Stołeczny konserwator zabytków przypomniał, że budynek został wniesiony jako część zespołu osiedla Nowa Praga II. Powstał w latach 1952-56 według projektu architektów Jerzego Gieysztora i Jerzego Kumelowskiego.
Zakończone prace polegały przede wszystkim na oczyszczeniu, wzmocnieniu i uzupełnieniu kamiennych płyt, którymi jest obłożona elewacja zabytku. "Podczas jego budowy wykorzystano dwa rodzaje piaskowca: grubo ciosany o szaro-zielonej barwie oraz żółto-beżowy. Połączenie różnych kolorów i faktur kamienia dało ciekawy efekt, który jednak stał się nieczytelny na skutek osiadłych na powierzchni zanieczyszczeń i wieloletniego braku remontów" - czytamy w komunikacie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.
Drogi remont, wspólnota podzieliła go na etapy
Prace konserwatorskie przywróciły wyrazisty, ciepły kolor płyt na wyższych kondygnacjach, które teraz kontrastują z ciemniejszym przyziemiem. Podczas prac przywrócono również pierwotną kolorystykę betonowych kolumn w dolnych kondygnacjach, która nawiązuje do naturalnej barwy piaskowca.
Ze względu na wysoki koszt remontu, wspólnota mieszkaniowa zdecydowała się podzielić go na etapy. "Miasto st. Warszawa wsparło w 2021 roku ją dotacją w wysokości niemal 200 tys. zł. Jest to kolejny remont w otoczeniu pl. Hallera, jednej z wizytówek socrealistycznej architektury Warszawy, dofinansowany ze środków samorządowych" - wskazano.
Wspólnota budynku przy ul. Jagiellońskiej 56 zamierza kontynuować prace remontowe w kolejnych latach.
Informowaliśmy też o tym, że drewniana leśniczówka w Lesie Kabackim doczeka się remontu:
Autorka/Autor: katke/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa