Na zdjęciach satelitarnych widać, że powodzie w Korei Północnej mogły uszkodzić przepompownie, które są częścią Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon, głównej nuklearnej placówki w kraju - poinformował amerykański think tank 38 North.
Na Półwyspie Koreańskim od kilkudziesięciu dni pada obfity deszcz, który wywołuje powodzie i osuwiska. Zginęło już kilkadziesiąt osób, wiele zostało rannych. Pogoda spowodowała duże straty zarówno w Korei Południowej, jak i w Północnej.
Amerykański think tank: powódź mogła uszkodzić przepompownie w kompleksie nuklearnym
Amerykański think tank 38 North, który zajmuje się monitorowaniem sytuacji w Korei Północnej, przeanalizował satelitarne zdjęcia Ośrodka Badań Jądrowych w Jongbjon, pochodzące z okresu między 6 a 11 sierpnia. Jak pisze Reuters, ośrodek ten ma kluczowe znaczenie w programie produkcji północnokoreańskiej broni jądrowej.
Eksperci twierdzą, że powódź mogła uszkodzić elementy przepompowni połączonych z placówką nuklearną. Na tej podstawie stwierdzili, że północnokoreański kompleks jest podatny na ekstremalną pogodę. "Pompy i rurociągi w przepompowniach to najbardziej wrażliwy punkt. Jeśli reaktory byłyby włączone i wystąpiłby problem z ich chłodzeniem, musiałyby zostać natychmiastowo wyłączone" - podał Reuters, cytując fragment raportu.
Reaktor o mocy 5 megawatów - który prawdopodobnie jest wykorzystywany do wytwarzania plutonu używanego przy produkcji broni - wygląda na nieużywany od jakiegoś czasu. Drugi - eksperymentalny reaktor wodny - jeszcze nie zaczął pracować - twierdzą eksperci 38 North. Zaznaczają jednak, że podobna powódź w przyszłości najprawdopodobniej wymusiłaby wyłączenie reaktorów.
Północnokoreańskie media państwowe nie poinformowały dotychczas o jakimkolwiek uszkodzeniu kompleksu w Jongbjon.
Ośrodek Badań Jądrowych w Jongbjon
Centrum w Jongbjon jest zlokalizowane przy rzece Kuryong, około 100 kilometrów na północ od Pjongjangu, stolicy kraju. W kompleksie tym znajdują się między innymi reaktory nuklearne i placówki, w których wzbogaca się uran.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Reuters