Ulicami Warszawy przeszedł marsz 4 czerwca, który był protestem i mobilizacją zwolenników opozycji przed jesiennymi wyborami. Robert Lewandowski został królem strzelców w pierwszym sezonie w barwach FC Barcelona. W poniedziałek wizytę w Korei Południowej rozpoczyna wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Oto pięć rzeczy, które warto dziś wiedzieć.
1. Marsz 4 czerwca przeszedł ulicami stolicy
Równo 34 lata temu odbyły się częściowo wolne wybory, które były pierwszym aktem upadku komunizmu - nie tylko w Polsce. Teraz tak samo, jak 4 czerwca 1989 roku, Polacy pokazali rządzącym czerwoną kartkę. Do udziału w manifestacji "przeciw drożyźnie, złodziejstwu i kłamstwu, za wolnymi wyborami i demokratyczną, europejską Polską" w połowie kwietnia wezwał szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. Uczestnicy zebrali się na warszawskim placu Na Rozdrożu. Marsz rozpoczął się po godzinie 12. Wzięli w nim udział liderzy głównych ugrupowań opozycyjnych.
Pochód ciągnął się Traktem Królewskim. Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat wypełnione były ludźmi, tłum ciągnął się nieprzerwanie od placu Na Rozdrożu po plac Zamkowy. Uczestnicy marszu nie mieszczący się na głównej trasie szli bocznymi, równoległymi ulicami. Po godzinie 14 czoło marszu dotarło do punktu docelowego - placu Zamkowego, gdzie zabrał głos Donald Tusk.
Według organizatorów w marszu wzięło udział pół miliona osób. Mobilizacja nie dotyczyła wyłącznie Warszawy. Poparcie płynęło między innymi z Berlina, Londynu, Paryża, Brukseli czy Waszyngtonu i Nowego Jorku.
2. Szef MON z wizytą w Korei Południowej
Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozpoczyna w poniedziałek trzydniową wizytę w Korei Południowej. Spotka się m.in. z swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem i odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Eomem Dong-Hwanem. Omówiona zostanie dalsza współpraca wojskowa pomiędzy Polską i Koreą Południową.
W środę Błaszczak weźmie udział w oficjalnym roll-out, czyli uroczystym wyprowadzeniu z zakładów KAI Factory pierwszego samolotu FA-50 Fighting Eagle z kontraktu dla Polski. Będzie także obserwował, wraz ze swoim koreańskim odpowiednikiem, szkolenia ogniowe między innymi z wykorzystaniem systemu artylerii rakietowej K239 Chunmoo oraz K9.
3. Robert Lewandowski z trofeum Pichichi
Kapitan reprezentacji Polski zakończył w niedzielę wieczorem premierowy sezon w Hiszpanii. FC Barcelona, która odzyskała mistrzowski tytuł po czterech latach przerwy, w ostatniej kolejce przegrała na wyjeździe z Celtą Vigo 1:2.
"Lewy" choć tego dnia nie wpisał się na listę strzelców, to uzyskał w rozgrywkach 23 gole i z bezpieczną przewagę czterech trafień nad żegnającym się w niedzielę z Realem Madryt po 14 latach Karimem Benzemą wygrał klasyfikację najskuteczniejszych strzelców w La Liga.
Tego dnia nie tylko z klubem (AC Milan), ale i futbolem pożegnał się inny wielki napastnik 41-letni Szwed Zlatan Ibrahimović.
CZYTAJ WIĘCEJ: Morze łez w Mediolanie. Zlatan: nadszedł czas >>>
4. Iga Świątek o ćwierćfinał Rolanda Garrosa
Wszystkie oczy kibiców tenisa będą w poniedziałek skierowane na Paryż. Obrończyni trofeum w drugim wielkoszlemowym turnieju w roku rozegra tego dnia swój mecz 1/8 finału. Liderka światowego rankingu tenisistek około godziny 16. zmierzy się z Ukrainką Łesią Curenko. Ich mecz zaplanowano jako trzeci na korcie Suzanne Lenglen, drugiej największej arenie.
Z zajmującą 66. miejsce w rankingu WTA Curenko Polka ma bilans meczów 2-0. Co ciekawe, oba mecze 22-latka wygrała 6:2, 6:0. Transmisja najbliższej potyczki na antenie Eurosportu 1 i w Eurosporcie Extra w Playerze. Wynik na żywo i relacja tekstowa w eurosport.pl.
CZYTAJ TAKŻE: Polka faworytką Caroline Woźniacki >>>
5. Zatrzymania zwolenników Aleksieja Nawalnego
W trakcie niedzielnych licznych akcji wsparcia dla przebywającego w kolonii karnej opozycjonisty i jubilata Aleksieja Nawalnego (w jego 47. urodziny) ponad 100 osób zostało aresztowanych w Rosji. Według obrońców praw człowieka uczestnicy akcji byli zatrzymywani między innymi za trzymanie w rękach niebieskich i żółtych piłek oraz transparenty "Uwolnić Nawalnego" czy "Wolność i kangury, Putin to pająk". Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem opozycjonisty zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.
Na 6 czerwca wyznaczona została kolejna rozprawa Nawalnego w związku z oskarżeniami o "tworzenie organizacji ekstremistycznej", "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu". Grozi mu za to nawet 30 lat pozbawienia wolności.
Źródło: tvn24.pl