"Pora, żebyśmy skutecznie wyspowiadali Kościół z jego grzechów". Politycy o filmie Sekielskich

Chyba ponownie, jak wy wszyscy, jestem wstrząśnięty - powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń. Odniósł się do drugiego film dokumentalnego Tomasza i Marka Sekielskich o pedofilii wśród księży "Zabawa w chowanego". - Film pokazuje, jak pilna jest konieczność rozliczeń nie tylko księży pedofilów, ale też i biskupów - skomentował inny kandydat na prezydenta, Szymon Hołownia.

"Nagrania do filmu były swego rodzaju terapią"

Jest mi o wiele lżej, zrzuciłem ciężar. Niestety musiałem zrobić to publicznie, w inny sposób się nie dało - przyznał Jakub Pankowiak, jeden z bohaterów nowego filmu braci Sekielskich "Zabawa w chowanego".

"Od poniedziałku, wtorku będzie można wracać do pracy w kopalniach"

Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach. - Sytuacja na Śląsku jest opanowana, jest pod kontrolą - przekonuje szef rządu. Morawiecki zapewnił również, że nie ma mowy o izolacji województwa, w którym odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem spośród wszystkich regionów.

"Nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów". Reakcja prymasa na nowy film Sekielskich

"Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach" - napisał w reakcji na nowy film braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" prymas Polski i jednocześnie delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, arcybiskup Wojciech Polak.

Rok po emisji filmu Sekielskich o pedofilii w Kościele. Zmiany niemal niewidoczne

Nie został rozliczony żaden z hierarchów odpowiedzialnych za ukrywanie pedofilii w Kościele. Nie powstała państwowa komisja ds. pedofilii. Nie udało się zaostrzyć kar za tego typu przestępstwa. - Mam poczucie, że wszyscy politycy, bez podziału na partie, stracili zainteresowanie tym tematem - mówi Tomasz Sekielski rok po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" i w momencie premiery swojego nowego filmu.

"To jest duża odpowiedzialność. To nie jest fikcja". We wrześniu premiera filmu o Tomaszu Komendzie

W ten weekend mijają dwa lata, od kiedy Tomasz Komenda usłyszał, że jest niewinny. Przez kilkanaście lat zza krat przekonywał, że to nie on zgwałcił i zabił nastolatkę. O jego historii powstał fabularny film stacji TVN, który będzie miał premierę we wrześniu. - To jest opowieść o trójce ludzi, którzy walczą z przeciwnościami losu i z systemem penitencjarnym - mówił w rozmowie z TVN24 reżyser Jan Holoubek.

"Kandydat, który sprawia, że Andrzej Duda ma przed sobą parę nieprzespanych nocy"

Rafał Trzaskowski to jest zawodnik wagi ciężkiej - oceniła w TVN24 politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, profesor Ewa Marciniak, odnosząc się do startu w wyborach prezydenckich obecnego prezydenta Warszawy. Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" stwierdził, że jest to "kandydat, który sprawia, że Andrzej Duda ma przed sobą parę nieprzespanych nocy". Andrzej Stankiewicz z Onetu wskazywał z kolei, że polityczny plan Trzaskowskiego był "zupełnie inny".

Tysiące zbiorników z nieznaną zawartością. Interweniowała specjalna grupa chemiczna

We wsi Skarbimierz Osiedle w województwie opolskim straż pożarna interweniowała w sprawie ponad dwóch tysięcy zbiorników, w których znajdowała się niezidentyfikowana substancja. Na miejscu pojawiła się też specjalna grupa chemiczna z Wrocławia. Służby zapewniają, że substancje w żaden sposób nie zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców okolicznych miejscowości.

Obserwował, jak Zamek Książ przebudowywali na kwaterę Hitlera. "Czułem się w obowiązku przeszkadzać"

Zamek Książ, reprezentacyjna rezydencja rodziny Hochbergów, pod koniec drugiej wojny światowej miał zostać kwaterą Adolfa Hitlera. Na zamku rozpoczęto gorączkowe prace. W ich trakcie bezpowrotnie zniszczono wnętrza. Wódz Trzeciej Rzeszy nigdy tam nie zamieszkał, a zamek jeszcze długo podnosił się po realizacji wizji nazistowskich architektów. To, jak wyglądała przebudowa, opisał Günther Grundmann, ówczesny konserwator zabytków Dolnego Śląska.

Czytają sztuki przez internet. "Koledzy mają bujną wyobraźnię"

Tęsknią za sceną i publicznością, ale póki co na deski teatru wrócić nie mogą. Dlatego aktorzy z warszawskiego Teatru Kwadrat czytają sztuki przez internet. Jak przyznają, łatwo nie jest, ale kiedy nie można przyjść do teatru, to jedyny sposób na utrzymanie kontaktu z widzem. O wirtualnych spektaklach z aktorami rozmawiała Michalina Czepita.

Działaczka pro-life odznaczona przez Ministerstwo Sprawiedliwości

Wolontariuszka Fundacji PRO - Prawo do Życia Zuzanna Wiewiórka została wyróżniona przez Ministerstwo Sprawiedliwości medalem "Zasłużony dla wymiaru sprawiedliwości". - W resorcie sprawiedliwości zawsze stoimy za życiem - powiedział w piątek wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

Dyskusja o amerykańskiej broni jądrowej w Niemczech. Mosbacher: Polska mogłaby przyjąć ten potencjał u siebie

W Niemczech na nowo odżyła debata nad udziałem tego kraju w natowskim programie nuclear sharing. Na początku miesiąca przewodniczący frakcji SPD w Bundestagu Rolf Mützenich opowiedział się za wycofaniem amerykańskiej broni jądrowej z Niemiec. "Jeśli Niemcy nie chcą uczestniczyć w programie udostępniania broni jądrowej w ramach NATO, być może Polska przyjmie u siebie ten potencjał" – napisała na Twitterze ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher. Odpowiedział jej ambasador Niemiec Rolf Nikel.

Nie wrócą do klas w tym roku szkolnym. We Włoszech "szkoła będzie ewoluowała w stronę nauki zdalnej"

Polski rząd planuje powrót dzieci do szkół jeszcze w maju. Dziennikarka magazynu "Polska i Świat" Maria Mikołajewska w swoim vlogu pokazuje, że rząd we Włoszech zdecydował się na inne podejście i już teraz przygotowuje cały system edukacji do życia w nowej rzeczywistości. - Szkoła będzie ewoluowała w stronę nauki zdalnej – mówi Luciana Matarese z "Huffington Post Italia".