"Tryb przyspieszony może oznaczać rozpatrywanie sprawy nawet kilka miesięcy"

Rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie pytań prejudycjalnych ma zapaść niezwłocznie, czyli w trybie przyspieszonym, o co zresztą Sąd Najwyższy wnioskował. Jednak "niezwłocznie" może oznaczać rozpatrywanie sprawy nawet kilka miesięcy - wskazała we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. - W podobnych sprawach tryb przyspieszony oznaczał rozpoznanie takiego pytania w przeciągu siedmiu miesięcy - dodała.

Sąd wstrzymuje wykonanie kolejnych uchwał w sprawie Sądu Najwyższego

Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował w czwartek o wstrzymaniu wykonywania uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów do Izb Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego - poinformował w piątek Wydział Informacji Sądowej NSA. Identyczną decyzję sąd podjął w środę w sprawie Izby Karnej. - To czerwony alert i apel do prezydenta, żeby wstrzymał procedurę - komentował poseł PO Robert Kropiwnicki.

Poseł PiS pędził ponad 100 km/h w terenie zabudowanym. Prawa jazdy nie stracił

Poseł Lech Kołakowski z Prawa i Sprawiedliwości nie stracił prawa jazdy, choć jechał przez teren zabudowany z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Według oficjalnych informacji policjanci nie odebrali mu na miejscu prawa jazdy, gdyż poseł nie miał go ze sobą. Co ciekawe, w jednej z trzech swoich interpelacji poselskich Kołakowski postulował zmianę przepisów i odstąpienie od odbierania prawa jazdy za "drobne wykroczenia drogowe".

Tusk: pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy

"Dzisiaj, kiedy tak wielu ludzi, nawet najpotężniejsi światowi przywódcy, zaczyna wątpić w wolność, solidarność i demokrację, pamiętajmy o przesłaniu Mandeli i Wałęsy, by zło dobrem zwyciężać" - napisał w czwartek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

PiS rządzi tylko w jednym samorządzie. Ale tak ingeruje we wszystkie szesnaście

Prawo i Sprawiedliwość samorządową rzeczywistość zmienia od trzech lat mimo że rządzi tylko w jednym z 16 samorządów. Zdołało jednak przejąć kontrolę nad lokalnymi funduszami ochrony środowiska, zwiększyć władzę kuratorów nad szkołami i wywrzeć poprzez ministra wpływ na repertuar lokalnych teatrów. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

Sędzia Rączka: nie mieliśmy wyboru

Niezawisłość sędziów i niezależność sądów to fundament państwa. Powinniśmy wszyscy dbać o to, żeby te wartości były zachowane - zaapelował w "Faktach po Faktach" w TVN24 sędzia Sądu Najwyższego Krzysztof Rączka. Stwierdził, że właśnie utrzymaniu tego służyło wysłanie przez SN pytań prejudycjalnych do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

"Czekamy na ustabilizowanie się poglądów i emocji pani Wassermann"

Nie wiem, czy Donald Tusk stawi się 5 listopada przed komisją śledczą do sprawy Amber Gold - mówił w "Kropce nad i" adwokat Roman Giertych, pełnomocnik szefa Rady Europejskiej. - Jak będzie stosowny czas, to damy odpowiedź czy kalendarz pana przewodniczącego pozwala na stawiennictwo - dodał.

Czaputowicz o wyroku TSUE: myślę, że się zastosujemy

Trzeba będzie znaleźć kompromis – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz pytany, czy polski rząd zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Szef polskiej dyplomacji od niedzieli przebywa z wizytą w USA, gdzie bierze udział w 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Spotkał się tam m.in. z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Nazwał Żydów "kąkolem" i chciał "żniw". Media: prokuratura nie zajmie się Międlarem

Były ksiądz Jacek Międlar w jednym ze swoich tekstów nazwał Żydów "kąkolem" i wezwał swoich czytelników do "żniw". Prokuratura, która otrzymała dwa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, odmówila wszczęcia dochodzenia. W uzasadnieniu prokurator napisała, że Międlar "korzystał z prawa do wyrażenia swoich poglądów, wolności słowa" - pisze portal Jewish.pl.

Platforma apeluje do Ziobry w sprawie "afery w PCK". Ministerstwo: naraża się na śmieszność

Politycy Platformy Obywatelskiej złożyli w czwartek wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, w którym zaapelowali o objęcie osobistym nadzorem śledztwa w sprawie tak zwanej afery w PCK. Po południu na ten apel odpowiedział rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak, który stwierdził, że członkowie PO "narażają się na śmieszność" i "apelują o coś, co od dawna jest".

"Misiek" zatrzymany. Lider kiboli Wisły ukrywał się we Włoszech

Policjanci zatrzymali Pawła M., pseudonim "Misiek" - poinformowała zastępca Prokuratora Generalnego Beata Marczak. Mężczyzna był poszukiwany między innymi w związku z popełnieniem szeregu przestępstw narkotykowych. Paweł M., uważany za lidera małopolskich kibiców, ukrywał się we Włoszech. Sprawą "Miśka" i innych kiboli Wisły Kraków zajmowali się niedawno reporterzy "Superwizjera".

Komisarz wyborczy na wątpliwości kandydatów odpowie, ale po wyborach

Po skardze burmistrz Pucka na miejscowego komisarza wyborczego Państwowa Komisja Wyborcza orzekła, że ten nie dochował należytej staranności, ale mimo wszystko nie ma podstaw do uchylenia jego decyzji. Komisarz pięciu brakujących członków komisji wyborczej wybrał z Prawa i Sprawiedliwości. Na wniosek pani burmistrz o udostępnienie informacji publicznej na ten temat, odpowiedział, że prześle informacje po wyborach.

Zebrał się Sejm Dzieci i Młodzieży

Uczestnicy XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży spotkali się z posłami klubów parlamentarnych w Sali Kolumnowej. Pierwotnie posiedzenie miało odbyć się 1 czerwca, w Dzień Dziecka. Termin przełożono ze względu na trwający w maju protest osób niepełnosprawnych. Decyzję tłumaczono wówczas względami bezpieczeństwa. - Można było porozmawiać z niepełnosprawnymi, dowiedzieć się, jakie mają potrzeby i czy są jakieś problemy - skomentował jeden z uczestników posiedzenia, odnosząc się do zmiany terminu obrad.

Biskup Kamiński przeprasza ofiary molestowania przez księży

Pragnę powiedzieć "przepraszam" i uczynić wszystko, by skrzywdzeni mieli możliwość bezpiecznego powrotu do Kościoła - powiedział ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński na konferencji poświęconej wykorzystywaniu seksualnym małoletnich przez duchownych.

Młody "poseł" krytykował rządy PiS, przekroczył czas. Wyłączono mu mikrofon

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości dzieją się w tym kraju rzeczy nienormalne - mówił Filip Jastrzębski podczas XXIV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. - Żyjemy w Polsce, która niedługo nie będzie w Unii Europejskiej, bo przez działania prezesa Kaczyńskiego i jego namiestników nasza obecność tam stoi pod znakiem zapytania - dodał. Młody "poseł" przekroczył przewidziany na swoje wystąpienie czas, wyłączono mu więc mikrofon. Taka sytuacja powtarzała się też w przypadku innych "posłów".

Prezydent Łodzi prawomocnie skazana

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi jest winna poświadczenia nieprawdy w dokumentach - tak prawomocnie orzekł Sąd Okręgowy w Łodzi. Utrzymał tym samym wyrok pierwszej instancji.

Unijny trybunał: pytania Sądu Najwyższego mają ważne znaczenie dla wymiaru sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zdecydował, że pytania prejudycjalne, które na początku sierpnia przesłał polski Sąd Najwyższy podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym. Prezes trybunału w uzasadnieniu stwierdził, że "niezwłoczne udzielenie przez trybunał odpowiedzi może rozwiać poważne wątpliwości (...) związane w szczególności z niezawisłością sędziowską".