Odra skażona. Wiceszef MSWiA: wyznaczono milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców

Autor:
momo//rzw
Źródło:
TVN24, PAP
Wiceszef MSWiA: wyznaczono nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej
Wiceszef MSWiA: wyznaczono nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznejTVN24
wideo 2/35
TVN24Wiceszef MSWiA: wyznaczono nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej

Komendant główny policji wyznaczył milion złotych nagrody za pomoc w wykryciu sprawców katastrofy ekologicznej, wywołanej skażeniem Odry - poinformował w sobotę na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Od kilku dni coraz głośniej robi się o tonach śniętych ryb w Odrze. Katastrofa ekologiczna obejmuje kilkaset kilometrów rzeki. - Najprawdopodobniej to człowiek jest przyczyną tego zjawiska. To albo nieodpowiedzialność, albo po prostu usuwanie jakichś ścieków w sposób nieuprawniony - powiedział na sobotniej konferencji prasowej wiceminister Maciej Wąsik.

CZYTAJ WIĘCEJ: Katastrofa ekologiczna w Odrze. Co wiemy do tej pory 

Nagroda za pomoc w wykryciu sprawców

Wąsik przekazał, że policja prowadzi w tej sprawie postępowanie razem z prokuraturą. - Komendant główny policji dzisiaj wyznaczył nagrodę za pomoc w wykryciu sprawców tej katastrofy ekologicznej w wysokości jednego miliona złotych - poinformował wiceszef MSWiA.

O nagrodzie wspominał wcześniej także premier Morawiecki. Jak mówił, według wszelkiego prawdopodobieństwa doszło do zrzutu do Odry szkodliwych substancji. - Będzie przeznaczona specjalna nagroda, specjalne działania po to, żeby jak najszybciej można było dojść do tego, kto, gdzie jest sprawcą tego typu przestępstwa wobec środowiska naturalnego - dodał.

Obszar Natura 2000. Martwe ryby kilka kilometrów od Parku Krajobrazowego Dolina Dolnej OdryKatarzyna Kotula

Katastrofa ekologiczna w Odrze

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton. Jak zapewniono, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura rejonowa.

Po godzinie 12 w piątek do abonentów telefonii komórkowej z części powiatów województwa lubuskiego RCB wysłało alert dotyczący skażenia wody w Odrze. "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu" - przekazano w wiadomości, która trafiła na komórki.

Śnięte ryby w Odrze. Mapa rozprzestrzeniania się katastrofy ekologicznejTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości