"Nazywam się miliard" w Senacie. Zatańczyły również posłanki

TVN24

Autor:
mart//rzw
Źródło:
PAP, TVN24

Około dwudziestu osób - wśród nich posłanki - w ramach akcji "Nazywam się miliard" zatańczyło w piątek w holu Senatu. Organizatorki akcji wyrażają nadzieję, że w tej kadencji Sejm i Senat zajmą się ważnymi kwestiami dotyczącymi ofiar przemocy seksualnej, między innymi zmianą definicji gwałtu w polskim prawie.

Akcja "Nazywam się Miliard/One Billion Rising" przeciwko przemocy wobec kobiet odbywa się w Walentynki w wielu krajach od 2013 roku.

Polski organizator - Fundacja Feminoteka - co roku wybiera temat przewodni akcji. W tym roku celem jest doprowadzenie do zmiany definicji gwałtu w polskim prawie. Wybrano hasło: "Tylko TAK oznacza zgodę. Seks bez zgody to gwałt".

"Tańcząc, rządzę swoim ciałem"

"Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc, rządzę swoim ciałem" - tak formę demonstracji tłumaczą organizatorzy. Podkreślają, że wspólny taniec wyzwala energię i jest manifestacją siły.

Z inicjatywy parlamentarzystek z zespołu ds. równości płci grupa uczestników akcji zatańczyła między innymi w Senacie. Posłanka Lewicy Magdalena Biejat przekazywała, że jej zdaniem parlament to bardzo dobre na to miejsce, bo - jak mówiła - "w nim stanowi się prawo i to w nim prawo powinno zostać poprawione, by lepiej chronić kobiety".

Akcja "Nazywam się miliard" w Senacie
PAP/Piotr Nowak

Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy wyjaśniła, że Senat został wybrany na miejsce akcji także "ze względu na osobiste zaangażowanie" wicemarszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej (Lewica) w ochronę praw osób, które doświadczyły przemocy seksualnej". - Było zatem dla nas naturalne i oczywiste, że poprosimy ją, by taniec mógł odbyć się właśnie w holu senackim - zaznaczyła posłanka. Wicemarszałek objęła przedsięwzięcie patronatem.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka podczas akcji "Nazywam się miliard" w Senacie
PAP/Piotr Nowak

Kucharska-Dziedzic podkreśliła, że ze względów bezpieczeństwa i dla zachowania porządku w gmachu parlamentu grupa tańczących została ograniczona do ok. 20 osób. Dodała, że organizatorzy akcji mają nadzieję, iż w tej kadencji "parlamentarzystki i parlamentarzyści zajmą się kilkoma bardzo ważnymi kwestiami dotyczącymi osób pokrzywdzonych przemocą seksualną, w tym redefiniowaniem gwałtu zgodnie z ogólnoświatowymi trendami".

Z inicjatywy Eve Ensler, autorki "Monologów waginy"

"Jedna za miliard – miliard za jedną" – to przyświecające całej akcji hasło, symbolizujące solidarność oraz wsparcie dla dziewcząt i kobiet doświadczających przemocy. Pomysłodawczynią w 2011 roku była amerykańska działaczka feministyczna i antyprzemocowa Eve Ensler, autorka "Monologów waginy".

mart//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Piotr Nowak