Zapowiadany projekt zmian w konstytucji dotyczący konfiskaty mienia, które może służyć na rzecz Rosji i jej działań zbrojnych oraz możliwość wyłączenia z limitu wydatków kwestii uzbrojenia jest już gotowy - potwierdził rzecznik rządu Piotr Mueller. Zapowiedział, że projekt powinien zostać złożony w Sejmie w środę.
Pod koniec marca premier Mateusz Morawiecki przedstawił pakiet propozycji wymagających zmian w konstytucji, dotyczących między innymi wyłączenia z reguły finansowej wydatków na obronność oraz możliwości konfiskaty majątków rosyjskich oligarchów i podmiotów.
Według rządu zmiany w konstytucji są niezbędne chociażby z powodu planowanego zwiększenia udziału wydatków obronnych do trzech procent PKB w przyszłym roku, co przewiduje uchwalona w marcu ustawa o obronie ojczyzny. Rząd chce, aby wyłączyć je spod reguły określającej wysokość zadłużenia publicznego.
Mueller pytany o ten projekt na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że propozycja jest już gotowa. - Dzisiaj będą zbierane podpisy posłów w tym zakresie i ten projekt zostanie, tak jak obiecywaliśmy, przedstawiony na posiedzeniu Sejmu. On powinien być jutro złożony albo nawet dzisiaj, ale raczej jutro rano w Sejmie, jako projekt zmiany konstytucji - powiedział.
Jak ocenił, jeżeli nie zbudujemy silnej armii, "to niestety za kilka, kilkanaście miesięcy możemy stać się przedmiotem rosyjskiego ataku". - Musimy być na to gotowi, musimy samodzielnie móc przynajmniej w jak najdłuższej perspektywie bronić się przed takimi atakami. Podobnie dotyczy to państw bałtyckich: Litwa, Łotwa i Estonia są szczególnie narażone na potencjalny atak w tym zakresie - wymieniał rzecznik rządu.
- Wiemy doskonale, że prezydent Rosji Władimir Putin naprawdę nie potrzebuje pretekstu do tego, żeby zaatakować - stwierdził przy tym. - Wystarczy, że zgromadzi odpowiednie siły i będzie chciał swoją neoimperialną politykę dalej realizować. I każdy, kto uważa, że nie powinniśmy być do tego gotowi po prostu działa przeciwko państwu polskiemu - dodał Mueller.
Według niego, "to, co jest w tej chwili niezbędne, to jak najszybsze wzmocnienie armii". - I zarówno ustawa o obronie ojczyzny, jak i ten projekt zmiany konstytucji, mają temu służyć - mówił.
Prawnicy: zmiana konstytucji nie jest potrzebna
Zdaniem części prawników, z którymi rozmawiał Piotr Jaźwiński z portalu fact-checkingowego Konkret24, w tym przypadku zmiana konstytucji nie jest konieczna. Ci, którzy twierdzą, że zmiana jest potrzebna, aby uchwalić opisywane przepisy, zastrzegają, że taka zmiana wymaga czasu i spełnienia wielu proceduralnych warunków oraz terminów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak skonfiskować majątki rosyjskich oligarchów? PiS: zmienić konstytucję. Prawnicy: jest inny sposób
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: KPRM