Zaczęło się od proboszcza i "cała gmina została poddana kwarantannie". Relacja z lokalnego centrum epidemii

Białopole, niewielka wieś na Lubelszczyźnie, stało się lokalnym epicentrum pandemii COVID-19. Pierwszy zachorował ksiądz proboszcz, który niedługo później zmarł. Szybko koronawirus zaatakował kolejne osoby. Większość poddała się kwarantannie. Cyprian Jopek, reporter programu "Czarno na białym", odwiedził wieś, aby zobaczyć, jak mieszkańcy radzą sobie w walce z wirusem.

Gowin: nie starczy pieniędzy na stan klęski żywiołowej

"Epidemia będzie trwała jesienią albo wtedy powróci". "Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące". "W dniu wyborów epidemia będzie w rozkwicie" – mówił Jarosław Gowin podczas środowej telekonferencji z prezydentami miast. Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl dotarli do nagrania z tego spotkania.

"Te koncerty są niezwykle potrzebne, podtrzymują ludzi na duchu". #koncertdlabohaterów w Player.pl

To było pionierskie przedsięwzięcie 38 artystów, którzy łączyli się z domu na wideoczacie - przypomniała na antenie TVN24 Bela Komoszyńska, wokalistka Sorry Boys, która dzień wcześniej wzięła udział w charytatywnym koncercie zorganizowanym przez Player.pl na rzecz pracowników służby zdrowia w Polsce. Dzięki wydarzeniu udało się zebrać już ponad cztery miliony złotych, ale do akcji wciąż można się włączyć.

Manewry Gowina

Już się nie denerwuję. Widok premiera Morawieckiego, w beżowym sweterku i dobranej pod kolor, ciemnobrązowej koszuli, prowadzącego w tym roboczym stroju posiedzenie jakiegoś rządowego zespołu antykryzysowego, uspokoił mnie bardziej, niż jakiekolwiek szczegółowe zarządzenie władz chroniące mnie przed wirusem - pisze w felietonie Maciej Wierzyński, wieloletni dziennikarz TVN24, twórca programu "Horyzont".

Prymas Polski: rozmyślne łamanie zakazów to naruszanie piątego przykazania

Jeżeli łamanie zakazów jest robione z rozmysłem i ze świadomością, to jest naruszanie piątego przykazania Dekalogu, w którym jesteśmy przecież obowiązani dbać i strzec życia nie tylko innych, ale też własnego - mówił w niedzielę prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Zapowiedział, że poprosi wiernych, aby "święta życia" przeżyli w domach i nie czynili z nich "świąt śmierci".

"Głosy wysłane, być może przez ludzi chorych, na być może zakażonym papierze, ktoś też będzie musiał policzyć"

Jesteśmy jedynym państwem w Europie, a może i na świecie, w którym rządzący zajmują się wyborami, a nie zdrowiem i życiem Polaków - przekonywał w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO). - Jestem niesłychanie zażenowany faktem, że muszę rozmawiać, czy przeprowadzać wybory pocztowe w Polsce - mówił Michał Kamiński (Koalicja Polska). - Jeżeli głosowanie korespondencyjnie miałoby wiązać się z narażaniem życia i zdrowia ludzi, to takiego głosowania nie będzie - odpowiadał wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

"Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego"

- Koronawirus jest niezwykle zaraźliwy, ale - jak się okazuje - zaraźliwa jest także pomoc - mówiła prezes Fundacji TVN "Nie jesteś sam" Katarzyna Kolenda-Zaleska, odnosząc się do sobotniego #koncertudlabohaterów w Player.pl. Udało się zebrać już cztery miliony złotych, ale wciąż można wpłacać pieniądze. - Wszyscy mieliśmy poczucie, że robimy coś absolutnie wyjątkowego - mówiła.

Wprowadzili internetowe rezerwacje na mszę świętą

Trzeba było "kliknąć wybraną mszę" i zielony przycisk "zarezerwuj". Później podać adres e-mail i nazwisko. Po rejestracji na podany adres przyszło potwierdzenie rezerwacji. Tak kościół w Mierzynie (Zachodniopomorskie) wybrał wśród wiernych tych, którzy mogą przyjść na Niedzielę Palmową. Miejsc było mało, wierni zarezerwowali wszystkie.