajk jest złamaniem prawa i że protest nie wpłynie na rozkład.

Bodnar: zakaz zadawania pytań do TSUE byłby naruszeniem zobowiązań Polski

Gdyby Trybunał Konstytucyjny zakazał polskim sądom zadawania pytań do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, byłoby to naruszeniem zobowiązań traktatowych Polski - ocenił w środę Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zapowiedział także pismo do Trybunału Konstytucyjnego, w którym odniesie się do wniosku prokuratora generalnego w sprawie pytań do TSUE.

Zniknęła tabliczka z nazwiskiem Tuska. "Ważne, żeby Polski nie odkręcili od Unii Europejskiej"

Z siedziby Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej w Brukseli zniknęła tabliczka z nazwiskami Donalda Tuska, Jerzego Buzka, Hermana Van Rompuya i Jose Manuela Barroso. Stałe Przedstawicielstwo tłumaczy to remontem, a portal Politico łączy sprawę tabliczki z przyjazdem do Brukseli premiera Morawieckiego. "Ważne, żeby Polski nie odkręcili od Unii Europejskiej" - komentuje na Twitterze Donald Tusk.

Ziobro: Zrobiliśmy wszystko, by "Misiek" trafił do Polski. Włoski sąd spóźnił się z decyzją

Włoski sąd podzielił ocenę polskiej prokuratury i podjął decyzję o przekazaniu Pawła M. do Polski, ale popełnił błąd formalny: podjął tę decyzję bodaj trzy dni po upływie terminu - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o zwolnieniu z aresztu Pawła M. pseudonim "Misiek", lidera kiboli Wisły Kraków. Zapewniał też, że strona polska "zrobiła wszystko, co należało".

Kaczyński o taśmach: Gaworzenie przy stoliku. Nie ma planów zmiany premiera

- To jest najlepszy dowód niewinności pana premiera, bo gdyby było tam coś poważnego, to niewątpliwie już by to uruchomiono - powiedział w środę prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, odnosząc się do ujawnionych nagrań z Mateuszem Morawieckim. Oświadczył, że w ramach rządzącej koalicji nie ma planów zmiany premiera.

Sąd Najwyższy o "niedopuszczalnym" cofnięciu zażalenia przez ZUS. Ziobro: Rubikon przekroczony

Sąd Najwyższy uznał w środę za niedopuszczalne wycofanie przez oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle zażalenia, na kanwie którego Sąd Najwyższy wystosował w sierpniu pięć pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Według SN, cofnięcie zażalenia "narusza dobre obyczaje", o których mowa w przepisach cywilnych. - Takie rzeczy działy się w państwach totalitarnych, że sądy wbrew woli osób zainteresowanych prowadziły sprawy - ocenił pismo sądu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Policjant podejrzany o pobicie leżącego, obok byli jeszcze dwaj. Prokurator: pozwolili bić

- Na nagraniu z monitoringu nie widać, żeby Brytyjczyk stawiał policjantom opór - mówi rzeczniczka prokuratory. I opisuje, co widać: - Podejrzany policjant uderza Brytyjczyka trzy razy pięścią w głowę. Brytyjczyk zostaje obezwładniony przez pozostałych dwóch policjantów, którzy też usłyszeli zarzuty. Pozwolili na to, żeby tamten policjant znęcał się nad osobą pozbawioną wolności.

Kaczyński nie wyklucza współpracy z SLD po wyborach

- Dla nas granicą jest to, czy polityka dobrej zmiany będzie kontynuowana, czy też nie - powiedział w środę w Elblągu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zasugerował, że możliwa byłaby po wyborach samorządowych współpraca jego ugrupowania z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.