Najnowsze

Najnowsze

USA chcą "silnej, demokratycznej, prosperującej" Ukrainy

Stany Zjednoczone są obecne na Ukrainie długoterminowo i chcą działać na rzecz pokojowej, prosperującej i bezpiecznej Ukrainy z przywróconymi jej w pełni granicami i terytoriami - napisał na Twitterze specjalny wysłannik USA do spraw ukraińskich Kurt Volker.

Francuzi rozczarowani Macronem

Tylko 27 procent Francuzów jest zadowolonych z działalności prezydenta Emmanuela Macrona. To najniższy taki wskaźnik od czasu, gdy blisko dwa lata temu objął on najwyższy urząd w państwie - wynika z najnowszego sondażu, którego wyniki opublikowano w sobotę.

Kowal, Wóycicki i Piekło o wyborach na Ukrainie

Petro Poroszenko jest "szalenie sprawnym prezydentem", ale wydaje się, że drugą kadencję nim nie będzie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 dr hab. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Zachód na wybór Załęskiego musi zareagować oczekiwaniem - mówił politolog, dr Kazimierz Wóycicki, przewidując wybór komika na prezydenta Ukrainy. Gościem programu był także były ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło.

Dla kogo lotnisko w Radomiu? Wiceminister tłumaczy

Do czasu powstania CPK pilnie potrzebna jest dodatkowa infrastruktura lotnicza - uważa wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild. Jak mówi, konieczna jest rozbudowa Lotniska Chopina i portu w Radomiu. Nie ma planu zamknięcia w najbliższych latach Modlina - jest on na Mazowszu potrzebny - uważa Wild.

Papież ostrzega przed "kamieniem grzechu"

Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w Watykanie papież Franciszek mówił, że nie można dać się przytłoczyć przez "kamień" grzechu. Dodał, że Wielkanoc to "święto usuwania kamieni". Kościół, podkreślił, nie może tracić ducha w obliczu niepowodzeń.

Jajo, czyli z czego powstało wszystko

Czy jajo jest światem, który wyłania się z chaosu, czy chaosem, z którego wykluwa się świat? Są różne teorie. Jedno jest pewne – jajko łączy nas z różnymi kulturami. Było zalane krwią i skąpane we łzach. Było magiczne. Na jego punkcie oszaleli surrealiści. Brzmi poważnie? Powinno, bo to wcale nie są jaja.

Ukraińcy wybierają prezydenta

Na Ukrainie rozpoczęła się w niedzielę II tura wyborów prezydenckich, w której o najwyższe stanowisko w państwie ubiegają się showman Wołodymyr Zełenski i urzędujący prezydent Petro Poroszenko.

"Byłoby niespodzianką, gdyby wygrał Poroszenko"

Petro Poroszenko jest "szalenie sprawnym prezydentem", ale wydaje się, że drugą kadencję nim nie będzie - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 dr hab. Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk. - Zachód na wybór Zełenskiego musi zareagować oczekiwaniem - mówił politolog, dr Kazimierz Wóycicki, przewidując wybór komika na prezydenta Ukrainy.

Z Jerozolimy do Miechowa. Wielkanoc w polskiej tradycji

Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych. Święta Wielkanocne są najbardziej radosne w roku dla katolików.

"Dobro może znajdować sobie drogę w naszym życiu"

Szukajmy Chrystusa żyjącego w naszym życiu. Nie możemy przyjmować Go tylko jako dobrego przykładu z przeszłości, pobożnego wspomnienia – mówił w sobotę w Gnieźnie w trakcie liturgii Wigilii Paschalnej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. - Bez zmartwychwstania Chrystusa istnienie religii chrześcijańskiej byłoby niezrozumiałe - wskazywał metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

W jego domu znaleziono miliony euro. Obalony prezydent objęty śledztwem

Prokurator generalny Sudanu rozpoczął śledztwo przeciwko obalonemu prezydentowi Omarowi Baszirowi. Jest on podejrzany o pranie brudnych pieniędzy i posiadanie znacznych sum w zagranicznych walutach z niewyjaśnionych źródeł - podała agencja Reutera powołując się na źródło w sudańskim wymiarze sprawiedliwości.

"Inicjatywa odezwania się do prymasa jest inicjatywą dobrą"

Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze.

DNA z peruki, odnaleziony list i przełom w śledztwie sprzed 27 lat

"Kochany mój, nie mogę jak zwykle spać". "Codziennie płaczę z rozpaczy, że nie wychodzi, że nasze sposoby zawodzą" - to fragmenty listu odnalezionego 27 lat po niewyjaśnionym morderstwie we wsi Sobota. Między innymi on doprowadził do przełomu, który umożliwił postawienie zarzutów dwóm osobom - żonie i znajomemu zamordowanego. Materiał magazynu "Superwizjer".

Profesor Ryszard Bugaj i Ludwik Dorn w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Obserwuję z wielkim zaniepokojeniem zaostrzenie sprawy wokół tego strajku - powiedział w "Faktach po Faktach" ekonomista, Ryszard Bugaj. Ocenił, że protest nauczycieli "wzmacnia głęboki podział w Polsce". Były marszałek Sejmu Ludwik Dorn przekonywał, że nauczyciele w rozmowach na temat postulatów wykazali "sporą elastyczność", a stanowisko strony rządowej pozostaje "sztywne". Goście programu komentowali także pomysł, by Kościół katolicki stał się mediatorem w sporze. W pierwszej części programu gościem był były premier Leszek Miller.

"Sytuacja, którą możemy porównać z Francją w okresie post-Vichy". Premier o zmianach w systemie sprawiedliwości

Fakt, że sędziowie nigdy nie byli odpowiednio traktowani w przypadku naruszenia prawa, stworzył taką sytuację, że 80 do 85 procent społeczeństwa popiera nas - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas "Transatlantyckiego dialogu" na Uniwersytecie Nowojorskim. Jednym z tematów środowej dyskusji była kwestia praworządności w Polsce. Wprowadzane zmiany w wymiarze sprawiedliwości szef polskiego rządu porównał do rozliczenia kolaborantów po II wojnie światowej we Francji.

"To może być medialna pułapka dla nauczycieli"

Pięknym gestem solidarności z nauczycielami ze strony uczelni polskich byłoby przesunięcie rekrutacji - oceniła w programie "Babilon" TVN24 BiS filozofka Katarzyna Kasia, mówiąc o trwającym strajku nauczycieli. Krytyczka literacka Justyna Sobolewska dodała, że to, co proponuje nauczycielom rząd, "to nie jest w żaden sposób spełnienie postulatów".

20.04 Babilon

W programie m.in. o strajku nauczycieli i pytania o zagrożone matury i rekrutacje na uczelnie. Goście Łukasza Jedlińskiego: Justyna Sobolewska, prof. Janina Stępińska, Ilona Łepkowska, dr Katarzyna Kasia i Katarzyna Lengren rozmawiali również o Świętach Wielkiej Nocy.