Finlandia i Szwecja nie sprzeciwiają się rozmieszczeniu broni jądrowej na swoich terytoriach, ale rozmowy na ten temat będzie można podjąć po akcesji do NATO – ocenili we wtorek premierzy tych krajów, Sanna Marin i Ulf Kristersson. Wcześniej w telewizyjnym wywiadzie Marin przyznała, że nie uważa za prawdopodobne, aby w Finlandii rozlokowano broń jądrową.
We wtorek w stolicy Finlandii odbywa się posiedzenie Rady Nordyckiej, tworzonej przez władze Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji oraz przynależnych regionów autonomicznych, m.in. Wysp Alandzkich. Szefowie rządów spotkali się w Helsinkach w celu omówienia bieżących kwestii bezpieczeństwa.
- Finlandia już wcześniej potwierdziła, że nie stawia żadnych warunków wstępnych odnośnie wejścia do NATO. Czekamy na przypieczętowanie członkostwa i o tych sprawach będzie można dyskutować później – powiedziała podczas wspólnej konferencji szefów rządów państw nordyckich fińska premier Sanna Marin, zapytana o możliwość rozlokowania broni jądrowej na terenie kraju w czasach pokoju.
Finlandia nie zakłada rozmieszczenia broni na jej terenie, ale nie odcina się od tego scenariusza
Fińska prasa zauważa, że o ile rząd nie sprzeciwia się broni jądrowej w trakcie procesu ratyfikacyjnego do Sojuszu Północnoatlantyckiego, to nie oznacza wcale, że ma być ona rozmieszczona na terytorium kraju.
Nie uważam za prawdopodobne, aby w Finlandii rozlokowano broń jądrową, ale nie chcemy zamykać do tego drogi przyszłym decydentom – mówiła Marin, liderka fińskich socjaldemokratów, w sobotnim programie telewizji Yle. Nawiązała przy tym do tego, że wiosną przyszłego roku odbędą się w Finlandii wybory parlamentarne.
USA – przypomina dziennik "Helsingin Sanomat" – nie zamierzają rozmieszczać broni nuklearnej w krajach, które dołączyły do NATO po 1997 r., ponieważ nie ma do tego powodów strategicznych, ani militarnych. Ponadto Finlandia jest zbyt blisko Rosji, a w razie konfliktu jest ryzyko przejęcia takiej broni.
Dotychczas, spośród 30 krajów NATO, jedynie Turcja i Węgry nie ratyfikowały jeszcze członkostwa Finlandii i Szwecji, które złożyły wnioski akcesyjne do Sojuszu wiosną tego roku.
Liderzy za wsparciem dla Ukrainy
Podczas wspólnego wystąpienia premierów zapewniono także o dalszym zaangażowaniu we wspieranie Ukrainy. W posiedzeniu nie bierze udział premier Danii, ze względu na przeprowadzane w tym kraju wybory parlamentarne.
Rada Nordycka, jako organ współpracy międzyparlamentarnej i międzyrządowej krajów Europy Północnej, została powołana 70 lat temu.
Źródło: PAP