Najnowsze

Sytuacja na polskich granicach. Trzy kraje zamykają się dla obcokrajowców

Najnowsze

Autor:
kk/b
Źródło:
TVN24 / PAP
Sytuacja na polsko-słowackiej granicy
Sytuacja na polsko-słowackiej granicyTVN24
wideo 2/25
TVN24Sytuacja na polsko-słowackiej granicy

Część państw sąsiadujących z Polską decyduje się na zamknięcie granic w ramach walki z koronawirusem. Ograniczyć wjazd obcokrajowców na swoje terytorium postanowiły Czechy, Słowacja i Ukraina.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL >>>

Służby medyczno-sanitarne prowadzą kontrole na wszystkich odcinkach polskiej granicy. W działania zaangażowane są: straż graniczna, straż pożarna, policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa oraz wojsko.

Jak informowała w piątek straż graniczna, na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonują 34 punkty kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrole sanitarne obejmują również podróżnych na terenie baz promowych w Świnoujściu oraz Gdyni i Gdańsku.

Jak wygląda kontrola sanitarna? Najpierw wykonywany jest pomiar temperatury. Następnie funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji i weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości.

Obwód kaliningradzki

Wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej jest możliwy. Podróżni muszą jednak liczyć się z wydłużeniem czasu przekraczania granicy ze względu na zmiany w organizacja odpraw. Jak podała w piątek Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie, ruch samochodów osobowych odbywa się jednym pasem. Zmniejszenie liczby dostępnych dla kierowców pasów ma związek z kontrolami sanitarnymi. Obsługa ruchu towarowego i autobusów turystycznych pozostaje bez zmian.

Kontrolom sanitarnym poddawani są wszyscy wjeżdżający na terytorium Polski, dotyczy to wszystkich środków transportu, także pociągów.

Litwa

Granice Litwy są otwarte, ale w piątek sejmowy komitet ds. europejskich zwrócił się do rządu z propozycją ich zamknięcia.

Podróżni muszą liczyć się z kontrolami sanitarnymi. Polskie służby sprawdzają osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami. Na granicy polsko-litewskiej dotyczy to dwóch przejść granicznych: w Budzisku i Ogrodnikach.

Białoruś

Na granicy polsko-białoruskiej również odbywają się kontrole sanitarne. Tak jak w przypadku Rosji, straż graniczna wspólnie ze wspomagającymi ją służbami, kontroluje każdego, kto wjeżdża na polskie terytorium, niezależnie od środka transportu.

Ukraina

O zawieszeniu możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju władze Ukrainy zdecydowały w piątek. - W ramach walki z pandemią koronawirusa Ukraina zamknie za 48 godzin swoje granice dla obcokrajowców - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Jak wyjaśnił, granice zostaną zamknięte do 29 marca, czyli na dwa tygodnie.

Obywatele Ukrainy, przebywający za granicą, będą mogli bez przeszkód powrócić do kraju. Osoby powracające z krajów, gdzie stwierdzono wiele przypadków zakażeń, będą poddawane obserwacji.

Słowacja

Słowacki rząd zadecydował w czwartek, że granice kraju będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wstrzymana została międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego.

Nowe restrykcje mają obowiązywać przez 14 dni.

Polskie służby sanitarne nadal pracują na granicy ze Słowacją. Kontrolują osoby wjeżdżające do Polski w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie, Barwinku, Ożennej i Radoszycach.

Czechy

Czeski rząd wprowadził w czwartek stan wyjątkowy. Będzie on obowiązywał przez 30 dni na terytorium całego państwa.

Postanowiono także o niewpuszczaniu na teren Republiki Czeskiej obywateli państw o podwyższonym ryzyku zakażenia. Są to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja.

W konsekwencji od soboty zostaną wznowione kontrole na granicach z Austrią i Niemcami, które będzie można przekraczać tylko w 11 wyznaczonych miejscach.

Choć na liście państw o podwyższonym ryzyku nie ma Polski, to od soboty wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-czeskiej. Osoby podróżujące autami i autobusami powinny spodziewać się kontroli sanitarnej na granicy. Jak podaje straż graniczna, jest ona prowadzona w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn.

Niemcy

Na granicy polsko-niemieckiej ustanowione zostały punkty kontroli sanitarnej. W sumie jest ich 13: dwie lokalizacje w Świnoujściu oraz po jednym punkcie w Lubieszynie, Kołbaskowie, Rosówku, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Słubicach, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.

Kontrolowane są tam osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami.

Koronawirus w Polsce

W piątek do godziny 17 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 17 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Liczba zachorowań wzrosła do 68. Dwie zakażone osoby, które miały też inne schorzenia, zmarły.

Infolinia

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:kk/b

Źródło: TVN24 / PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości