To duży dramat polskiej architektury, że powstaje rekordowo dużo mieszkań, ale jakość tych mieszkań bardzo spada, spada jakość otoczenia. Osiedla powstają bez planu, bez zieleni - mówił w programie "Monika Olejnik Otwarcie" pisarz i architekt Grzegorz Piątek, autor m.in. książek "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" oraz "Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939". Problemy mieszkalnictwa w Polsce, jak wskazał Grzegorz Piątek, panowały już w czasach przedwojennych, gdzie "ludzie mieszkali w strasznych warunkach, był ogromny kłopot z ciasnotą i z bezdomnymi". W rozmowie gość Moniki Olejnik przyznał również, że "spełniło się jego marzenie o wygranej opozycji demokratycznej" w ostatnich wyborach parlamentarnych. - Jestem tak spełniony, że trudno mi powiedzieć, o czym marzę. Mam wspaniały związek z moim chłopakiem, robię to, co lubię, żyję z tego. Mam fajną rodzinę, nie wiem, czego chciałbym chcieć - powiedział Monice Olejnik. - My LGBTy zawsze byliśmy i to nie jest tak, że to są jakieś nowe wymysły czy nowinki z Zachodu, czy coś, co można powstrzymać, jakimiś zakazami - podkreślił. W rozmowie zaznaczył również fakt, że "społeczeństwo jest sumą mniejszości, a wszyscy jesteśmy trochę inni". - Trzeba kształtować świat, tak żebyśmy wszyscy czuli się swobodnie i żeby dla każdego było miejsce - dodał.
W części #MonikaKsiążkiMuzyka przedstawiamy książkę "Hotel Ritz. Życie, śmierć i zdrada w Paryżu" autorstwa Tilar J. Mazzeo. Akcja powieści rozgrywa się w czasie II wojny światowej, gdzie Hotel Ritz został podzielony na dwie części. W jednej mieszkali Niemcy, a w drugiej paryżanie i Francuzi m.in. Hemingway, Coco Channel. Grzegorz Piątek przyszedł do studia z książką "Lubiewo" Michała Witkowskiego.
Bohaterką felietonu #TalentAktywność to #przyszłość jest Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko, współautorka scenariusza do "Zielonej Granicy".