Jechała autokarem z "pacjentem zero". Stan kobiety zarażonej koronawirusem jest stabilny

Najnowsze

Autor:
wini/pm
Źródło:
TVN24 / PAP
Stan pacjentki jest stabilnyTVN24
wideo 2/5
TVN24Stan pacjentki jest stabilny

Kobieta znajdująca się w szpitalu w Ostródzie czuje się dobrze. 43-letnia pacjentka jechała autokarem z mężczyzną, który jako pierwszy został w Polsce zdiagnozowany jako zarażony koronawirusem. Ale w sobotę minister zdrowia poinformował o kolejnej zakażonej osobie, która przyjechała do Ostródy tym autobusem.

W sobotę minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o kolejnym, szóstym przypadku koronawirusa w Polsce. Na razie wiadomo, że osoba zarażona jechała tym samym autobusem, co pacjent z Zielonej Góry i pacjentka z Ostródy. Kolejny zarażony również trafił na oddział zakaźny w Ostródzie. Jego stan jest stabilny, mężczyzna ma "niewielkie objawy nieżytu dróg oddechowych".

To druga osoba z koronawirusem w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie). Wcześniej trafiła tam 43-letnia kobieta.

Jak poinformowali przedstawiciele wojewody, siedziała ona w autokarze bardzo blisko pierwszego zarażonego mężczyzny. Jako potencjalna nosicielka, podobnie jak inni pasażerowie pechowego autokaru, trafiła na obserwację na oddział zakaźny w Ostródzie . Kiedy pojawiła się u niej gorączka, zdecydowano o odizolowaniu jej od reszty potencjalnych nosicieli.

Obecnie stan kobiety jest stabilny, a jej życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Jak poinformowano na konferencji w sobotę, 43-latka nie gorączkuje, skarży się jedynie na lekki kaszel.

Pacjentka ostródzkiego szpitala po przyjeździe z Niemiec miała kontakt przede wszystkim ze swoimi rodzicami. Zostali oni objęci dwutygodniową domowa kwarantanną.

Pacjentka trafiła do szpitala w OstródzieGoogle Maps

Wielu pacjentów "niezakaźnych" z ostródzkiego szpitala przeniesiono do innych placówek - po to, by zwiększyć liczbę łóżek dostępnych dla pacjentów z koronawirusem. Obecnie szpital w Ostródzie, według zapewnień władz, może przyjąć około 200 osób.

Od godziny 10 w Olsztynie obradował sztab kryzysowy, w skład którego wchodzą między innymi przedstawiciele inspektoratów sanitarnych, wojewody i przedstawiciele szpitala. Podczas briefingu po obradach podano informację, że obecnie w województwie warmińsko-mazurskim około 70 osób jest objętych kwarantanną, a na oddziałach zakaźnych przebywa 10 osób, u których wynik testu na koronawirusa jest negatywny. Sześc osób oczekuje na wynik badania.

Koronawirus w Polsce

43-latka z Ostródy najprawdopodobniej zaraziła się od mężczyzny, u którego zdiagnozowano koronowirusa w środę. Siedzieli blisko siebie w autokarze jadącym z Niemiec do Polski. Autokar - jak poinformował przewoźnik - zabierał pasażerów z niemieckich miast: Bonn, Duesseldorf, Essen, Hamm, Bielefeld na trasie do miast północnej Polski.

CZYTAJ ROZMOWĘ Z PACJENTEM, O KTÓREGO ZDIAGNOZOWANO KORONOWIRUSA>>>

W piątek potwierdzono kolejne cztery przypadki: dwoje pacjentów przebywa w szpitalu w Szczecinie (przyjechali z Włoch), jeden w szpitalu we Wrocławiu (przyleciał z Wielkiej Brytanii) i jedna pacjentka w szpitalu w Ostródzie.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany w sobotę o stan czterech kolejnych osób zarażonych koronawirusem odpowiedział, że jest stabilny. - Nie mamy w tej chwili informacji, żeby u kogoś był stan zagrożenia życia - powiedział. Jak dodał, są to osoby w średnim wieku i młode.

Jak chronić się przed koronawirusemPAP/Maria Samczuk

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Od 31 grudnia 2019 roku do 6 marca zanotowano około 100 tysięcy potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tysiące zgonów.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:wini/pm

Źródło: TVN24 / PAP