Od "wojującego radnego" po "zachowawczego urzędnika". Kim jest autor opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

Źródło:
tvn24.pl
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVN
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24
wideo 2/4
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24

Niegdysiejszy polityczny jastrząb, dekomunizujący warszawskie ulice radny PiS, a dziś asekurujący się prawnik i prezes Poczty Polskiej - tak nasi rozmówcy opisują Tomasza Zdzikota. Sześć lat temu, jako wiceszef pionu prawnego w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, podpisał się pod korzystną dla amerykańskich właścicieli TVN opinią prawną. To na jej podstawie rada zezwoliła w 2015 roku na przejęcie udziałów TVN przez spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Większość pozycji w CV niespełna 42-letniego Tomasza Zdzikota jest blisko związana z polityczną karierą jego patrona, czyli obecnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Żelazny członek drużyny Mariusza. Gdy powstawało PiS, niewielu prawników się do nas garnęło, a Tomasz był od samego początku. Jako młody absolwent prawa był wkrótce wręcz na wagę złota - mówi tvn24.pl polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo ukończył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, później jeszcze rozpoczął studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk. Zdał także egzamin na radcę prawnego, choć w internecie nie ma śladów jego zawodowej praktyki.

Dekomunizujący radny

Jeszcze kilkanaście lat temu, jako młody stołeczny radny, intensywnie prowadził blog. Tak się w nim przedstawiał: "Ciemnogrodzkie poglądy, czasem nawet klerykalizm i zoologiczny nacjonalizm". Najpierw był asystentem wiceprezydenta Warszawy Stanisława Skrzypka. W 2006 r. awansował na wiceburmistrza Śródmieścia, obejmując gabinet po Mariuszu Błaszczaku, który wtedy przeszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

- Rodzice Mariusza znali się z rodzicami Zdzikota. Ich ojcowie razem pracowali w żerańskiej fabryce samochodów FSO - mówi tvn24.pl polityk PiS.

"Gazeta Stołeczna" pisała o nim wówczas: "Zdzikot chce dekomunizować i dezubekizować, bo uważa, że przez brak rozliczeń w III RP ludzie dostali jasny sygnał 'spoko, spoko, komuniści nie byli tacy źli'".

Gdy po przedterminowych wyborach w 2007 roku upadł rząd Jarosława Kaczyńskiego, a jego partia przeszła do opozycji, Tomasz Zdzikot odnalazł się na krótko w roli wiceprezesa Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat", spółki, w której udziały wówczas miał Skarb Państwa i Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

Firma zarządza budynkiem, w którym przed upadkiem komunizmu mieściła się siedziba Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wolnej Polsce przez pierwsze dziewięć lat działała tam Giełda Papierów Wartościowych, obecnie m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu.

Opinie korzystne dla TVN

Następnym przystankiem na zawodowej drodze Tomasza Zdzikota była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tutaj od 2008 roku pracował w dziale prawnym, którego następnie został wiceszefem. We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił, że Zdzikot podpisał się pod ekspertyzami umożliwiającymi przejęcie TVN przez amerykańskiego inwestora, czyli Scripps Networks Interactive. Bezpośrednim nabywcą TVN była spółka zależna Polish Television Holding BV, zarejestrowana w Holandii. Przewodniczący Rady analizował wtedy, czy jest to możliwe na gruncie polskiego prawa, które - co ważne - do dziś się nie zmieniło.

- Sześć lat temu zdecydowały ekspertyzy prawne, które stwierdziły, że w świetle prawa medialnego to nie jest spółka amerykańska, tylko europejska - mówił "DGP" Jan Dworak, który był w 2015 roku przewodniczącym KRRiTV.

Zdzikot stwierdził wtedy, że nabycie przez podmiot zagraniczny udziałów w spółce mającej polską koncesję "wymaga zezwolenia przewodniczącego Krajowej Rady, wydawanego na podstawie uchwały KRRiT". Takie "zezwolenie nie może być udzielone", jeżeli kapitał zagraniczny obejmie ponad 49 procent udziałów. Autor opinii zastrzegł, że sprzedaż spółki z koncesją bez wymaganego zezwolenia "będzie nieważna z mocy prawa".

Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiT
Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiTTVN24

Autorzy "DGP" wskazali, że w odniesieniu do przejęcia TVN przez Scripps kluczowe są dwa elementy ekspertyzy Zdzikota.

Stwierdził on, że wobec podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego zezwolenie przewodniczącego KRRiT na transakcję "nie będzie wymagane", gdyż nie stosuje się do nich limitu 49 procent.

I podkreślił, że "fakt kontrolowania spółki przez podmiot spoza EOG nie pozbawia spółki przymiotu osoby zagranicznej mającej siedzibę w państwie EOG, a co za tym idzie, nie podlega ona obowiązkowi uzyskania przedmiotowego zezwolenia". Dodając, że "uznanie za decydujące pochodzenia spółki dominującej spoza EOG" byłoby sprzeczne z intencjami ustawodawcy.

Opinia Zdzikota ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Z KRRiT do MSWiA

Kariera Zdzikota przyśpieszyła po ponownym objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwości w 2015 roku. Najpierw media wymieniały go wśród żelaznych kandydatów do objęcia stanowiska wojewody mazowieckiego. Mocno wspierał go Mariusz Błaszczak, a także Jacek Sasin, który rok wcześniej kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy.

- [Zdzikot - red.] jest jednym z głównych autorów mojego programu, to człowiek o ogromnej wiedzy i doświadczeniu - mówił wtedy w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" kandydat Sasin.

Ostatecznie jednak Zdzikot objął fotel wiceministra spraw wewnętrznych i administracji u ministra Mariusza Błaszczaka, który wówczas kierował tym resortem. Podlegały mu sprawy rejestrów państwowych, informatyzacji. Od ministra dostał także delikatną misję.

Świadczy o tym archiwalny komunikat, który można odnaleźć na stronach resortu, datowany na 4 lutego 2016 roku, w którym czytamy: "Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, działając na podstawie ustawy o finansach publicznych, powołał Komitet Audytu. Przewodniczącym został Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA". Komitet pełni funkcję doradczą dla ministra "w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego".

- To kontrola nad 10-miliardowym budżetem resortu i podległych mu formacji. Tradycją naszego resortu jest, że komitet nic znaczącego nie wykrywa - tłumaczy doświadczony urzędnik.

Wraz ze Zdzikotem w Komitecie Audytu zasiadł m.in. generał Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu, który rok później zrezygnował ze stanowiska. Stało się to po tym, jak media ujawniły, że podległy Pawlikowskiemu oficer BOR wziął udział w aferze związanej z PKP S.A. Wbrew regulaminom PKP zarząd zawarł lukratywną umowę ze spółką, która nigdy nie prowadziła żadnej działalności, a była związana z politykami PiS oraz byłymi szefami służb. Do dziś trwa proces karny w tej sprawie, a oskarżonymi są członkowie zarządu PKP oraz właśnie m.in. oficer BOR i dawny wiceszef Agencji Wywiadu.

Minister od cyber-wojsk

Gdy w 2018 roku Mariusz Błaszczak niespodziewanie zastąpił w roli ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wziął ze sobą swoją "drużynę", m.in. wiceministrów Tomasza Zdzikota i Sebastiana Chwałka.

W nowym resorcie Zdzikotowi zaczął podlegać m.in. pion cyberbezpieczeństwa oraz tworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych w polskiej armii, czyli właśnie cyber.

- Tu już w Tomku nie było nic z dawnego, wojującego radnego. Jako urzędnik jest niezwykle zachowawczy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musi mieć na biurku kilka opinii prawnych - mówi nasz rozmówca z resortu obrony.

Pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni został generał Karol Molenda.

- Odebraliśmy to jako otwarcie się na fachowców nowego kierownictwa resortu, czyli ministra Błaszczaka i wiceministra Zdzikota. Molenda służbę rozpoczynał w Wojskowych Służbach Informacyjnych - komentuje pracownik ministerstwa.

Rozmówcy tvn24.pl podkreślają, że Zdzikot w resorcie sporo pracował, zostawił po sobie dobre wspomnienia.

- Kompetentny. Tylko trzeba pamiętać, że Błaszczak ze swoimi ludźmi zastąpił Antoniego Macierewicza i m.in. słynnego Misiewicza, któremu generałowie oddawali cześć jak ministrowi. Poprzeczka nie wisiała wysoko - słyszymy.

Podpisy w Poczcie

W kwietniu ubiegłego roku Zdzikot otrzymał kolejną specjalną misję: jako prezes Poczty Polskiej miał firmę przygotować na tzw. wybory kopertowe.

- Nie było żadnych szans, byśmy zdołali je przeprowadzić. Może do dziś by trwały. Pan prezes nie zważał na realia, parł do wyborów, dbając o swoje bezpieczeństwo - mówi nam związkowiec działający od lat w Poczcie.

Podczas jednej z pierwszych narad prezes Zdzikot zdobył plusy u załogi. To on miał osobiście wpaść na pomysł, by każdy pakiet wyborczy dostarczała do skrzynek para listonoszy.

- Bo jak później udowodnić, że pakiety trafiły rzeczywiście do skrzynki, skoro wyborca twierdzi, że ich nie otrzymał? Ale to było jakieś rozwiązanie tylko jednego z miliona problemów, które rodziły wybory kopertowe przygotowywane w pośpiechu - mówią nam związkowcy. Wśród nierozwiązanych wówczas wskazują m.in. brak rozwiązań dla sytuacji, gdy jedna osoba odebrałaby pakiety dla całej rodziny, a następnie wypełniłaby bez informowania o tym pozostałych domowników.

Ostatecznie - co ujawnił Szymon Jadczak na łamach tvn24.pl - przygotowania do wyborów kopertowych kosztowały Pocztę 70 milionów złotych.

Ale to również Tomasz Zdzikot jako prezes Poczty zwrócił się do ministerstw skarbu państwa i finansów, by zwróciły spółce poniesione koszta.

- Bo to jest prawnik, wie, co oznacza odpowiedzialność. Wewnątrz firmy śmiejemy się, że żądając zapłaty, prezes uruchomił lawinę wydarzeń, której efektem jest raport Najwyższej Izby Kontroli, a także zawiadomienia do prokuratury na m.in. premiera Mateusza Morawieckiego - mówi doświadczony pocztowiec, prosząc o zachowanie anonimowości. W tej sprawie zawiadomienie Izby dotyczyło także szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w środę, że z zadowoleniem przyjmuje stanowisko J.D. Vance'a, kandydata Donalda Trumpa na wiceprezydenta USA, w sprawie wojny na Ukrainie. Tymczasem - jak pisze Reuters - wśród europejskich sojuszników USA rośnie zaniepokojenie postawą Vance'a w sprawie Ukrainy. Media przypominają, że w przeszłości ten polityk mówił wprost, iż "nie obchodzi go", co się stanie z Ukrainą i że "rosyjsko-ukraiński spór dotyczący granic nie ma nic wspólnego" z bezpieczeństwem narodowym USA.

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Siergiej Ławrow o słowach J.D. Vance'a w sprawie Ukrainy: możemy się jedynie cieszyć

Źródło:
Reuters, PAP, TVN24

Jeden fiński i jeden szwedzki myśliwiec zostały poderwane do rosyjskich samolotów operujących w międzynarodowej przestrzeni nad Morzem Bałtyckim. Według agencji STT piloci rosyjskich myśliwców nie zgłosili wcześniej planu lotu i zmierzali w stronę terytorium Rosji. We wspólnej szwedzko-fińskiej operacji maszyny te zostały odprowadzone poza Bałtyk.

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Niezgłoszony przelot rosyjskich samolotów nad Bałtykiem. Fińskie i szwedzkie myśliwce poderwane

Źródło:
PAP

Z balkonu w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie w środę, 17 lipca, wypadł pacjent. Nie przeżył upadku. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Z balkonu wypadł pacjent szpitala, zginął na miejscu

Źródło:
Kontakt 24

Sześciolatek został potrącony przez ciężarówkę. Załoga Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przetransportowała chłopca do szpitala.

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Sześciolatek na rowerku potrącony przez ciężarówkę

Źródło:
TVN24

Zdaniem śledczych osobą odpowiedzialną za śmierć sześciorga gości luksusowego hotelu w Bangkoku jest najpewniej 56-letnia Sherine Chong. Kobieta miała najpierw podać zatrutą herbatę piątce odwiedzających ją osób, a następnie także sama ją wypić. Z zeznań świadków wyłania się także prawdopodobna przyczyna zabójstwa - Chong miała być winna pozostałym ofiarom ogromne sumy pieniędzy.

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Sześć ciał w luksusowym hotelu. Świadkowie o przyczynie zbrodni i wielkich pieniądzach

Źródło:
The Straits Times, The Bangkok Post, tvn24.pl

W wyniku pożaru centrum handlowego w Zigongu w prowincji Syczuan na południowym wschodzie Chin zginęło co najmniej sześć osób - podała państwowa telewizja CCTV. Wcześniej informowano o nieokreślonej liczbie uwięzionych w budynku ludzi.

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Pożar centrum handlowego. Są ofiary

Źródło:
PAP

Posłowie Koalicji Obywatelskiej chcą zakazu trzymania psów na uwięzi. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy w tej sprawie.

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Zakaz w sprawie psów. Jest projekt

Źródło:
PAP

Szef MSZ Radosław Sikorski odebrał w imieniu premiera Donalda Tuska nagrodę Chatham House. Została ona przyznana między innymi "w uznaniu niezachwianego zaangażowania w przywracanie demokracji w Polsce". Podczas uroczystości wręczenia nagrody w Londynie były premier Wielkiej Brytanii John Major mówił, że zaangażowanie Tuska na rzecz demokracji jest ważne nie tylko dla Polski, ale także dla innych krajów.

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Prestiżowa nagroda dla Tuska. W jego imieniu odebrał ją Sikorski

Źródło:
PAP

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Były prezes Orlenu Jacek Krawiec został szefem rady dyrektorów PGNiG Upstream Norway (PUN) - wynika z informacji na stronie spółki. PUN to norweska spółka córka koncernu, udziałowiec złóż węglowodorów na norweskim szelfie i na Morzu Północnym.

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Były prezes Orlenu ma nową pracę

Źródło:
PAP

Zalane autostrady, podtopione budynki, brak prądu - z takimi trudnościami musieli się mierzyć mieszkańcy największego kanadyjskiego miasta. Toronto nawiedziły ulewne deszcze. Takich opadów nie było tu od ponad 80 lat.

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Woda sięgała dachów samochodów. Takich opadów nie było od ponad 80 lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CBC, BBC

Samochód wjechał w ogródek restauracji w XX dzielnicy we wschodniej części Paryża – podał dziennik "Le Figaro". Jedna osoba zginęła, a kilka zostało rannych. Kierowca był nietrzeźwy i zbiegł z miejsca wypadku.

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Wjechał w ogródek restauracji i uciekł. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Jeśli ten projekt będzie taki sam, to wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Hetman (PSL), odnosząc się do zapowiedzi ponownego wniesienia do Sejmu odrzuconego już raz projektu w sprawie aborcji. Zdecydowana większość ludowców była przeciwko przyjęciu regulacji. Europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) zwróciła się do prezesa PSL. - Władku, jesteś umoczony po dziurki w nosie w średniowieczu. Nie słuchasz tego, co mówią do ciebie wyborcy - oceniła.

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Zapowiedź nowego projektu. "Wątpię, żeby ktokolwiek zmienił zdanie"

Źródło:
TVN24

- Tajwan powinien płacić Stanom Zjednoczonym za obronę przed Chinami - oświadczył Donald Trump, były prezydent USA i kandydat republikanów w tegorocznych wyborach. Słowa te wywołały początkowo jedynie lakoniczną reakcję Tajpej, ale niedługo później rządząca partia wydała w tej sprawie oświadczenie.

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Donald Trump o "płaceniu za obronę". Jest reakcja Tajwanu

Źródło:
PAP, Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Prokuratura ustaliła, że immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie wyłącza możliwości postawienia zarzutów, zatrzymania i aresztowania - powiedział na konferencji prasowej minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Dodał, że decyzja sądu w sprawie aresztu dla Marcina Romanowskiego "w żaden sposób nie przekreśla" śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Zapowiedział też, że w ciągu "najbliższych dni" prokuratura odwoła się od decyzji sądu.

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: decyzja sądu nie przekreśla śledztwa w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Shogun", "The Bear", "Zbrodnie po sąsiedzku" czy "Detektyw: Kraina nocy" - to seriale, które zdobyły najwięcej nominacji do nagród Emmy 2024. Drugi sezon "The Bear" pobił kolejny rekord w historii amerykańskich nagród. Meryl Streep po raz kolejny zadebiutowała, a 91-letnia Carol Burnett ma szansę na swoją ósmą statuetkę.

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Emmy 2024. Te tytuły poradziły sobie najlepiej. Lista nominacji

Źródło:
tvn24.pl

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację misji o nazwie Ramses. Jej celem jest dotarcie do asteroidy Apophis - poinformował portal space.com. W 2029 roku obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne.

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

ESA przyspiesza misję badania asteroidy Apophis. Obiekt ten znajdzie się bardzo blisko Ziemi

Źródło:
PAP, space.com

IMGW ostrzega przed burzami. Podczas wyładowań wiatr może osiągać w porywach prędkość do 80 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Ostrzeżenia na południu kraju. Uważajmy na burze

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda, czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na austriackich lotniskach panuje chaos. Tylko w ostatnim tygodniu ponad 1000 lotów było opóźnionych, a blisko 100 zostało odwołanych.

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Odwołane i opóźnione loty. Potężny chaos na lotniskach

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w czerwcu 2024 roku wyniósł 2,9 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Wskaźnik dla Polski jest powyżej średniej Unii Europejskiej, gdzie inflacja liczona według HICP wyniosła w ujęciu rocznym 2,6 procent.

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Tak rosną ceny w Europie. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ikea poinformowała o wycofaniu z rynku ładowarki uniwersalnej VARMFRONT ze względu na wadę produktową, stwarzającą ryzyko pożarowe. Sieć apeluje do klientów, którzy nabyli produkt, by niezwłocznie zaprzestali go używać i skontaktowali się z firmą w celu wymiany urządzenia lub zwrotu pieniędzy.

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Ikea wycofuje niebezpieczny produkt. "Ryzyko pożarowe"

Źródło:
tvn24.pl

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura nie zapoznała się jeszcze z uzasadnieniem postanowienia sądu o odmowie tymczasowego aresztowania Marcina Romanowskiego. W zależności od zaprezentowanych w nim argumentów, zapadnie decyzja co do dalszych kroków - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Ocenił, że nie można mówić o jakiejkolwiek kompromitacji prokuratury.

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

"Nie możemy mówić o kompromitacji". Prokurator krajowy o dalszych krokach w sprawie Romanowskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Prokurator zaryzykował, opierając się na opiniach prawnych, które uznał za słuszne. Teraz musi wystąpić do Rady Europy o uchylenie immunitetu i ponowić czynności, które zostały już przeprowadzone - mówiła na antenie TVN24 sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego. Oceniła jednak, że "w pierwszej kolejności prokuratura złoży zażalenie na postanowienie sądu".

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Romanowski na wolności i co dalej? Tłumaczy sędzia Morawiec

Źródło:
TVN24
Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Szedł przebrany za chłopa. Nie bał się o siebie, lecz o 10-letnią przewodniczkę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl