Dworczyk: odwołana wizyta delegacji w Smoleńsku

Autor:
pp/tr
Źródło:
PAP, TVN24
Szef KPRM: Delegacja planowana na 10 kwietnia do Katynia i Smoleńska nie odbędzie się
Szef KPRM: Delegacja planowana na 10 kwietnia do Katynia i Smoleńska nie odbędzie sięTVN24
wideo 2/3
TVN24Szef KPRM: Delegacja planowana na 10 kwietnia do Katynia i Smoleńska nie odbędzie się

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o odwołaniu wizyty delegacji rządowej w Smoleńsku. Jak dodał, Rosja nie przekazała rządowi jednoznacznej odpowiedzi na założenia logistyczne tej wizyty.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Dzisiaj w nocy zapadła decyzja o tym, że delegacja planowana na 10 kwietnia do Katynia i Smoleńska nie odbędzie się - poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Według pierwotnych planów, premier, delegacja rządowa i przedstawiciele parlamentu mieli oddać hołd pomordowanym oficerom w Katyniu i ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Szef KPRM podkreślił, że z przygotowaniem każdego tego rodzaju przedsięwzięcia związany jest szereg procedur, w tym te związane z bezpieczeństwem. - One muszą być bezwzględnie przekazane. Ta delegacja była przygotowywana od początku lutego, natomiast do wyjazdu został tydzień, a my nie mamy formalnych wymagań, czyli gwarancji przekazanych na piśmie - powiedział Dworczyk.

- W związku z tym zapadła decyzja o odwołaniu wyjazdu delegacji - przekazał.

- Chcemy też podziękować naszym partnerom na Białorusi, bo Mińsk zapewnił nam możliwość lądowania w Witebsku. I te rozmowy przebiegały bardzo dobrze - dodał Dworczyk.

Na pytanie o uroczystości 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Polsce szef KPRM odpowiedział, że "zapewne wkrótce (rząd - red.) przedstawi plan tych obchodów". - Będą to obchody skromne, ale godne - zapewnił Dworczyk.

"Ze strony rosyjskiej nie ma politycznych ani prawnych przeszkód"

W czwartek rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa informowała, że Polska zwróciła się z prośbą o wsparcie organizacji wizyty swej delegacji w Smoleńsku i Katyniu. Jak mówiła, Rosja jest w kontakcie ze stroną polską, pracuje nad tą kwestią uwzględniając sytuację związaną z koronawirusem.

Do źródeł w rosyjskim MSZ już w środę dotarł korespondent "Faktów" TVN w Moskwie Andrzej Zaucha, który poinformował, że mimo zamknięcia przez Rosję granic z powodu rozprzestrzeniającego się koronawirusa, jest możliwość wjazdu do kraju oficjalnych delegacji oraz osób z paszportami dyplomatycznymi.

- Ze strony rosyjskiej nie ma politycznych ani prawnych przeszkód, by delegacja z Warszawy przyjechała do Smoleńska na obchody 10. rocznicy katastrofy prezydenckiego samolotu Tu-154M - przekazywał Zaucha.

Korespondent "Faktów" Andrzej Zaucha o informacjach z rosyjskiego MSZ ws. obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej
Korespondent "Faktów" Andrzej Zaucha o informacjach z rosyjskiego MSZ ws. obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiejTVN24

Dodawał, że Rosja jest gotowa pomóc w organizacji tych uroczystości, jeśli dostanie prośbę od strony polskiej.

Władze obwodu smoleńskiego nakazały samoizolację

Z powodu koronawirusa gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowski wydał we wtorek dekret o wprowadzeniu w tym regionie Rosji obowiązkowej samoizolacji. Dokument głosi, że wychodzenie z domów jest możliwe m.in. w przypadku konieczności uzyskania pomocy medycznej, sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, wyjścia do pracy, jeśli nie została ona wstrzymana.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL

Tym samym obwód smoleński, leżący przy granicy z Białorusią, dołączył do ponad 60 regionów Rosji, które wprowadziły obowiązek samoizolacji z powodu pandemii koronawirusa.

Autor:pp/tr

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości