100 dni Tuska w pigułce

Aktualizacja:

24 lutego minie "studniówka nowego rządu". Co przyniosły ponad trzy miesiące pracy koalicyjnego gabinetu PO-PSL?

Ciężkie rozmowy z lekarzami i górnikami, decyzja o wcześniejszym wyjściu polskich wojsk z Iraku, kilkanaście zagranicznych wizyt premiera (w tym tą najważniejszą i najbardziej krytykowaną – w Moskwie). A z drugiej strony wiele nieporozumień na linii rząd-prezydent w sprawach polityki zagranicznej oraz zarzuty opozycji o brak pomysłu na rządzenie i mydlenie oczu Polakom.

Zobacz sam, jak wyglądały pierwsze dni, tygodnie i miesiące rządu Tuska.

"Studniówkową" konferencję prasową, na której Donald Tusk podsumuje dokonania Rady Ministrów i przedstawi plany na najbliższą przyszłość, zaplanowano na trzeciego marca.

LISTOPAD

Desygnacja 9.11. - Prezydent Lech Kaczyński desygnuje Donalda Tuska na premiera. Kilkudziesięciosekundowa uroczystość wręczenia aktu desygnacji ma miejsce w Sali Hetmańskiej Pałacu Prezydenckiego. Dzień desygnowania na premiera, Tusk uznaje za "najważniejszy" w życiu.

Donald Tusk desygnowany na premiera
Donald Tusk desygnowany na premieraTVN24

10.11. - Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej oraz Rada Naczelna Polskiego Stronnictwa Ludowego decydują jednogłośnie o utworzeniu koalicji PO-PSL.

12.11. - Prezydent Lech Kaczyński mówi, że szybkie wycofanie polskich wojsk z Iraku byłoby złą decyzją. Jego zdaniem "decyzja o wycofaniu wojsk z Iraku musi być wspólną decyzją prezydenta i rządu".

13.11. - Donald Tusk i Waldemar Pawlak ustalają ostateczny skład koalicyjnego rządu. PSL obejmuje trzy resorty - gospodarki, rolnictwa i pracy. Lech Kaczyński zgłasza zastrzeżenia wobec dwóch kandydatów: Radosława Sikorskiego i Zbigniewa Ćwiąkalskiego.

14.11. - Lech Kaczyński spotykał się z Donaldem Tuskiem, który informuje po rozmowie, że prezydent potwierdził - mimo podtrzymanych zastrzeżeń - gotowość do zaprzysiężenia gabinetu w przedstawionym mu składzie.

15.11. - B. premier i b. polityk PiS Kazimierz Marcinkiewicz przyznaje, że otrzymał propozycję wejścia do rządu PO-PSL, ale ją odrzucił. Zapowiada, że przez najbliższy czas pozostanie poza polską polityką i chce dokończyć swą misję w EBOiR.

Zaprzysiężenie 16.11. - Prezydent powołuje Donalda Tuska na stanowisko premiera oraz nowy - liczący 18 ministrów - rząd. Lech Kaczyński gratulując Tuskowi życzy jego gabinetowi "pełnej realizacji zamierzeń". Wicepremierami w rządzie Tuska zostają lider PSL Waldemar Pawlak, oraz Grzegorz Schetyna (PO).

Donald Tusk chwali się swoim rządem
Donald Tusk chwali się swoim rządemTVN24

Skład rządu: Radosław Sikorski (MSZ), Zbigniew Ćwiąkalski (min. sprawiedliwości), Bogdan Klich (MON), Grzegorz Schetyna (MSWiA) Jacek Rostowski (finanse), Waldemar Pawlak (gospodarka), Aleksander Grad (skarb państwa), Cezary Grabarczyk (infrastruktura), Elżbieta Bieńkowska (rozwój regionalny), Maciej Nowicki (środowisko), Ewa Kopacz (zdrowie), Katarzyna Hall (MEN), Bogdan Zdrojewski (kultura), Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe), Mirosław Drzewiecki (sport). Markek Sawicki (rolnictwo) i Jolanta Fedak (praca). W zaprzysiężeniu gabinetu Tuska nie uczestniczy poprzedni premier Jarosław Kaczyński (PiS) - w Kancelarii Premiera nowego szefa rządu wita b. wicepremier Przemysław Gosiewski.

POZNAJ RZĄD DONALDA TUSKA

19.11. - Do Sejmu trafia projekt ustawy budżetowej na 2008 rok, przesłany po inauguracyjnym posiedzeniu rządu

Ewakuacja 20.11. - Kancelaria Premiera zostaje ewakuowana po znalezieniu w jednej ze ścian budynku pocisku z czasów II wojny światowej.

Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjną
Premier Tusk i wicepremier Pawlak podpisują umowę koalicyjnąTVN24

22.11. - Julia Pitera zostaje pełnomocnikiem rządu do spraw przeciwdziałania korupcji.

Koalicja 23.11. - Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak podpisują w Sejmie Deklarację Koalicyjną PO-PSL. Dokument opatrzony jest mottem: "Razem tworzymy lepszą przyszłość - By żyło się lepiej. Wszystkim".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Expose 23.11. - Donald Tusk wygłosza w Sejmie ponad trzygodzinne - najdłuższe po 1989 roku expose.

W trwającym 182 minuty wystąpieniu premier zapowiada obniżenie podatków, podniesienie płac m.in. nauczycieli i pracowników ochrony zdrowia, dokończenie reformy emerytalnej, walkę z korupcją, obniżenie bezrobocia. Debata nad expose trwała ponad osiem godzin. EXPOSE DONALDA TUSKA

"Czekam na ten cud"
"Czekam na ten cud"TVN24

Wotum 24.11. - Sejm udziela wotum zaufania rządowi Donalda Tuska. Za wyrażeniem wotum zaufania koalicyjnemu rządowi PO-PSL głosowało 238 posłów, przeciw było 204, od głosu wstrzymało się 2.

Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda Tuska
Sejm udzielił wotum zaufania rządowi Donalda TuskaTVN24/PAP

27.11. - Donald Tusk informuje, że Polska odstępuje od blokowania możliwości podjęcia przez Rosję negocjacji w sprawie przystąpienia do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

29.11. - Kancelaria Prezydenta podaje, że szef MSZ Radosław Sikorski odmówił przyjęcia zaproszenia na spotkanie z Lechem Kaczyńskim. Sikorski tłumaczy, że nie mógł zjawić się w Pałacu Prezydenckim w proponowanym terminie, bo odbywało się wtedy nieformalne posiedzenie rządu poświęcone projektowi budżetu na 2008 r. - Jeśli to jest kultura polityczna, jeśli to jest jakakolwiek kultura, to ja jestem małą dziewczynką – odpowiada Michał Kamiński, minister w Kancelarii Prezydenta.

30.11. - Donald Tusk w Wilnie z pierwszą wizytą zagraniczną.

Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)
Internauta tvn24.pl sfilmował płonący samochód posłanki PO (Inezteo)inezteo

GRUDZIEŃ Samochód Pitery 2.12. - Na warszawskim Mokotowie spłonął samochód Julii Pitery odpowiedzialnej w Kancelarii Premiera za walkę z korupcją. Policyjni eksperci po kilku godzinach pracy ustalają, że auto mogło być podpalone. Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów wszczyna śledztwo w tej sprawie.

2.12. - Szef MSZ Radosław Sikorski wstępuje do Platformy Obywatelskiej. To trzecia partia w jego politycznej karierze.

Konflikt 5.12. - Spotkanie prezydenta z premierem po zaostrzeniu napięcia we wzajemnych relacjach w związku z wycofaniem polskiego sprzeciwu wobec negocjacji Rosji w sprawie przystąpienia do OECD, oraz po niekonsultowanych z prezydentem zapowiedziach rządu wycofania polskich wojsk z Iraku oraz uzawodowienia armii.

Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem Tuskiem
Po 15.30 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego z premierem Donaldem TuskiemTVN24

10.12. - Donald Tusk na szczycie premierów Grupy Wyszehradzkiej w Ostrawie. Główne tematy szczytu: Traktat Lizboński, przyszłość UE, status Kosowa, współpraca z krajami bałtyckimi.

Berlin 11.12. - Wizyta premiera Tuska w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i prezydentem Horstem Koehlerem.

Tuska przywitał Mazurek Dąbrowskiego
Tuska przywitał Mazurek DąbrowskiegoTVN24

W wywiadzie opublikowanym dzień przed wizytą w Berlinie przez "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Tusk zaproponował, aby zamiast placówki upamiętniającej przymusowe wysiedlenia w Europie (tzw. widocznego znaku), ustanowić muzeum II wojny światowej.

12.12 - Ministrowie rolnictwa Polski i Rosji Marek Sawicki i Aleksiej Gordiejew osiągają porozumienie w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Paryż 12.12. - Premier w Paryżu spotyka się z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozy i szefem francuskiego rządu Francois Fillonem. Głównymi tematami rozmów są Traktat Reformujący UE, projekt powołania w ramach Unii tzw. grupy mędrców, misja UE w Czadzie oraz bezpieczeństwo energetyczne.

Traktat 13.12. - Przywódcy 27 państw UE podpisują w Lizbonie Traktat Reformujący UE. W imieniu polski dokument sygnują premier Donald Tusk i szef dyplomacji Radosław Sikorski. Polskiej delegacji na uroczystość podpisania traktatu przewodniczy prezydent Lech Kaczyński.

Polska podpisuje Traktat Reformujący
Polska podpisuje Traktat ReformującyTVN24

18.12. - Rząd kieruje do prezydenta wniosek, by misję polskich wojsk w Iraku zakończyć do 31 października 2008 r. Zgodnie z założeniami, do zakończenia misji polski kontyngent wojskowy ma liczyć do 900 osób w Iraku i 300 w odwodzie na terenie Polski. W 2008 roku kontyngent w Iraku będzie wykonywać zadania związane z zakończeniem misji.

Raport 18.12. - Julia Pitera przekazuje premierowi raport na temat działań CBA oceniając, że "przynajmniej w trzech punktach" jest podstawa do zwrócenia się do prokuratury. Nie zostaje on przedstawiony opinii publicznej.

Polska jest już w strefie Schengen!
Polska jest już w strefie Schengen!TVN24 (PAP/Grzegorz Momot)

Schengen 21.12. - O północy Polska razem z ośmioma nowymi krajami UE wchodzi do strefy Schengen - na przejściach granicznych z Litwą, Niemcami, Czechami i Słowacją otwarto szlabany i zniesiono kontrole graniczne.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

STYCZEŃ

4.1. - Piotr Czerwiński rezygnuje z funkcji wiceministra Obrony Narodowej. Resort nie ujawnił powodów jego rezygnacji. Nazwisko Czerwińskiego pojawiało się w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. Jak podkreślała prokuratura, nie ma on postawionych zarzutów, ale jest materiał dowodowy wskazujący na ewentualną możliwość przekroczenia przez niego uprawnień dowódczych poprzez przyjęcie korzyści majątkowej w latach 2003-2004.

In vitro 5.1 - Donald Tusk w wywiadzie dla "Newsweeka" mówi, że jest przeciwny finansowaniu w tym roku przez NFZ metod zapłodnienia in vitro. Od jesieni, kiedy minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że refundacja zapłodnienia metodą in vitro może być brana pod uwagę, trwały dyskusje na temat samej metody i refundacji.

Problemy ze zdrowiem 8.1 - Pomimo zapowiedzi, nie dochodzi do formalnego posiedzenia rządu. Zamiast tego odbywa się nieformalne spotkanie ministrów, poświęcone służbie zdrowia.

Po spotkaniu ministrów, premier informuje, że rząd przygotował pakiet otwarcia reform w ochronie zdrowia złożony z czterech ustaw. Minister zdrowia Ewa Kopacz mówi, że na początku do Sejmu trafi pakiet ustaw: "Bezpieczny szpital, Bezpieczny pacjent oraz Dobrze zarabiający pracownicy służby zdrowia".

9.1. - Michał Boni sekretarzem stanu w Kancelarii Premiera; 18 stycznia został szefem zespołu doradców premiera Donalda Tuska.

Tarcza

10.1. - Tusk z jednodniową wizytą w czeskiej Pradze. Z prezydentem Vaclavem Klausem i premierem Mirkiem Topolankiem rozmawiał m.in. o tarczy antyrakietowej.

10.1. - Rozmowy wiceszefa rosyjskiego MSZ Siergieja Kislaka z polskimi władzami na temat planów ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Tusk komentując wizytę Kislaka podkreślił, że strategia dotycząca ewentualnej instalacji w Polsce i Czechach elementów tarczy antyrakietowej należy do tych krajów i USA.

Rada

14.1. Posiedzenie Rady Gabinetowej pod przewodnictwem prezydenta w sprawie sytuacji w służbie zdrowia. Rada Gabinetowa zebrała się po raz pierwszy odkąd premierem jest Tusk. Zakończyła się bez efektów. Prezydent Lech Kaczyński powiedział po posiedzeniu, że nadal nie poznał konkretnych odpowiedzi na kilka pytań. Premier ocenił zaś, że Rada była nieprzygotowana i jest to "wpadka" prezydenta.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

Tusk: Współpracą nie była intencją prezydenta
Tusk: Współpracą nie była intencją prezydentaTVN24
Prezydent: o spotkaniu z rządem
Prezydent: o spotkaniu z rządemTVN24

14.1. - Premier przyjmuje rezygnację Pawła Grasia z funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Premiera i odwołuje go z tego stanowiska. 22 stycznia Grasia na stanowisku zastępuje Jacek Cichocki.

16.1. - Premier Donald Tusk powołuje Krzysztofa Bondaryka i Macieja Hunię na szefów ABW i SWW. Według Kancelarii Prezydenta, powołanie przez Tuska szefów ABW i Służby Wywiadu Wojskowego odbyło się "ze złamaniem przepisów proceduralnych". Kancelaria Premiera uważa, że decyzja była zgodna z prawem.

Nauczyciele 18.1. - Manifestacja ZNP w Warszawie. Według "Solidarności", demonstracja pokazała "determinację środowiska pracowników oświaty". Minister edukacji Katarzyna Hall zapowiada, że w projekcie budżetu planowany był wzrost subwencji oświatowej o 3,3 proc.

Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów
Manifestacja nauczycieli przed Kancelarią Prezesa Rady MinistrówTVN24

19.1. - Kancelaria Premiera umieszcza na stronie internetowej stenogram z posiedzenia Rady Gabinetowej poświęconej ochronie zdrowia. Dzień wcześniej "Dziennik" opublikował fragmenty stenogramu z tej Rady. Politycy koalicji uważają, że stenogram z posiedzenia Rady poświęconej służbie zdrowia był w "Dz" tak spreparowany, by pokazać rząd w sposób niekorzystny.

POSŁUCHAJ JAK PREMIER ROZMAWIA Z PREZYDENTEM

21.1. - Premier Donald Tusk po spotkaniu z Mariuszem Kamińskim podejmuje decyzję, że pozostanie on szefem CBA. Tusk nie ukrywa jednak, że ma zastrzeżenia pod adresem Kamińskiego.

Biały Szczyt 21.1. - "Biały szczyt" z udziałem premiera poświęcony naprawie systemu ochrony zdrowia. Na spotkanie zaproszeni zostają przedstawiciele wszystkich organizacji związkowych reprezentujących pracowników ochrony zdrowia, pracodawców ochrony zdrowia, samorządów zawodowych pracowników służby zdrowia, organizacji samorządu terytorialnego, organizacji reprezentujących pacjentów.

Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowia
Premier: Trzeba przerwać zaklęty krąg konfliktów wokół służby zdrowiaTVN24

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

21.1. - Szef MSZ Radosław Sikorski spotyka się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem; rozmowy dotyczą tarczy antyrakietowej, zniesienia rosyjskiego embarga handlowego na polskie produkty rolne oraz współpracy gospodarczej i kulturowej.

Katastrofa

23.1 - Premier udaje się na miejsce katastrofy wojskowego samolotu CASA. Leci z nim szef MON Bogdan Klich. Samolot CASA C-295M rozbił się wieczorem, podchodząc do lądowania w Mirosławcu. Na pokładzie było 20 osób - uczestnicy konferencji bezpieczeństwa lotów. Wszyscy zginęli.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

24.1. - Specjalne posiedzenie rządu w związku z katastrofą wojskowego samolotu transportowego CASA. Rząd uczcił minutą ciszy pamięć 20 ofiar katastrofy samolotu wojskowego CASA.

Powrót Sikorskiego

28.1. - Kolejna odsłona konfliktu na linii prezydent-rząd. Szef MSZ Radosław Sikorski zostaje zaproszony do prezydenta na spotkanie dotyczące "podstawowych założeń polskiej polityki zagranicznej". Szef MSZ przerywa wizytę w Brukseli, gdzie uczestniczy w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych UE, i wraca do Warszawy.

Anna Fotyga: To była decyzja Sikorskiego
Anna Fotyga: To była decyzja SikorskiegoTVN24
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać Sikorskiego
Premier: nie było potrzeby pilnie wezwać SikorskiegoTVN24

29.1. - Rząd przyjmuje projekt nowelizacji ustawy o służbie celnej. Projekt znosi przepis, nakazujący zwolnienie celnika, jeśli zostanie aresztowany.

30.1-2.2. - Radosław Sikorski z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Rozmawia tam z sekretarz stanu Condoleezzą Rice o warunkach ewentualnego umieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej.

Jest porozumienie rządu z celnikami
Jest porozumienie rządu z celnikamiTVN24

30.1. - Ostra wypowiedź Tuska o relacjach rząd-prezydent. - Nie godzę się na to, aby interes polityczny jednej z partii opozycyjnych znajdował orędownika w Pałacu Prezydenckim - mówi premier.

Celnicy 31.1. - Zakończenie strajku celników. Propozycje rządu to:m.in. 500 zł podwyżki brutto na etat i zwiększenie ochrony prawnej oraz przygotowanie ustawy modernizacyjnej.

31.1. - Porozumienie kończące trwający 46 dni strajk w kopalni "Budryk" w Ornontowicach. Był to jeden z najdłużej trwających strajków w historii polskiego górnictwa.

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

LUTY

Prezydent: to było dobre spotkanie
Prezydent: to było dobre spotkanieTVN24

Odwilż

4.2. - Spotkanie premiera z prezydentem. Rozmowa dotyczy zaplanowanej na 8 lutego wizyty szefa rządu w Moskwie. Prezydent mówi po spotkaniu, że była to "dobra rozmowa".

PRZECZYTAJ INFORMACJĘ

6.2. - Premier zapewnia prezydentów miast-organizatorów piłkarskich mistrzostw Europy 2012 w Polsce i Ukrainie, że budowa stadionów w Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu będzie współfinansowana przez budżet centralny. Premier określa wysokość dofinansowania na 1/3 całości kosztów, premier staje też na czele Komitetu Organizacyjnego piłkarskich mistrzostw Europy 2012.

7.2. - Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotyka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Minister przedstawił prezydentowi przebieg swojej wizyty w USA, rozmowa dotyczyła także Ukrainy.

Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunków
Tusk i Putin zapewniają o chęci poprawy stosunkówNTV

Moskwa 8.2. - Premier składa jednodniową wizytę w Moskwie, gdzie oprócz rozmowy z prezydentem Putinem, spotyka się z premierem Wiktorem Zubkowem i pierwszym wicepremierem Dmitrijem Miedwiediewem, niemal pewnym następcą Putina. Putin, podczas spotkania z Tuskiem ocenił, że stosunki z Polską "będą się rozwijać pozytywnie". Tusk zapewnił, że intencją polskiego rządu jest naprawa relacji polsko-rosyjskich.

(PRZECZYTAJ INFORMACJĘ)

//korv//mat

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Gdzie jest burza? "Na obu frontach kłębią się chmury, miejscami grzmi"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Finlandii Alexander Stubb przepłynął w zawodach pływackich z nurtem rzeki Oulanka dystans 24 kilometrów. "Niesamowite przeżycie", podkreślił w mediach społecznościowych. Stubb znany jest z zamiłowania do sportów wytrzymałościowych.

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Prezydent Finlandii pokonał wpław 24 kilometry. "Niesamowite przeżycie"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Kilkunastu mieszkańców terenów pod lotnisko w Baranowie zgłosiło w ostatnich dniach chęć sprzedaży swoich nieruchomości - podała spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK).

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

CPK: nowi chętni na sprzedaż gruntów pod lotnisko w Baranowie     

Źródło:
PAP

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Joe Biden nieoczekiwanie wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z wyścigu o Biały Dom. Co było bezpośrednim powodem wycofania się z kampanii? Portal Politico, powołując się na rozmowy z 22 informatorami z otoczenia prezydenta i Partii Demokratycznej, pisze o "posunięciu ratującym twarz" i "ponurych" wewnętrznych sondażach pokazanych Bidenowi w ostatnich dniach. O ich wynikach - gdyby Biden wciąż jednak chciał pozostać kandydatem - zamierzała poinformować opinię publiczną Nancy Pelosi głośno nawołująca w ostatnim czasie przywódcę do rezygnacji.

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Będzie "po dobroci albo i nie". Politico: dwie kwestie zdecydowały o wycofaniu się Joe Bidena

Źródło:
Politico

Donald Trump wspierał przed laty finansowo dwie kampanie wyborcze Kamali Harris, gdy ta starała się o urząd prokuratora generalnego Kalifornii w latach 2011 i 2013. Teraz wiceprezydentka Stanów Zjednoczonych może stanąć do walki z nim w listopadowych wyborach.

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Donald Trump wpłacał pieniądze na kampanię Kamali Harris. Media przypominają kwoty

Źródło:
Washington Post, Newsweek, Business Insider, USA Today. Independent

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Alert RCB. W poniedziałek 22.07 do osób przebywających na terenie ośmiu województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami. Towarzyszący burzom deszcz może powodować podtopienia.

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Alert RCB dla ośmiu województw. Tu pogoda będzie dziś groźna

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Prokuratura Rejonowa w Stargardzie przedstawiła dwóm mężczyznom zarzut usiłowania sprowadzenia zdarzenia zagrażającemu życiu i zdrowiu wielu osób. Podejrzani nie przyznali się do winy, złożyli wyjaśnienia. Decyzją sądu zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Podejrzana paczka w budynku mieszkalnym. Dwie osoby z zarzutami próby podłożenia ładunku

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na oficjalnym profilu instagramowym księcia i księżnej Walii pokazało się nowe zdjęcia autorstwa księżnej Kate. Klimatyczną czarno-białą fotografią uczciła urodziny najstarszego syna pary - księcia George'a.

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Księżna Kate pokazała kolejną fotografię. To wyjątkowy portret syna

Źródło:
tvn24.pl

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Krzysztof Wacławek, były szef ABW, zapewniał w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw afery wizowej, że na tle innych wyzwań, jak wojna na Ukrainie i operacja hybrydowa ze strony Białorusi, zakładający uproszczoną procedurę wizową program Poland.Business Harbour nie stanowił zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa.

Były szef ABW przed komisją śledczą

Były szef ABW przed komisją śledczą

Źródło:
PAP

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk jest specjalista pełniący funkcję chief information officera w sektorze IT. Taki pracownik może liczyć na miesięczną pensję w wysokości nawet 70 tysięcy złotych - wynika raportu płacowego firmy Antal. Na wysokie wynagrodzenia mogą liczyć również dyrektorzy finansowi, specjaliści w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), czy kierownicy do spraw marketingu.

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych na miesiąc. Nowy raport

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Policyjny pościg pod Łomżą (Podlasie). Funkcjonariusze zatrzymali i przekazali Straży Granicznej 22 migrantów, którzy byli przewożeni dwoma samochodami. Jak informuje rzecznik podlaskiej policji, w chwili zatrzymywania część osób się rozbiegła.

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Dostali sygnał o aucie z pasażerami w bagażniku. Po pościgu zatrzymali 22 migrantów i kuriera

Źródło:
tvn24.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24