Noga karalucha "tańczy", kałamarnica mieni się kolorami w rytm muzyki

Komórki pokazują co potrafią
Komórki pokazują co potrafią
Źródło: Youtube
Nagranie eksperymentu amerykańskich naukowców przypomina wizję po zażyciu psyhotropów, ale to naprawdę nauka w akcji. Na filmie widać jak komórki pewnej małej kałamarnicy zmieniają kolory pod wpływem muzyki zespołu Cypres Hill. A to nie jedyny eksperyment w ramach popularyzacji neurobiologii.

Filmik ukazujący fragment tkanki kałamarincy Wood Hole (loligo pealei) trafił na Youtube, jako fragment szerszego programu popularyzującego tę dziedzinę nauki.

Naukowcy skupieni w grupie Backyard Brains (z ang. Podwórkowe Mózgi) na swojej stronie internetowej prezentują propozycje różnych prostych eksperymentów, które każdy może wykonać we własnym zakresie.

W powyższym filmiku naukowcy za pomocą impulsów elektrycznych pobudzają fragment tkanki kałamarnicy, która potrafi zmieniać kolor. Zawarte w niej specjalne komórki nazywane chromatoforami są podzielone na trzy rodzaje: brązowe, czerwone i żółte. Każda kolorowa komórka jest podłączona do 16 mięśni, które odpowiadają za jej "uruchomienie".

Naukowcy podłączyli do nerwu kontrolującego fragment tkanki z chromatoforami przewód, którym następnie doprowadzili muzykę w formie impulsów elektrycznych. Pobudzone "muzyką" mięśnie zaczęły drgać i "uruchamiać" komórki, co w efekcie dało piękny pokaz kolorów widoczny pod mikroskopem.

Inna podobna propozycja eksperymentu w wydaniu Backyard Brains zawiera zamiast tkanki kałamarnicy... nogę karalucha. Odpowiednio podpięte do iPhona odnóże owada zaczęło ruszać się w rytm muzyki i różnych innych dźwięków.

Autor: mk//kdj / Źródło: popsci.com

Czytaj także: