Frekwencja 72 procent, pierwsze trzy miejsca dla partii opozycyjnych, PiS daleko w tyle - tak przedstawiają się wyniki prawyborów zorganizowanych w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim. Mimo że inicjatywa ma 20-letnią tradycję, w tym roku nie spodobała się kuratorium oświaty, które dzień po wynikach przypomniało w komunikacie o "zakazie agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów".
Prawybory w II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim - jak informuje placówka - odbywają się od ponad 20 lat.
"Prezydenckie, samorządowe, parlamentarne. Dziś również każdy uczeń, niezależnie od wieku, każdy pracownik szkoły może oddać swój głos! Cieszymy się, że inne gorzowskie szkoły biorą z nas przykład i podążają naszym śladem! To bardzo ważne, by młodzi ludzie odebrali ważną, obywatelską lekcję i skorzystali ze swojego prawa do głosowania" - czytamy w mediach społecznościowych gorzowskiej szkoły.
Wygrała opozycja, PiS z wynikiem jednocyfrowym
Szkoła poinformowała o wynikach prawyborów, a te wygrały partie opozycyjne. Partia rządząca zajęła dopiero piąte miejsce.
W głosowaniu wzięło udział 72 procent uczniów gorzowskiego LO. I jak informuje szkoła, wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła 46,3 procent głosów. Druga była Nowa Lewica z poparciem 18,8 procent uczniów, a trzecia Konfederacja, na którą zagłosowało 10,3 procent. Czwarte miejsce zdobyła Trzecia Droga z poparciem 9,9 procent, a dopiero piąte przypadło Prawu i Sprawiedliwości. Głos na partię Jarosława Kaczyńskiego oddało 6,8 procent uczniów.
"Zakaz agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów"
Dzień po ogłoszonych wynikach komunikat w sprawie prawyborów wydało Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, w którym przypomniało o "zakazie agitacji wyborczej na terenie szkół wobec uczniów". Kuratorium zapewniło, że "za agitację wyborczą nie uznaje się prowadzonych przez szkołę zajęć z zakresu edukacji obywatelskiej polegającej na upowszechnianiu wśród uczniów wiedzy o prawach i obowiązkach obywateli, znaczeniu wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa prawnego oraz zasadach organizacji wyborów. Zatem za agitację wyborczą należy uznać organizację w szkole prawyborów, polegających m.in. na prezentacji uczniom programów partii politycznych, biorących udział w wyborach, i głosowaniu przez uczniów na te partii" - podkreślono w komunikacie.
Kuratorką oświaty w województwie lubuskim jest Ewa Rawa. Jak informuje portal gazeta.pl, w 2016 roku na to stanowisko powołała ją ówczesna minister edukacji narodowej Anna Zalewska. W ostatnich wyborach samorządowych Rawa kandydowała bez powodzenia do sejmiku wojewódzkiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wielkopolskim