Część z przekazywanych Ukrainie dronów, rakiet i innego zaawansowanego sprzętu nie była odpowiednio śledzona i nadzorowana - poinformował w opublikowanym w czwartek raporcie Inspektor Generalny Pentagonu. Tymczasem Biały Dom potwierdził, że pomoc wojskowa dla Ukrainy została wstrzymana po wyczerpaniu się środków przeznaczonych na ten cel.
W raporcie stwierdzono, że prawidłowych procedur i terminów nie dotrzymano w przypadku ok. 40 tys. sztuk wrażliwego sprzętu o wartości 1 mld dolarów. Chodzi m.in. o drony kamikadze Switchblade, pociski przeciwpancerne Javelin czy pociski przeciwlotnicze Stinger.
Przepisy nakazywały personelowi Urzędu Współpracy Wojskowej z Ukrainą (ODC-Ukraine) przeprowadzić wstępny inwentarz wszystkich dostarczonych artykułów z kategorii szczególnie wrażliwych, lecz dokonano tego tylko w przypadku 41 proc. z nich.
Raport nie stwierdza, co się stało z bronią, czy została ona przekierowana gdzieś indziej, bo nie było to przedmiotem badań. Wcześniejsze dokumenty na ten temat mówiły jedynie o braku dowodów na takie przypadki poza zarzutami dotyczącymi pojedynczych incydentów.
Odnosząc się do raportu, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby stwierdził, że jest wdzięczny za raport Inspektora, ale zaznaczył, że - co przyznano w raporcie - Pentagon dokonał w ostatnim czasie postępów na tym polu.
- Nie ma żadnych dowodów na przekierowywanie broni na dużą skalę, ale trzeba pamiętać, że to jest środowisko wojenne i są realne ograniczenia dotyczące naszych zdolności, by podliczyć każdy przedmiot, każdy nabój czy pocisk artyleryjski - powiedział Kirby.
Negocjacje ws. kolejnego pakietu pomocy Ukrainie
Rzecznik potwierdził też - co zapowiadał już wcześniej - że ogłoszony pod koniec grudnia pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy był ostatnim, który USA mogą wysłać bez uchwalenia dodatkowych środków przez Kongres.
- Właśnie dlatego krytyczne jest, by Kongres ruszył z pakietem środków na bezpieczeństwo narodowe, bo pomoc, którą przekazujemy się zatrzymała. A ataki, które przeprowadzają Rosjanie, tylko się nasilają - podkreślił Kirby.
W Senacie wciąż trwają negocjacje nad ustawą, która miałaby przyznać administracji ponad 60 mld dolarów środków na pomoc Ukrainie. Rozmowy dotyczą reform imigracyjnych, które są warunkiem stawianym przez Republikanów dla zagłosowania za nowymi funduszami dla Ukrainy.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/MinistryofDefence.UA