Najnowsze

Zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasistów

Najnowsze

Autor:
mjz,
akr/kg
Źródło:
PAP
Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistów
Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistówTVN24
wideo 2/4
TVN24Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistów

Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku - poinformował na konferencji prasowej minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Zmieni się przede wszystkim to, że nie będzie obowiązkowej matury ustnej, a także obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu dodatkowego. W przypadku egzaminu ósmoklasistów ograniczono nieco zakres wymagań.

W czasie środowej konferencji prasowej szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek prezentował zmiany w egzaminach maturalnym i ósmoklasisty w 2021 roku.

- Zgodnie z zapowiedzią podpisałem właśnie rozporządzenie dotyczące zmian na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2021 roku. Wszystko robimy w sposób wcześniej zaplanowany i zakomunikowany państwu - wszystko zgodnie z terminarzem, który został wcześniej nakreślony - powiedział Czarnek.

Dodał, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 w okresie pandemii.

Czarnek mówił, że zmiana dotyczy m.in. egzaminu ósmoklasisty i matury. - Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego - zaznaczył.

- Nie będzie w tym roku matury ustnej - poinformował. Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 roku, będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej.

ZOBACZ TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>>

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie prac
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Minister Czarnek o harmonogramie pracTVN24

Co się zmieni w egzaminach?

W listopadzie minister edukacji i nauki zapowiedział, że w 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny mają być przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Od 20 do 27 listopada trwały prekonsultacje projektu wymagań. Do Ministerstwa Edukacji Narodowej nadesłano ponad 2,5 tys. opinii na jego temat. Jak poinformował w środę Czarnek, opinie zostały uwzględnione w ostatecznym kształcie rozporządzenia. - Efektem tych konsultacji i opinii jest kilka bardzo ważnych zmian. Jedna z nich: nie będzie w tym roku obowiązkowej matury ustnej - powiedział.

Kwestia ta została uściślona w komunikacie prasowym resortu. "Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej – podobnie jak w 2020 r. – absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną" - przekazano.

Wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2020/2021 >>>

Bez obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym z jednego przedmiotu dodatkowego

Podano także, że nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Będzie też możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Maturzyści mają czas na to do 7 lutego 2021 r.

Poinformowano, że po analizie przesłanych do opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych.

Ograniczone wymagania

Wśród przykładowych zmian wymieniono, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty: z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza; z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych); z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Wymagania egzaminacyjne dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2020/2021 >>>

Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistów
Przemysław Czarnek o zmianach w maturach i egzaminie ósmoklasistówTVN24

W przypadku egzaminu maturalnego: z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów; z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

Poinformowano, że do 23 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ma ogłosić harmonogram przeprowadzania egzaminów w 2021 r. Dodano, że do 31 grudnia CKE ogłosi na swojej stronie internetowej aneksy do informatorów. Określone w nich zostaną m.in. listy struktur gramatycznych na egzaminy z języków obcych, listy lektur na egzamin maturalny z języków mniejszości narodowych, mniejszości etnicznej i języka regionalnego. 

Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 roku.

Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Wiceminister Kopeć o nowych zasadach
Zmiany w egzaminach maturalnych i ósmoklasistów. Wiceminister Kopeć o nowych zasadachTVN24

Czarnek: powrót maturzystów i ósmoklasistów po feriach do szkół to jeden z pięciu wariantów

Przemysław Czarnek był pytany podczas koferencji prasowej między innymi o to, czy maturzyści i ósmoklasiści będą mogli po feriach powrócić do nauki stacjonarnej bez względu na rozmiar epidemii.

- Jest jeden z pięciu wariantów, który opracowaliśmy w Ministerstwie Edukacji Narodowej i w ramach jednego z tych pięciu wariantów jest również założenie, żeby ósmoklasiści, maturzyści wrócili po feriach, ale (...) wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa - zaznaczył.

- Najbardziej prawdopodobny scenariusz, jeśli utrzyma się sytuacja taka, jaką mamy obecnie i nie będzie się rozwijała na niekorzyść, jeśli chodzi o rozwój pandemii, (...) że po 17 stycznia wrócą w pierwszej kolejności do szkoły klasy I-III, dla których nauka zdalna jest najmniej efektywna - wskazał. W takim przypadku powrót ten nastąpić ma w pełnym rygorze sanitarnym - zaznaczył.

Stwierdził, że mamy do czynienia ze spadkiem liczby zachorowań, "ale on nadal jest bardzo wysoki mniej więcej średnio na poziomie 10 tysięcy dziennie."

- To jest bardzo duża liczba zachorowań i zakażeń. Wszystko będzie zależało od naszej odpowiedzialności, całego społeczeństwa w okresie świątecznym i feryjnym. Apeluję o tę odpowiedzialność i o zastosowanie się do wszystkich obostrzeń, które są za radą epidemiologów i wirusologów wprowadzane - powiedział.

Autor:mjz, akr/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości