Komisja Europejska "weźmie pod uwagę" opinię Komisji Weneckiej

TVN24

Autor:
kb
Źródło:
TVN24
Komisja Wenecka rekomenduje, żeby nie przyjmować zapisów ustawy represyjnej TVN24
wideo 2/36
TVN24Komisja Wenecka rekomenduje, żeby nie przyjmować zapisów ustawy represyjnej

Unijny komisarz do spraw sprawiedliwości Didier Reynders poinformował w czwartek, że Komisja Europejska weźmie pod uwagę opinię Komisji Weneckiej przy swojej ocenie polskich ustaw sądowych.

- Komisja Wenecka w wydanej w czwartek opinii rekomenduje, by nie przyjmować nowelizacji ustaw sądowych w obecnym kształcie

- Zdaniem KW przepisy mogą być postrzegane jako podważanie niezależności sądownictwa

- Według KW wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne stanie się większy

- Zdaniem Komisji ustawa powoduje, że sędziowie mogą być narażeni na postępowanie dyscyplinarne, jeśli będą stosować wyroki TSUE

- Komisja postuluje powrót do wyboru członków KRS przez sędziów, a nie parlament

- Komisja postuluje zmianę składu i struktury "superizb" w Sądzie Najwyższym

- Komisja postuluje powrót do poprzedniego systemu wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

CZYTAJ: PRZETŁUMACZONE PODSUMOWANIE OPINII KOMISJI WENECKIEJ >>>

"Przyjąłem do wiadomości, że Komisja Wenecka wydała dziś pilną opinię w sprawie nowelizacji z grudnia 2019 roku. Zaleca, aby nie przyjmować tej nowelizacji. Komisja Europejska weźmie to pod uwagę" - napisał Didier Reynders.

Komisja Wenecka: nowelizacja ustaw sądowych może być postrzegana jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa

W czwartek Komisja opublikowała liczącą 14 stron krytyczną opinię na temat ustawy represyjnej. Przypomniała, że ​​już w piśmie z 2017 roku w sprawie Polski wyraziła poważne zaniepokojenie reformą sądownictwa.

"Niestety, niektóre przepisy z grudnia 2019 roku mogą być postrzegane jako dalsze podważanie niezależności sądownictwa, przy jednoczesnym dążeniu do rozwiązania problemów wynikających z reformy z 2017 roku" - oceniła Komisja. Jej zdaniem "w związku z tymi poprawkami wolność słowa i zrzeszania się sędziów jest poważnie ograniczona".

Wolność słowa i zrzeszania się sędziów jest poważnie ograniczona.

"Polskim sądom skutecznie uniemożliwiono zbadanie na podstawie przepisów europejskich, czy inne sądy w kraju są 'niezależne i bezstronne'" - zauważa KW. "Wprowadzane są nowe przestępstwa dyscyplinarne, a wpływ ministra sprawiedliwości na postępowania dyscyplinarne jest jeszcze większy" - czytamy dalej w opinii.

Ustawa represyjna w Senacie

Ustawa represyjna wchodzi w życieTVN24
wideo 2/16

Czym jest Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka to skrótowa nazwa Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo. Jest to organ doradczy Rady Europy do spraw prawa konstytucyjnego, powołany w 1990 roku w związku z upadkiem komunizmu w krajach Europy Środkowo-Wschodniej po to, by pomóc im w demokratycznych przemianach. 

W skład KW wchodzi około stu ekspertów w dziedzinie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego. Należą do niej obecnie 62 państwa, oprócz europejskich także m.in. USA, Izrael i Korea Południowa. Polska jest członkiem Komisji Weneckiej od 1992 roku. Status obserwatora mają m.in. Stolica Apostolska, Argentyna, Japonia i Urugwaj.

Opinie Komisji Weneckiej nie są wiążące, z powodu na doradczy charakter tego organu. Jego zadaniem jest pomaganie państwom w postępie demokracji.

Źródło: TVN24

kb

Tagi:
Raporty: