Setki tarantul w przesyłce z Polski

Filipińscy celnicy z międzynarodowego lotniska w Manili skonfiskowali ponad 750 jadowitych tarantul, które dotarły tam z Polski - poinformował we wtorek lokalny urząd celny. Zagrożone wyginięciem zwierzęta przemycano w opakowaniach po płatkach śniadaniowych i ciastkach.

Spłonęły książki, które "przynosiły złą moc". Teraz ksiądz oświadcza, że to był "niefortunny fakt"

"Fakt spalenia książek i innych przedmiotów był niefortunny. Nie miał on jednak charakteru prześmiewczego wobec jakiejkolwiek grupy społecznej czy religii - oświadczył we wtorek ksiądz Rafał Jarosiewicz, który wraz z grupą parafian w jednej z gdańskich parafii spalił książki i przedmioty "przynoszące złą moc". "Jeśli ktokolwiek moje działanie odebrał w ten sposób, chciałbym w tym miejscu go bardzo serdecznie przeprosić" - dodał.

Belka: milczenie minister Czerwińskiej oznacza, że nie zgadza się z taką polityką

Oczekiwałbym, żeby minister finansów Teresa Czerwińska nie tyle podała się do dymisji czy nie, bo to jest zupełnie inna sprawa, ale żeby się jasno wypowiedziała w tej kwestii - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Marek Belka, komentując "piątkę Kaczyńskiego". - Jej milczenie jest bardzo wymowne, bo to znaczy, że ona z taką polityką się nie zgadza - dodał.

Czaputowicz: Rosja pokazuje, że może być zagrożeniem

Obecność wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie to największy gwarant bezpieczeństwa - powiedział minister Jacek Czaputowicz, który wziął udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku. Spotkanie było poświęcone między innymi nierozprzestrzenianiu broni masowego rażenia.

"Kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej"

To działanie, które dzieli mieszkańców Gdańska - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł PO Sławomir Neumann, odnosząc się do zgody wojewody na cykliczne zgromadzenia Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. - To kolejny haniebny krok ze strony administracji rządowej - dodał. Z kolei wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS) odniósł się do pomysłu obchodów 4 czerwca w Gdańsku i sprzeciwu Solidarności wobec ustawienia symbolicznego Okrągłego Stołu przy tymże pomniku. Ocenił, że pomysł ten był "niedobry, niezręczny i trochę nie na miejscu", a sprzeciw Solidarności zrozumiały.

"Upadające mity" Kaczyńskiego po wywiadzie z Birgfellnerem

Mit mało przedsiębiorczego Jarosława Kaczyńskiego upadł - ocenił w "Tak jest" w TVN24 wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa (Porozumienie), odnosząc się do wywiadu z Geraldem Birgfellnerem w "Gazecie Wyborczej". Austriacki biznesmen mówi, jak wyglądały rozmowy z prezesem PiS w sprawie budowy wieżowca. - Rzeczywiście, upadł mit człowieka, który działa pro publico bono, który w polityce jest tylko po to, aby służyć narodowi - odpowiedział na te słowa Marcin Kierwiński (PO).

Rozmowy przerwane. Apel Szydło do nauczycieli, odpowiedź Broniarza

Rozmowy związkowców z rządem w sprawie postulatów nauczycieli zostały przerwane. Mają być wznowione w środę o godzinie 13. Wicepremier Beata Szydło zaapelowała o zawieszenie protestu w szkołach na czas egzaminów. Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz odpowiedział na apel Szydło. Nie wyraził zgody na zawieszenie strajku.

Wybite szyby w mieszkaniu syna byłego premiera. Michał Tusk zeznawał przed sądem

To właściwie wyjątkowa sytuacja, że byliśmy nieobecni. O tej porze w niedzielę z reguły jest ktoś w domu - mówił przed sądem syn byłego premiera Michał Tusk, zeznając przed Sądem Rejonowym w Gdańsku w procesie dwóch mężczyzn, którzy odpowiadają za wybicie szyb w jego mieszkaniu. Są oskarżeni o uszkodzenie mienia, grozi im do pięciu lat więzienia.

Macierewicz zapowiadał polsko-ukraińskie śmigłowce. "Nie było i nie ma żadnych prac"

"Polska Grupa Zbrojeniowa oficjalnie: nie było i nie ma żadnych prac nad polsko-ukraińskim śmigłowcem zapowiedzianym przez A. Macierewicza" - poinformował poseł PO Krzysztof Brejza, publikując na Twitterze odpowiedź, jaką otrzymał z PGZ. Wcześniej skierował pytanie na temat ewentualnych prac nad budową polsko-ukraińskiego śmigłowca, o której w październiku 2016 roku mówił ówczesny szef MON Antoni Macierewicz.

Śmieciowa mafia na deskach. Kilkanaście zatrzymań jednego dnia

Ogromna akcja policji na południu Polski. We wtorek rano funkcjonariusze z Krakowa, Katowic i Częstochowy zatrzymali łącznie 15 osób związanych z tzw. "mafią śmieciową". Śledczy mają dowody, że osoby te nielegalnie składowały niebezpieczne odpady, między innymi w nieczynnych kopalniach, czy w pobliżu osiedli mieszkalnych. Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Mazurek: rekonstrukcja rządu przed wyborami europejskimi

Mam informację, że rekonstrukcja rządu nastąpi jeszcze przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - oświadczyła we wtorek Beata Mazurek, rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości. Dopytywana o szczegóły, zaznaczyła, że konkretny termin nie jest jej znany.

Były prezydent Siedlec przesłuchany w szpitalu. "Jest w dobrym stanie psychicznym"

Po operacji i nocy spędzonej w szpitalu stan Wojciecha Kudelskiego możemy określić jako stabilny - poinformował Mariusz Mioduski, dyrektor do spraw medycznych ze szpitala wojewódzkiego w Siedlcach. Były prezydent Siedlec, który został ranny w ataku w poniedziałek, we wtorek składał zeznania w szpitalu. Jak przyznał prokurator Kamil Żmudziński, "pan prezydent jest w dobrym stanie psychicznym, odpowiadał rzeczowo".

Premier zapowiedział likwidację OFE. Opozycja mówi o "dziurze Morawieckiego"

Zmiany będą służyły budowaniu przyszłości emerytów - przekonywał szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, pytany o zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego dotyczące likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych i przeniesienia części środków z OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Opozycja widzi to inaczej. Poseł PO Cezary Tomczyk mówił o finansowej "dziurze Morawieckiego", rzecznik PSL Jakub Stefaniak zwrócił uwagę na milczenie w tej sprawie minister finansów Teresy Czerwińskiej.

Platforma chce odebrania śledztwa prokurator od sprawy Kaczyńskiego

Posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli we wtorek wniosek o wyłączenie prokurator Renaty Śpiewak prowadzącej postępowanie w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego. Politycy chcą także ujawnienia okoliczności jej awansu.

Birgfellner "zawiedziony polskim wymiarem sprawiedliwości". "Wyborcza" publikuje wywiad

We wtorek "Gazeta Wyborcza" opublikowała wywiad z Geraldem Birgfellnerem. Jak mówił Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Wyborczej" i współautor publikacji o tak zwanych taśmach Kaczyńskiego, ze słów austriackiego biznesmena wynika między innymi, że "prezes Kaczyński jest człowiekiem całkowicie omnipotentnym" w sprawie budowy wieżowca w centrum Warszawy.

Elżbieta Wrotnowska-Gmyz na czele Instytutu Teatralnego

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał Elżbietę Wrotnowską-Gmyz na stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - podał we wtorek resort. Powołanie Wrotnowskiej-Gmyz ma "przywrócić merytoryczny zarząd instytucji". Dotychczasowa dyrektor Instytutu, Dorota Buchwald mająca szerokie poparcie środowiska teatralnego, nie została wybrana we wcześniejszym, rozpisanym przez ministerstwo konkursie.

Autolustracja Kazimierza Kujdy rozpoczęta

Sąd Okręgowy w Warszawie wszczął we wtorek postępowanie autolustracyjne wobec byłego prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierza Kujdy. Z dokumentów Instytutu Pamięci Narodowej wynika, że był on tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie "Ryszard". W swoim wniosku do sądu Kujda zaprzeczył tej współpracy.

"Wierzę, że cię znalazłem, jesteś bardzo piękna". Fałszywy żołnierz i historie dwóch kobiet

Katarzyna Kant-Wysocka kilka tygodni temu wygrała milion złotych, ale to nie była jej pierwsza wygrana. Niecałe dwa lata wcześniej stoczyła zwycięzką walkę z internetowym oszustem. Pani Zofia nie miała tyle szczęścia. Padła ofiarą tego samego mężczyzny i straciła prawie pół miliona złotych. Oszuści matrymonialni w dobie internetu są niezwykle zuchwali. Żerując na współczuciu, zapewniając o miłości, wyłudzają pieniądze. Materiał "Czarno na białym".

Dworczyk: poważnie analizuje się wariant rekonstrukcji rządu

Rozważane są różne scenariusze dotyczące ewentualnej rekonstrukcji rządu - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jego zdaniem ci, którzy zajmują pierwsze miejsca list wyborczych do Parlamentu Europejskiego, "byliby kandydatami do tego, żeby odejść w ramach tej rekonstrukcji".

"Jakby moja praca nie była nikomu potrzebna"

Nauczycielki Anna Zając z Warszawy i Alicja Kowalska z Gdańska opowiedziały o ich codziennej pracy. 18 godzin tygodniowo spędzają przy tablicy, ale wiele więcej zajmuje ta praca, której na pierwszy rzut oka nie widać: przygotowywanie zajęć, sprawdzanie klasówek i zajęcia doszkalające. Materiał magazynu "Polska i Świat".