Część państw sąsiadujących z Polską decyduje się na zamknięcie granic w ramach walki z koronawirusem. Ograniczyć wjazd obcokrajowców na swoje terytorium postanowiły Czechy, Słowacja i Ukraina.
Służby medyczno-sanitarne prowadzą kontrole na wszystkich odcinkach polskiej granicy. W działania zaangażowane są: straż graniczna, straż pożarna, policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Krajowa Administracja Skarbowa oraz wojsko.
Jak informowała w piątek straż graniczna, na granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą funkcjonują 34 punkty kontroli sanitarnej. Natomiast na granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą kontroli sanitarnej poddawane są wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski. Kontrole sanitarne obejmują również podróżnych na terenie baz promowych w Świnoujściu oraz Gdyni i Gdańsku.
Jak wygląda kontrola sanitarna? Najpierw wykonywany jest pomiar temperatury. Następnie funkcjonariusze odbierają karty lokalizacji i weryfikują zawarte w nich informacje z dokumentami tożsamości.
Obwód kaliningradzki
Wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej jest możliwy. Podróżni muszą jednak liczyć się z wydłużeniem czasu przekraczania granicy ze względu na zmiany w organizacja odpraw. Jak podała w piątek Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie, ruch samochodów osobowych odbywa się jednym pasem. Zmniejszenie liczby dostępnych dla kierowców pasów ma związek z kontrolami sanitarnymi. Obsługa ruchu towarowego i autobusów turystycznych pozostaje bez zmian.
Kontrolom sanitarnym poddawani są wszyscy wjeżdżający na terytorium Polski, dotyczy to wszystkich środków transportu, także pociągów.
Litwa
Granice Litwy są otwarte, ale w piątek sejmowy komitet ds. europejskich zwrócił się do rządu z propozycją ich zamknięcia.
Podróżni muszą liczyć się z kontrolami sanitarnymi. Polskie służby sprawdzają osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami. Na granicy polsko-litewskiej dotyczy to dwóch przejść granicznych: w Budzisku i Ogrodnikach.
Białoruś
Na granicy polsko-białoruskiej również odbywają się kontrole sanitarne. Tak jak w przypadku Rosji, straż graniczna wspólnie ze wspomagającymi ją służbami, kontroluje każdego, kto wjeżdża na polskie terytorium, niezależnie od środka transportu.
Ukraina
O zawieszeniu możliwości wjazdu obcokrajowców na terytorium kraju władze Ukrainy zdecydowały w piątek. - W ramach walki z pandemią koronawirusa Ukraina zamknie za 48 godzin swoje granice dla obcokrajowców - poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Jak wyjaśnił, granice zostaną zamknięte do 29 marca, czyli na dwa tygodnie.
Obywatele Ukrainy, przebywający za granicą, będą mogli bez przeszkód powrócić do kraju. Osoby powracające z krajów, gdzie stwierdzono wiele przypadków zakażeń, będą poddawane obserwacji.
Słowacja
Słowacki rząd zadecydował w czwartek, że granice kraju będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy. Wstrzymana została międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego.
Nowe restrykcje mają obowiązywać przez 14 dni.
Polskie służby sanitarne nadal pracują na granicy ze Słowacją. Kontrolują osoby wjeżdżające do Polski w Korbielowie, Zwardoniu, Chyżnem, Jurgowie, Barwinku, Ożennej i Radoszycach.
Czechy
Czeski rząd wprowadził w czwartek stan wyjątkowy. Będzie on obowiązywał przez 30 dni na terytorium całego państwa.
Postanowiono także o niewpuszczaniu na teren Republiki Czeskiej obywateli państw o podwyższonym ryzyku zakażenia. Są to Chiny, Iran, Korea Południowa, Włochy, Hiszpania, Austria, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Norwegia, Dania i Francja.
W konsekwencji od soboty zostaną wznowione kontrole na granicach z Austrią i Niemcami, które będzie można przekraczać tylko w 11 wyznaczonych miejscach.
Choć na liście państw o podwyższonym ryzyku nie ma Polski, to od soboty wstrzymany zostanie ruch pociągów międzynarodowych na granicy polsko-czeskiej. Osoby podróżujące autami i autobusami powinny spodziewać się kontroli sanitarnej na granicy. Jak podaje straż graniczna, jest ona prowadzona w 12 punktach: Zawidów, Jakuszyce, Tłumaczów, Kudowa Słone, Boboszów, Głuchołazy, Trzebina, Pietrowice, Pietraszyn, Nowe Chałupki, Gorzyczki i Cieszyn.
Niemcy
Na granicy polsko-niemieckiej ustanowione zostały punkty kontroli sanitarnej. W sumie jest ich 13: dwie lokalizacje w Świnoujściu oraz po jednym punkcie w Lubieszynie, Kołbaskowie, Rosówku, Krajniku Dolnym, Osinowie Dolnym, Kostrzynie nad Odrą, Świecku, Słubicach, Olszynie, Jędrzychowicach i Zgorzelcu.
Kontrolowane są tam osoby przyjeżdżające do Polski autobusami i busami.
Koronawirus w Polsce
W piątek do godziny 17 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 17 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Liczba zachorowań wzrosła do 68. Dwie zakażone osoby, które miały też inne schorzenia, zmarły.
Infolinia
Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (tel. 800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Źródło: TVN24 / PAP