Najnowsze

Ile testów na milion mieszkańców? Polska na piątym miejscu od końca w Unii Europejskiej

Najnowsze

Źródło:
Euractiv.pl, TVN24, New York Times
Pytania o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa
Pytania o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusaTVN24
wideo 2/21
TVN24Pytania o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa

Polska jest na 23. miejscu wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców - wynika z analizy portalu Euractiv. Naukowcy i lekarze zwracają uwagę, że zwiększanie liczby przeprowadzonych badań jest niezbędne do odpowiedniej oceny sytuacji epidemiologicznej i łagodzenia obostrzeń.

Portal Euractiv przedstawił zaktualizowane dane dotyczące liczby przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa między innymi w krajach Unii Europejskiej. Redakcja portalu przygotowała również zestawienie liczby przeprowadzanych testów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Z opublikowanych danych wynika, że w Polsce do 20 kwietnia przeprowadzono 204 246 testów. Daje to 5397 testów na milion mieszkańców. W zestawieniu krajów Unii Europejskiej Polska plasuje się na 23. miejscu, piątym od końca. Najwięcej testów w przeliczeniu na milion mieszkańców wykonano w Luksemburgu: 53 781. W kraju liczącym 613 894 osób testy zrobiono 33 666 razy. Najwięcej testów ogółem zrobiono w Niemczech: 1 728 357. Jednak u naszego zachodniego sąsiada w przeliczeniu na milion mieszkańców wykonano 20 629 testów, co daje ósme miejsce wśród państw Unii Europejskich.

Ile testów wykonuje się w krajach Unii Europejskiej?tvn24.pl

Ogółem najlepiej wypadły Wyspy Owcze. W tym duńskim terytorium zależnym, nie należącym do unijnej wspólnoty, testy wykonano 123 222 razy w przeliczeniu na milion mieszkańców. W kraju zamieszkanym przez 49 290 osób przeprowadzono 6021 testów.

Naukowcy Uniwersytetu Harvarda o testach

Na potrzebę wykonywania testów zwracają uwagę naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. Ich zdaniem zwiększona liczba testów jest warunkiem, aby móc zmniejszać ograniczenia wprowadzane w poszczególnych krajach.

Naukowcy twierdzą też, że luzowanie ograniczeń związanych z koronawirusem będzie miało sens w przypadku, gdy dziennie w USA będą wykonywane 152 testy na 100 tysięcy mieszkańców. Oznacza to, że w Stanach Zjednoczonych powinno się ich przeprowadzać trzy razy więcej, niż do tej pory. W Polsce oznaczałoby to prawie 58 tysięcy testów dziennie - ponad pięć razy więcej niż robimy.

Pytania o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusa
Pytania o liczbę wykonywanych testów na obecność koronawirusaTVN24

W poniedziałek po godzinie 13 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatnich 24 godzin wykonano 9,9 tysięcy testów. Największą dzienną liczbą wykonanych testów osiągnięto 18 kwietnia - ponad 13,3 tysiąca.

Według badaczy i zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia wskaźnik pozytywnych wyników testów powinien nie przekraczać 10 procent wykonywanych testów. - Jeśli jest bardzo wysoki wskaźnik dodatni, oznacza to, że prawdopodobnie jest sporo osób, które mają chorobę, a nie zostały zbadane - tłumaczył Ashish Jha, dyrektor Harvard Global Health Institute. W Polsce ten odsetek wynosi 4,41 procent (dane z 20 kwietnia).

Polscy lekarze wskazują na kluczową rolę testowania

W nocy z 16 na 17 kwietnia Sejm odrzucił między innymi poprawkę Senatu do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2,  dotyczącą przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u wszystkich pracowników ochrony zdrowia.

Na potrzebę zwiększenia liczby wykonywanych badań zwracają uwagę lekarze. Doktor Bartosz Fiałek, przewodniczący kujawsko-pomorskiego regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wskazywał w rozmowie z TVN24, że "testowanie jest najistotniejszym elementem, jeżeli chodzi o ocenę przebiegu epidemii w danym kraju".

Mikrobiolog doktor Tomasz Ozorowski tłumaczył, że szwankuje organizacja pobierania materiałów od pacjentów, a im więcej testów na koronawirusa będziemy wykonywali, tym lepiej będziemy śledzić sytuację w naszym kraju. Przestrzegał też przed wykonywaniem niewiarygodnych i niesprawdzonych tak zwanych szybkich testów.

tmw//now

Źródło: Euractiv.pl, TVN24, New York Times

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości