100 dni Tuska w pigułce

Aktualizacja:

24 lutego minie "studniówka nowego rządu". Co przyniosły ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL?

Ciężkie rozmowy z lekarzami i górnikami, decyzja o wcześniejszym wyjściu polskich wojsk z Iraku, kilkanaście zagranicznych wizyt premiera (w tym tą najważniejszą i najbardziej krytykowaną – w Moskwie). A z drugiej strony wiele nieporozumień na linii rząd-prezydent w sprawach polityki zagranicznej oraz zarzuty opozycji o brak pomysłu na rządzenie i mydlenie oczu Polakom.

Zobacz sam, jak wyglądały pierwsze dni, tygodnie i miesiące rządu Tuska.

"Studniówkową" konferencję prasową, na której Donald Tusk podsumuje dokonania Rady Ministrów i przedstawi plany na najbliższą przyszłość, zaplanowano na trzeciego marca.

LISTOPAD

Desygnacja 9.11. - Prezydent Lech Kaczyński desygnuje Donalda Tuska na premiera. Kilkudziesięciosekundowa uroczystość wręczenia aktu desygnacji ma miejsce w Sali Hetmańskiej Pałacu Prezydenckiego. Dzień desygnowania na premiera, Tusk uznaje za "najważniejszy" w życiu.

Donald Tusk desygnowany na premiera
Donald Tusk desygnowany na premieraTVN24

10.11. - Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej oraz Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego decydują jednogłośnie o utworzeniu koalicji PO-PSL.

12.11. - Prezydent Lech Kaczyński mówi, że szybkie wycofanie polskich wojsk z Iraku byłoby złą decyzją. Jego zdaniem "decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku musi być wspólną decyzją prezydenta i rządu".

13.11. - Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalają ostateczny skład koalicyjnego rządu. PSL obejmuje trzy resorty - gospodarki, rolnictwa i pracy. Lech Kaczyński zgłasza zastrzeżenia wobec dwóch kandydatów: Radosława Sikorskiego i Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

14.11. - Lech Kaczyński spotykał się z Donaldem Tuskiem, który informuje po rozmowie, że prezydent potwierdził - mimo podtrzymanych zastrzeżeń - gotowość do zaprzysiężenia gabinetu w przedstawionym mu składzie.

15.11. - B. premier i b. polityk PiS Kazimierz Marcinkiewicz przyznaje, że otrzymał propozycję wejścia do rządu PO-PSL, ale ją odrzucił. Zapowiada, że przez najbliższy czas pozostanie poza polską polityką i chce dokończyć swą misję w EBOiR.

Zaprzysiężenie 16.11. - Prezydent powołuje Donalda Tuska na stanowisko premiera oraz nowy - liczący 18 ministrów - rząd. Lech Kaczyński gratulując Tuskowi życzy jego gabinetowi "pełnej realizacji zamierzeń". Wicepremierami w rządzie Tuska zostają lider PSL Waldemar Pawlak, oraz Grzegorz Schetyna (PO).

Donald Tusk chwali się swoim rządem
Donald Tusk chwali się swoim rządemTVN24

Skład rządu: Radosław Sikorski (MSZ), Zbigniew Ćwiąkalski (min. sprawiedliwości), Bogdan Klich (MON), Grzegorz Schetyna (MSWiA) Jacek Rostowski (finanse), Waldemar Pawlak (gospodarka), Aleksander Grad (skarb państwa), Cezary Grabarczyk (infrastruktura), Elżbieta Bieńkowska (rozwój regionalny), Maciej Nowicki (środowisko), Ewa Kopacz (zdrowie), Katarzyna Hall (MEN), Bogdan Zdrojewski (kultura), Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe), Mirosław Drzewiecki (sport). Markek Sawicki (rolnictwo) i Jolanta Fedak (praca). W zaprzysiężeniu gabinetu Tuska nie uczestniczy poprzedni premier Jarosław Kaczyński (PiS) - w Kancelarii Premiera nowego szefa rządu wita b. wicepremier Przemysław Gosiewski.

POZNAJ RZĄD DONALDA TUSKA

19.11. - Do Sejmu trafia projekt ustawy budżetowej na 2008 rok, przesłany po inauguracyjnym posiedzeniu rządu

Ewakuacja 20.11. - Kancelaria Premiera zostaje ewakuowana po znalezieniu w jednej ze ścian budynku pocisku z czasów II wojny światowej.

Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjną
Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjnąTVN24

22.11. - Julia Pitera zostaje pełnomocnikiem rządu do spraw przeciwdziałania korupcji.

Koalicja 23.11. - Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisują w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Dokument opatrzony jest mottem: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Expose 23.11. - Donald Tusk wygłosza w Sejmie ponad trzygodzinne - najdłuższe po 1989 roku expose.

W trwającym 182 minuty wystąpieniu premier zapowiada obniżenie podatków, podniesienie płac m.in. nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, obniżenie bezrobocia. Debata nad expose trwała ponad osiem godzin. EXPOSE DONALDA TUSKA

"Czekam na ten cud"
"Czekam na ten cud"TVN24

Wotum 24.11. - Sejm udziela wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wyrażeniem wotum zaufania koalicyjnemu rządowi PO-PSL głosowało 238 posłów, przeciw było 204, od głosu wstrzymało się 2.

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda TuskaTVN24/PAP

27.11. - Donald Tusk informuje, że Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

29.11. - Kancelaria Prezydenta podaje, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił przyjęcia zaproszenia na spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Sikorski tłumaczy, że nie mógł zjawić się w Pałacu Prezydenckim w proponowanym terminie, bo odbywało się wtedy nieformalne posiedzenie rządu poświęcone projektowi budżetu na 2008 r. - Jeśli to jest kultura polityczna, jeśli to jest jakakolwiek kultura, to ja jestem małą dziewczynką – odpowiada Michał Kamiński, minister w Kancelarii Prezydenta.

30.11. - Donald Tusk w Wilnie z pierwszą wizytą zagraniczną.

Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)
Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)inezteo

GRUDZIEŃ Samochód Pitery 2.12. - Na warszawskim Mokotowie spłonął samochód Julii Pitery odpowiedzialnej w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją. Policyjni eksperci po kilku godzinach pracy ustalają, że auto mogło być podpalone. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczyna śledztwo w tej sprawie.

2.12. - Szef MSZ Radosław Sikorski wstępuje do Platformy Obywatelskiej. To trzecia partia w jego politycznej karierze.

Konflikt 5.12. - Spotkanie prezydenta z premierem po zaostrzeniu napięcia we wzajemnych relacjach w związku z wycofaniem polskiego sprzeciwu wobec negocjacji Rosji w sprawie przystąpienia do OECD, oraz po niekonsultowanych z prezydentem zapowiedziach rządu wycofania polskich wojsk z Iraku oraz uzawodowienia armii.

Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem
Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem TuskiemTVN24

10.12. - Donald Tusk na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie. Główne tematy szczytu: Traktat Lizboński, przyszłość UE, status Kosowa, współpraca z krajami bałtyckimi.

Berlin 11.12. - Wizyta premiera Tuska w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Horstem Koehlerem.

Tuska przywitał Mazurek Dąbrowskiego
Tuska przywitał Mazurek DąbrowskiegoTVN24

W wywiadzie opublikowanym dzień przed wizytą w Berlinie przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Tusk zaproponował, aby zamiast placówki upamiętniającej przymusowe wysiedlenia w Europie (tzw. widocznego znaku), ustanowić muzeum II wojny światowej.

12.12 - Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew osiągają porozumienie w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Paryż 12.12. - Premier w Paryżu spotyka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy i szefem francuskiego rządu Francois Fillonem. Głównymi tematami rozmów są Traktat Reformujący UE, projekt powołania w ramach Unii tzw. grupy mędrców, misja UE w Czadzie oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Traktat 13.12. - Przywódcy 27 państw UE podpisują w Lizbonie Traktat Reformujący UE. W imieniu polski dokument sygnują premier Donald Tusk i szef dyplomacji Radosław Sikorski. Polskiej delegacji na uroczystość podpisania traktatu przewodniczy prezydent Lech Kaczyński.

Polska podpisuje Traktat Reformujący
Polska podpisuje Traktat ReformującyTVN24

18.12. - Rząd kieruje do prezydenta wniosek, by misję polskich wojsk w Iraku zakończyć do 31 października 2008 r. Zgodnie z założeniami, do zakończenia misji polski kontyngent wojskowy ma liczyć do 900 osób w Iraku i 300 w odwodzie na terenie Polski. W 2008 roku kontyngent w Iraku będzie wykonywać zadania związane z zakończeniem misji.

Raport 18.12. - Julia Pitera przekazuje premierowi raport na temat działań CBA oceniając, że "przynajmniej w trzech punktach" jest podstawa do zwrócenia się do prokuratury. Nie zostaje on przedstawiony opinii publicznej.

Polska jest już w strefie Schengen!
Polska jest już w strefie Schengen!TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)

Schengen 21.12. - O północy Polska razem z ośmioma nowymi krajami UE wchodzi do strefy Schengen - na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarto szlabany i zniesiono kontrole graniczne.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

STYCZEŃ

4.1. - Piotr Czerwiński rezygnuje z funkcji wiceministra Obrony Narodowej. Resort nie ujawnił powodów jego rezygnacji. Nazwisko Czerwińskiego pojawiało się w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. Jak podkreślała prokuratura, nie ma on postawionych zarzutów, ale jest materiał dowodowy wskazujący na ewentualną możliwość przekroczenia przez niego uprawnień dowódczych poprzez przyjęcie korzyści majątkowej w latach 2003-2004.

In vitro 5.1 - Donald Tusk w wywiadzie dla "Newsweeka" mówi, że jest przeciwny finansowaniu w tym roku przez NFZ metod zapłodnienia in vitro. Od jesieni, kiedy minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że refundacja zapłodnienia metodą in vitro może być brana pod uwagę, trwały dyskusje na temat samej metody i refundacji.

Problemy ze zdrowiem 8.1 - Pomimo zapowiedzi, nie dochodzi do formalnego posiedzenia rządu. Zamiast tego odbywa się nieformalne spotkanie ministrów, poświęcone służbie zdrowia.

Po spotkaniu ministrów, premier informuje, że rząd przygotował pakiet otwarcia reform w ochronie zdrowia złożony z czterech ustaw. Minister zdrowia Ewa Kopacz mówi, że na początku do Sejmu trafi pakiet ustaw: "Bezpieczny szpital, Bezpieczny pacjent oraz Dobrze zarabiający pracownicy służby zdrowia".

9.1. - Michał Boni sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera; 18 stycznia został szefem zespołu doradców premiera Donalda Tuska.

Tarcza

10.1. - Tusk z jednodniową wizytą w czeskiej Pradze. Z prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Mirkiem Topolankiem rozmawiał m.in. o tarczy antyrakietowej.

10.1. - Rozmowy wiceszefa rosyjskiego MSZ Siergieja Kislaka z polskimi władzami na temat planów ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Tusk komentując wizytę Kislaka podkreślił, że strategia dotycząca ewentualnej instalacji w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej należy do tych krajów i USA.

Rada

14.1. Posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem prezydenta w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. Rada Gabinetowa zebrała się po raz pierwszy odkąd premierem jest Tusk. Zakończyła się bez efektów. Prezydent Lech Kaczyński powiedział po posiedzeniu, że nadal nie poznał konkretnych odpowiedzi na kilka pytań. Premier ocenił zaś, że Rada była nieprzygotowana i jest to "wpadka" prezydenta.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Tusk: Współpracą nie była intencją prezydenta
Tusk: Współpracą nie była intencją prezydentaTVN24
Prezydent: o spotkaniu z rządem
Prezydent: o spotkaniu z rządemTVN24

14.1. - Premier przyjmuje rezygnację Pawła Grasia z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i odwołuje go z tego stanowiska. 22 stycznia Grasia na stanowisku zastępuje Jacek Cichocki.

16.1. - Premier Donald Tusk powołuje Krzysztofa Bondaryka i Macieja Hunię na szefów ABW i SWW. Według Kancelarii Prezydenta, powołanie przez Tuska szefów ABW i Służby Wywiadu Wojskowego odbyło się "ze złamaniem przepisów proceduralnych". Kancelaria Premiera uważa, że decyzja była zgodna z prawem.

Nauczyciele 18.1. - Manifestacja ZNP w Warszawie. Według "Solidarności", demonstracja pokazała "determinację środowiska pracowników oświaty". Minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że w projekcie budżetu planowany był wzrost subwencji oświatowej o 3,3 proc.

Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów
Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady MinistrówTVN24

19.1. - Kancelaria Premiera umieszcza na stronie internetowej stenogram z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej ochronie zdrowia. Dzień wcześniej "Dziennik" opublikował fragmenty stenogramu z tej Rady. Politycy koalicji uważają, że stenogram z posiedzenia Rady poświęconej służbie zdrowia był w "Dz" tak spreparowany, by pokazać rząd w sposób niekorzystny.

POSŁUCHAJ JAK PREMIER ROZMAWIA Z PREZYDENTEM

21.1. - Premier Donald Tusk po spotkaniu z Mariuszem Kamińskim podejmuje decyzję, że pozostanie on szefem CBA. Tusk nie ukrywa jednak, że ma zastrzeżenia pod adresem Kamińskiego.

Biały Szczyt 21.1. - "Biały szczyt" z udziałem premiera poświęcony naprawie systemu ochrony zdrowia. Na spotkanie zaproszeni zostają przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych pracowników służby zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, organizacji reprezentujących pacjentów.

Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowia
Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowiaTVN24

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

21.1. - Szef MSZ Radosław Sikorski spotyka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem; rozmowy dotyczą tarczy antyrakietowej, zniesienia rosyjskiego embarga handlowego na polskie produkty rolne oraz współpracy gospodarczej i kulturowej.

Katastrofa

23.1 - Premier udaje się na miejsce katastrofy wojskowego samolotu CASA. Leci z nim szef MON Bogdan Klich. Samolot CASA C-295M rozbił się wieczorem, podchodząc do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie było 20 osób - uczestnicy konferencji bezpieczeństwa lotów. Wszyscy zginęli.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

24.1. - Specjalne posiedzenie rządu w związku z katastrofą wojskowego samolotu transportowego CASA. Rząd uczcił minutą ciszy pamięć 20 ofiar katastrofy samolotu wojskowego CASA.

Powrót Sikorskiego

28.1. - Kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent-rząd. Szef MSZ Radosław Sikorski zostaje zaproszony do prezydenta na spotkanie dotyczące "podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej". Szef MSZ przerywa wizytę w Brukseli, gdzie uczestniczy w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE, i wraca do Warszawy.

Anna Fotyga: To była decyzja Sikorskiego
Anna Fotyga: To była decyzja SikorskiegoTVN24
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać Sikorskiego
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać SikorskiegoTVN24

29.1. - Rząd przyjmuje projekt nowelizacji ustawy o służbie celnej. Projekt znosi przepis, nakazujący zwolnienie celnika, jeśli zostanie aresztowany.

30.1-2.2. - Radosław Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Rozmawia tam z sekretarz stanu Condoleezzą Rice o warunkach ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Jest porozumienie rządu z celnikami
Jest porozumienie rządu z celnikamiTVN24

30.1. - Ostra wypowiedź Tuska o relacjach rząd-prezydent. - Nie godzę się na to, aby interes polityczny jednej z partii opozycyjnych znajdował orędownika w Pałacu Prezydenckim - mówi premier.

Celnicy 31.1. - Zakończenie strajku celników. Propozycje rządu to:m.in. 500 zł podwyżki brutto na etat i zwiększenie ochrony prawnej oraz przygotowanie ustawy modernizacyjnej.

31.1. - Porozumienie kończące trwający 46 dni strajk w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Był to jeden z najdłużej trwających strajków w historii polskiego górnictwa.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

LUTY

Prezydent: to było dobre spotkanie
Prezydent: to było dobre spotkanieTVN24

Odwilż

4.2. - Spotkanie premiera z prezydentem. Rozmowa dotyczy zaplanowanej na 8 lutego wizyty szefa rządu w Moskwie. Prezydent mówi po spotkaniu, że była to "dobra rozmowa".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

6.2. - Premier zapewnia prezydentów miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce i Ukrainie, że budowa stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu będzie współfinansowana przez budżet centralny. Premier określa wysokość dofinansowania na 1/3 całości kosztów, premier staje też na czele Komitetu Organizacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy 2012.

7.2. - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotyka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Minister przedstawił prezydentowi przebieg swojej wizyty w USA, rozmowa dotyczyła także Ukrainy.

Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunków
Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunkówNTV

Moskwa 8.2. - Premier składa jednodniową wizytę w Moskwie, gdzie oprócz rozmowy z prezydentem Putinem, spotyka się z premierem Wiktorem Zubkowem i pierwszym wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem, niemal pewnym następcą Putina. Putin, podczas spotkania z Tuskiem ocenił, że stosunki z Polską "będą się rozwijać pozytywnie". Tusk zapewnił, że intencją polskiego rządu jest naprawa relacji polsko-rosyjskich.

(PRZECZYTAJ INFORMACJĘ)

//korv//mat

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

"Już za chwilę wszystko będzie jasne" - napisał premier Donald Tusk w mediach społecznościowych przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej. Do wpisu dołączył swoje zdjęcie z kandydatami.

Wpis Tuska przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej

Wpis Tuska przed ogłoszeniem wyniku prawyborów w Koalicji Obywatelskiej

Źródło:
tvn24.pl

Większe zaangażowanie liderów partyjnych widoczne było w kierunku jednego z kandydatów, czyli Rafała Trzaskowskiego - powiedziała w "Jeden na Jeden" ministra Marzena Okła-Drewnowicz (PO). Dodała jednak, że "to tak zwane doły partyjne decydują, więc sytuacja może być różna".

Partyjni liderzy mieli faworyta, ale decydują "doły". "Sytuacja może być różna"

Partyjni liderzy mieli faworyta, ale decydują "doły". "Sytuacja może być różna"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Tę funkcję pełnił już w latach 2007-2014. Teraz chciałby kandydować na prezydenta Polski. O tym, czy zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdecydują prawybory, w których zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Co warto wiedzieć o Radosławie Sikorskim?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, już dwukrotnie, w pierwszej turze, zwyciężał w wyborach na prezydenta Warszawy. Prezydentem Polski cztery lata temu nie został, przegrał z Andrzejem Dudą. Teraz znów chce wystartować w wyborach, ale najpierw zmierzy się ze swoim partyjnym kolegą - Radosławem Sikorskim w prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Co wiemy o aktualnym prezydencie Warszawy? Jak wyglądała jego wcześniejsza praca?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski poinformował, że na jego polecenie minister obrony Rustem Umierow rozpoczął rozmowy z krajami partnerskimi w sprawie dostarczenia Ukrainie nowych systemów obrony powietrznej po ataku Rosji na Dniepr. Wcześniej o tym, że Ukraina dąży do pozyskania środków obrony przed pociskami międzykontynentalnymi napisała agencja Interfax-Ukraina.

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

"Poza słowami, musimy działać". Zełenski wydał rozkaz

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Drugi dzień trwa akcja pożarowa w kopalni Staszic w Katowicach. W miejscu, gdzie pojawił się ogień, pracowało 30 osób. Są już bezpieczne. Na dół zjechali ratownicy.

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Pożar 900 metrów pod ziemią. Z kopalni ewakuowano 30 górników

Źródło:
tvn24.pl

- Ten projekt jest gotowy, zaraz będzie zrealizowany, ponieważ kwestia jest owszem finansowa, ale nie tylko. Przede wszystkim chodzi o pewien mechanizm jak ten zasiłek ma funkcjonować - powiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski na antenie TVN24 pytana o kwestię podwyżki zasiłku pogrzebowego.

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Okła-Drewnowicz: podwyżka zasiłku pogrzebowego jest "na finiszu"

Źródło:
TVN24

Na fotografii wykonanej z samolotu lecącego nad Tarnowem widać Warszawę. Stolica tylko majaczy na horyzoncie, ale jest dostrzegalna. Zdjęcie zrobiono smartfonem. - Uchwycenie stolicy z tak dużej odległości jest na pewno czymś ciekawym - mówi Paweł Kłak, pasjonat obserwacji długodystansowych.

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Warszawa widoczna z odległości 240 kilometrów. "Takie zdjęcia są rzadkością i zawsze cieszą"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

89-letnia mieszkanka Piaseczna padła ofiarą oszustwa "na policjanta". Wszystko za sprawą jednego telefonu. Oszust skłonił ją, by oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji. Seniorka straciła 120 tysięcy złotych.

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Oszczędności życia zawiesiła na ogrodzeniu posesji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rolnicy rozpoczęli całodobową blokadę drogi krajowej numer 28 przed granicą w Medyce. Na miejscu nie ma na razie utrudnień. Protest ma potrwać do końca roku. Akcję skomentowała Ambasada Ukrainy w Polsce.

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Rolnicy zablokowali drogę przy granicy. Nie wpuszczają tirów z Ukrainy

Źródło:
PAP

Czy pracodawca może mnie zmusić do uczestniczenia w firmowej wigilii? - zapytała internautka w mediach społecznościowych. - Dla jednych to fantastyczna okazja do spotkania i integracji zespołowej, dla innych istny koszmar i na samą myśl o takim wydarzeniu mają nudności - zauważyła w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy.

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Firmowy "śledzik" to prawo czy obowiązek? "Mamy już dość takiego układu"

Źródło:
tvn24.pl

1004 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zamówiony przez Kanadę w USA system obrony przeciwrakietowej NASAMS jest już w Ukrainie - poinformował minister obrony Kanady Bill Blair. Natomiast szwedzki minister obrony Pal Jonson przekazał, że jego kraj wesprze ukraiński przemysł zbrojeniowy w produkcji pocisków dalekiego zasięgu i dronów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

W sobotę rano nad Pomorzem przechodzą burze i śnieżyce. - Warunki drogowe mogą zmienić się dosłownie w ciągu kilku minut nie do poznania - zaznaczył we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Tomasz Wasilewski.

"Efekt morza". Gwałtowne śnieżyce w Polsce

"Efekt morza". Gwałtowne śnieżyce w Polsce

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

35 lat temu uchwalono Konwencję o Prawach Dziecka. Z tej okazji powołano parlamentarno-społeczny projekt "35 lat Konwencji - wyzwania przyszłości". Jak oznajmiła szefowa komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa, "ma on ulepszyć jakość stanowienia prawa, mającego wpływ na młodych ludzi".

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

35 lat Konwencji o Prawach Dziecka. Powstał nowy projekt o "wyzwaniach przyszłości"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl