Donald Tusk na sztabie w Nowej Soli. "Nie spotykamy się, żeby kogokolwiek uspokajać"

Źródło:
TVN24, PAP
Sztab kryzysowy w Nowej Soli z Donaldem Tuskiem
Sztab kryzysowy w Nowej Soli z Donaldem TuskiemTVN24
wideo 2/5
Sztab kryzysowy w Nowej Soli z Donaldem TuskiemTVN24

W Bobrze woda sukcesywnie opada, teraz województwo lubuskie czeka na falę kulminacyjną z południa. Jednym z większych miast nad Odrą jest Nowa Sól, która "zbroi się" już od kilku dni. I to właśnie tam w piątek rano pojawił się premier Donald Tusk. Szef rządu wziął udział w posiedzeniu powiatowego sztabu kryzysowego. Podczas spotkania ze służbami i samorządowcami wysłuchał raportów z działania w terenie. Poinformował również o tym, kto zostanie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi.

W województwie lubuskim stany alarmowe są przekroczone lub wyrównane na ośmiu wodowskazach - tak wynika z danych IMGW podanych w piątek o godzinie 6.10. Na Bobrze stan alarmowy był przekroczony w Szprotawie, Żaganiu, Nowogrodzie Bobrzańskim i Starym Raduszcu. Jednak we wszystkich tych miejscach trend jest malejący. Z kolei na Odrze w Nowej Soli według stanu z godz. 6.10 stan alarmowy był przekroczony o 20 cm, w Połęcku o 56 cm, w Cigacicach o centymetr, a w Nietkowie rzeka była na poziomie alarmowym (400 cm).

Nowa Sól szykuje się na przejście fali kulminacyjnej (19.09)PAP/Lech Muszyński

Premier Donald Tusk w Nowej Soli

Rzecznik poinformował, że według najnowszych prognoz fala wezbraniowa na Odrze ma wpłynąć do Lubuskiego w sobotę wieczorem lub w nocy z soboty na niedzielę. Jednym z większych miast na jej drodze będzie Nowa Sól.

W piątek około godziny 11 w mieście pojawił się Donald Tusk. O tym, że szef rządu zamierza odwiedzić województwo lubuskie było wiadomo już w czwartek wieczorem. O wizycie wspomniano podczas wieczornego posiedzenia sztabu kryzysowego we Wrocławiu. Premier Donald Tusk bierze udział w powodziowym sztabie kryzysowym w Starostwie Powiatowym w Nowej Soli.

- Nie spotykamy się dzisiaj, żeby kogoś uspokajać. Po wstępnym raporcie pana wojewody i samorządowców tu z województwa widać jak bardzo jesteście skoncentrowani i, że miedzy innymi dlatego województwo lubuskie nie jest na mapie tych najbardziej poszkodowanych, bo wykonaliście wielki wysiłek. Prosiliście też żebym powiedział od serca słowa, na które ludzie czekają czy to z Nowej Soli, Siedliska, Bytomia Odrzańskiego, opowiedzieliście mi o wielkim heroizmie tamtych ludzi, na których można było liczyć 24 godziny na dobę. I miedzy innymi dlatego, nie doszło tu do dramatów na wielką skalę - powiedział Donald Tusk podczas sztabu.

Sztab kryzysowy w Nowej Soli (11:20, 20.0924)TVN24

"Nie powinno nic złego się stać"

Premier poprosił wojewodę o przedstawienie raportu z dotychczasowych działań. Marek Cebula pokazał na mapie, jak wielka woda przepływała Bobrem przez województwo lubuskie. - Teraz rozpoczęliśmy bardzo poważne działania, jeśli chodzi o alarm przeciwpowodziowy i gminy leżące nad Odrą. To powiat wschowski, nowosolski, zielonogórski, krośnieński i gorzowski. Te powiaty zostały zagrożone. Działamy na całym 220-kilometrowym odcinku Odry. Przerzucamy tam wszystkie środki siły z Bobru. Setki ludzi tam pracują - powiedział wojewoda Marek Cebula. 

Wojewoda zaznaczył przy tym, że na ten moment nie widać "żadnych zagrożeń" związanych z powodzią. Jak mówił, "woda na rzece Odrze przyrasta, ale to powolna fala". Główną obawą - jak mówił - jest to, że w niektórych miejscach wały są w "fatalnym stanie". - Niestety, jeśli w korycie rzeki długo będzie stała woda, ona będzie się przesączać, (...) ale nie powinno nic złego się stać - ocenił Cebula.

Na prośbę wojewody poszczególni uczestnicy sztabu raportowali premierowi o swoich działaniach.

Służby wiedzą, gdzie są "słabe punkty"

- Nasze województwo przygotowuje się do tej nadzwyczajnej sytuacji od kilkunastu dni. W tej chwili mamy przekroczenia stanów alarmowych na 6 wodowskazach (Bóbr i Odra) i 6 ostrzegawczych. Wojewoda lubuski wydał około 25 wniosków o wsparcie sił zbrojnych do wsparcia powiatów i gmin. Uruchomiono wojewódzki magazyn przeciwpowodziowy - powiedział Andrzej Kamiński dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim.

Dyrektor Kamiński zapewnił, że urzędnicy wiedzą, gdzie na ich terenie są "słabe punkty" nad Odrą, które trzeba szczególnie monitorować. Wśród nich wymieniono takie miejscowości jak Brody i Bródki w powiecie zielonogórskim.

Generał dywizji Piotr Fajkowski, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej powiedział, że od początku operacji zaangażowanych w działania przeciwpowodziowe jest 1700 żołnierzy. Część z nich wspiera Wrocław, Opole i Wleń. Kolejni żołnierze wspierają Starą Wieś niedaleko Nowej Soli oraz Będów i Brodki. - Dodatkowo wspiera nas ponad 900 żołnierzy z innych jednostek w tym Marynarki Wojennej. Pomagają też żołnierze amerykańscy.

Żołnierze z Żagania pojawili się w Nowej Soli w czwartek (19.09.2024)UM Nowa Sól

Wojewódzki Komendant Straży Pożarnej poinformował, że wprowadzono stan podwyższonej gotowości w jednostkach, choć nie jest jeszcze podnoszony stan liczebny. - Jeśli będzie taka potrzeba to jesteśmy gotowi. Na każdym odcinku Odry są wyznaczeni funkcjonariusze do koordynowania działań, żeby informacja bezpośrednio z wałów dotarła do stanowisk kierowania – powiedział nadbryg. Janusz Drozda. 

Z kolei insp. Tomasz Zgirski, zastępca komendanta lubuskiej Komendy Wojewódzkiej Policji, przekazał, że policjanci kontrolują sytuację na moście w Krośnie Odrzańskim, gdzie od godziny 23 obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów ciężarowych. Do miasta skierowano też funkcjonariuszy na motocyklach, by mogli szybko reagować, gdyby na ulicach pojawiały się zatory. - Na terenach popowodziowych mają się uaktywnić dzielnicowi, żeby ustalić poszkodowane osoby – wskazał inspektor. Poruszył również kwestię ruchu w pobliżu granicy z Niemcami. – Ze względu na kontrole niemieckiej policji na granicy pojawiają się zatory. Skupimy się na udrożnieniu tych dróg – dodał. 

Dorota Konaszczuk z Wojewódzkiej Stacja Sanitarno- Epidemiologicznej w Gorzowie Wielkopolskim poinformowała, że nie odnotowano żadnych zdarzeń, które mogłyby mieć zły wpływ na jakość wody. - Oczyszczalnie ścieków się obroniły. Wprowadziliśmy prewencyjną dezynfekcje wody ze względu na to, że woda na terenach zalewowych jest niestabilna. Stale monitorujemy sytuację w tym zakresie. Komunikaty o jakości wody publikujemy na bieżąco – wyjaśniła. 

"Ludzie chcą wiedzieć na co się szykować: na remont, odbudowę czy mieszkanie tymczasowe"

Wojewódzki Inspektor Budowlany Robert Lacroix poinformował, że pracownicy urzędu są gotowi do pracy w terenie wszędzie tam, gdzie trzeba ocenić skutki powodzi. Wskazał również, że część inspektorów jest już na Dolnym Śląsku, aby wesprzeć tamtejsze służby.

Premier podziękował za tę gotowość i zauważył, że szczególnie istotna jest obecność specjalistów od nadzoru budowlanego właśnie na Dolnym Śląski, gdzie sytuacja jest nieporównywalna. - Jak rozmawiamy z ludźmi mocno poszkodowanymi przez powódź, to oni mówią: przetrwamy, ale musimy wiedzieć, co dalej, na co się szykować, czy na remont czy na odbudowę, mieszkanie zastępcze. Więc trafna rzetelna ekspertyza jest ważna – powiedział Donald Tusk.

Henryk Janowicz, dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze, powiedział, że jeszcze dziś zostanie dopuszczony do ruchu zablokowany dotąd fragment dk12. Ma to nastąpić około godziny 15. - Ciągłość ruchu na drogach krajowych będzie całkowita z wyjątkiem Nowogrodu Bobrzańskiego, gdzie będzie ruch wahadłowy, bo dk 27 została podmyta i obsunęła się tam skarpa – wspomniał Janowicz. 

Tusk o dezinformacji i służbach "państwa na wschód od nas"

Premier Tusk poruszył również temat dezinformacji wokół sytuacji powodziowej. Podkreślił wagę identyfikacji i likwidacji "źródeł zagrożenia", w tym poprzez zatrzymywanie poszczególnych osób. - Pierwsze osoby, te najbardziej agresywnie działające na rzecz dezinformacji, zostały już zatrzymane - zaznaczył. - Mamy powody sądzić, że zaangażowane w dezinformację są także służby jednego państwa na wschód od nas. Niestety, nie jest to nic nowego, mamy ciągle tego typu przykłady - powiedział premier. Dodał też, że w stałym kontakcie z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Sztab w Nowej Soli (20.09.24)TVN24

Marcin Kierwiński pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi

Podczas piątkowego sztabu Donald Tusk poinformował, że Marcin Kierwiński będzie pełnomocnikiem rządu ds. odbudowy po powodzi. Szef rządu podkreślił, że Kierwiński ma wykształcenie techniczne, a także doświadczenie samorządowe oraz w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi. - Zadanie jest gigantyczne, będziemy musieli mądrze szybko rozdysponować miliardy złotych, tak, aby trafiły tam, gdzie są naprawdę potrzebne, jak wiecie, to jest bardzo skomplikowana struktura wydatków, trzeba współpracy z administracją, ze służbami, z samorządem, no zadanie rzeczywiście wyjątkowe, więc szukałem kogoś, kto ma wykształcenie techniczne, jest doświadczonym politykiem, jeśli chodzi o zarządzanie, ma doświadczenie samorządowe, ma doświadczenie z sytuacjami kryzysowymi - powiedział Tusk.

Kierwiński to były szef MSWiA, a od niespełna trzech miesięcy jest eurodeputowanym, ale zgodził się zrzec mandatu i wrócić do rządu.

Posiedzenie sztabu kryzysowego zakończyło się po godzinie 12.

Marcin Kierwiński kandydatem na pełnomocnika do spraw odbudowy po powodzi
Marcin Kierwiński kandydatem na pełnomocnika do spraw odbudowy po powodzi

"Nowa Sól jest zabezpieczona, ale nadal nie jest bezpieczna"

O trwających w mieście przygotowaniach reporter TVN24 rozmawiał w piątek rano z prezydentką Nowej Soli. - Nowa Sól jest zabezpieczona, ale nadal nie jest bezpieczna. Czekamy na najgorsze, a więc na falę kulminacyjną, która ma być u nas w niedzielę. Nie wiemy jeszcze, ile będzie u nas trwała. Natomiast zabezpieczenie Nowej Soli w postaci nowych wałów i nowej ściany przeciwpowodziowej daje gwarancję tego, że jak będzie woda do wysokości 650, a nawet 750 cm to będzie to jeszcze bezpieczna woda - mówi Beata Kulczycka, prezydentka Nowej Soli.

To nie zmienia faktu, że jak mówi prezydentka, wciąż są miejsca, w których są przesiąki i trzeba je monitorować, bo wielka woda będzie w Nowej Soli "przez kilka dni". - Ten czas, który zyskaliśmy wykorzystaliśmy na analizy. Miejsca szczególnie zagrożone mamy wręcz wskazane i te miejsca wytypowane do ochrony mamy obłożone workami – dodaje.

Szkoły funkcjonują bez zmian, ale wszystkie jednostki miejskie są skupione na przygotowaniach do przyjścia fali wezbraniowej. - Jest niepokój i trwoga, bo mieszkańcy przeżyli powódź w 1997 roku. Ja jestem do tego nastawiona bojowo. Jest pełna mobilizacja w mieście. Musimy dać radę - mówi Kulczycka.

Polscy i amerykańscy żołnierze pomagali w czwartek w umacnianiu wałów w Nowej SoliUM Nowa Sól

Fala na Bobrze i Odrze nie skumuluje się

Fala kulminacyjna na Bobrze dotarła do Odry, do której wpada on niedaleko Krosna Odrzańskiego. Nastąpiło to w czwartek między godziną 12 a 17 Od tego czasu woda w rzece systematycznie i dość szybko opada. - Przy najwyższych stanach Bóbr podtopił kilka ulic w Żaganiu czy Szprotawie, gdzie woda sięgała do poziomu kilkunastu centymetrów. Zalane były skwery, parki i inne nisko położone tereny w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. Oczywiście zagrożenie było duże, ale dzięki podjętym działaniom i łaskawości natury udało się uniknąć najgorszego – powiedział mł. bryg. Arkadiusz Kaniak. Dodał, że w powiecie żagańskim główne działania kryzysowe strażaków zostały praktycznie zakończone, ale będą oni teraz pomagać mieszkańcom w sprzątaniu po, co zapewne potrwa kilka dni. Fala wezbraniowa z południa kraju przeszła już także Nysą Łużycką, będąc znacznie mniej groźną niż ta na Bobrze. W regionie poziom Nysy Łużyckiej spadł poniżej stanów ostrzegawczych.

Fala na Odrze może przemieszczać się przez kilka dni

Sytuacja na rzece Bóbr jest już stabilna, ale teraz województwo lubuskie czeka na przejście głównej fali wezbraniowej na Odrze. Od kilku dni lokalne samorządy przy wsparciu służb i mieszkańców szykują się na nadejście dużej wody, umacniane są wały, rozkładane worki z piaskiem w najbardziej newralgicznych miejscach, a stan wody stale monitorowany. - Jako strażacy pomagamy mieszkańcom i lokalnym władzom w umacnianiu wałów i obserwacji rzeki. Jeśli trzeba gdzieś wały wzmocnić workami z piaskiem czy folią to reagujemy na bieżąco. Odra nie wygląda jeszcze najgorzej. Są miejsca, gdzie występują podsiąki i woda rozlana jest poza korytem rzeki, ale nie jest to groźne – powiedział rzecznik. Dodał, że prognozy hydrologiczne dla środkowej Odry są obiecujące, gdyż nie przewidują wielkości fali z 1997 r. - Będzie niższa, ale problem jest jeden – fala będzie utrzymywała się znacznie dłużej niż na Bobrze. Tam jej szczyt przemieszczał się w ciągu 2-4 godzin. W przypadku Odry szacuje się, że będą to 2-4 dni. Może to powodować rozmiękczanie wałów, dlatego też są one umacniane w newralgicznych miejscach - wyjaśnił Kaniak.

"Nie ma straszyć, ma przestrzegać i wzmóc czujność służb"

W województwie lubuskim obowiązuje wprowadzony w czwartek wieczorem do odwołania alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: wschowskiego, nowosolskiego, zielonogórskiego, krośnieńskiego, słubickiego i gorzowskiego. Jak wskazał w swoim zarządzeniu w tej sprawie wojewoda lubuski Marek Cebula, został on wprowadzony z uwagi na panującą sytuację hydrologiczną, przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych i prognozowane dalsze wzrosty poziomu wody. Dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak, przekazując informację o zarządzeniu wojewody, podkreślił, że "alarm przeciwpowodziowy nie ma straszyć, ma przestrzegać i wzmóc czujność służb, władz gminnych, powiatowych, a także mieszkańców". Ponadto od godz. 23 w czwartek (do odwołania) z uwagi na sytuacje powodziową GDDKiA wprowadziła zakaz ruchu w tranzycie pojazdów ciężarowych po moście na Odrze w Krośnie Odrzańskim. Wyznaczone zostały objazdy.

Autorka/Autor:aa/tok

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Donald Trump w poniedziałek podjął decyzję o wycofaniu Stanów Zjednoczonych z porozumienia paryskiego. Zrobił to już po raz drugi w ciągu ostatnich pięciu lat. Co to za porozumienie i dlaczego Trump ponownie od niego odszedł?

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Miało ocalić milion ludzi rocznie. Trump drugi raz odrzucił porozumienie

Źródło:
tvn24.pl, CNN

Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze prowadzi śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych składanych przez posła Łukasza Mejzę. Jak ustalił dziennikarz tvn24.pl, poseł PiS, który zrzekł się immunitetu, ma się stawić w prokuraturze jeszcze w styczniu. Łukaszowi Mejzie zarzuca się 11 przestępstw. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.  

Łukasz Mejza wezwany w "charakterze podejrzanego"? Prokuratura komentuje

Łukasz Mejza wezwany w "charakterze podejrzanego"? Prokuratura komentuje

Źródło:
tvn24.pl

10 osób zginęło, a 32 zostały ranne w pożarze, który wybuchł we wtorek w kurorcie narciarskim Kartalkaya w Turcji. Niektórzy turyści uciekali przed pożarem, spuszczając się z okien na prześcieradłach.

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Pożar w ośrodku narciarskim. Turyści wyskakiwali z okien, 10 osób nie żyje

Źródło:
PAP, ABC News

Miliarder Elon Musk podczas jednego z wydarzeń, które towarzyszyło inauguracji prezydentury Donalda Trumpa, powiedział do zebranych, że dzięki nim przyszłość cywilizacji jest zapewniona. Podczas krótkiego przemówienia wykonał gest przypominający salut rzymski. Do swojego zachowania odniósł się na platformie X.

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Powiedział o "przyszłości cywilizacji" i wykonał "dziwny" gest. Teraz komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał zaraz po przysiężeniu kilkadziesiąt rozporządzeń i dokumentów, między innymi ogłaszając stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, znosząc prawo ziemi, wstrzymując egzekwowanie ustawy o TikToku i ułaskawiając osoby skazane za szturm na Kapitol w 2021 roku. Przedstawiamy najważniejsze decyzje Trumpa podjęte w pierwszym dniu prezydentury.

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Lawina rozporządzeń Trumpa. Lista najważniejszych decyzji

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, NYT

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Donald Trump w trakcie uroczystości zaprzysiężenia na 47. prezydenta USA próbował pocałować swoją żonę w policzek. Uniemożliwił to kapelusz z dużym rondem, który Melania Trump włożyła na inaugurację. Stylowy dodatek sprowokował lawinę żartów w internecie.

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Kapelusz Melanii. Problem z pocałunkiem i lawina żartów w internecie

Źródło:
The Independent, tvn24.pl

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

"Minister chyba dba o bujne fryzury swoich pracowników. Koszt jedyne 24 000 złotych" - napisała przewodnicząca upolitycznionej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka, informując o wydatkach Ministerstwa Sprawiedliwości. Resort odniósł się do tych informacji. "Nie dajmy się zwariować. Badania profilaktyczne fundowane przez pracodawcę, także w sektorze publicznym, to dziś standard i element konkurowania o pracownika na trudnym rynku" - czytamy w oświadczeniu.

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

"Obrazowanie skóry głowy i cebulek włosa" w fakturach Ministerstwa Sprawiedliwości. "Pan Minister nie skorzystał z tego badania"

Źródło:
tvn24.pl

W pięciopiętrowym budynku handlowym w pobliżu słynnej atrakcji turystycznej w Osace w zachodniej Japonii wybuchł duży pożar. Na miejsce wysłano 26 pojazdów ratowniczych - podał nadawca publiczny NHK, powołując się na lokalną policję i straż pożarną.

Duży pożar w pobliżu atrakcji turystycznej

Duży pożar w pobliżu atrakcji turystycznej

Źródło:
Reuters
Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Brat ministra Ziobry pozorował pracę? Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Donald Trump podczas przemówienia na Kapitolu zapowiedział wbicie amerykańskiej flagi w powierzchnię Marsa. Jak zarejestrowały kamery, obecny na miejscu szef firmy SpaceX Elon Musk zareagował na te słowa ogromnym entuzjazmem. Zapowiedź nowego prezydenta "może sygnalizować zmianę w podejściu rządu federalnego do Czerwonej Planety", wskazują amerykańskie media.

Trump zapowiada podbój Marsa, euforia Muska. Padł historyczny zwrot

Trump zapowiada podbój Marsa, euforia Muska. Padł historyczny zwrot

Źródło:
Reuters, NPR, tvn24.pl

Dwie godziny po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa w Pentagonie zdjęto portret Marka Milleya. Do byłego dowódcy sił zbrojnych USA Trump jest tak wrogo usposobiony, że jego poprzednik Joe Biden wydał prewencyjny akt łaski chroniący generała przed zemstą nowego prezydenta.

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Portret byłego dowódcy tradycyjnie zawisł w Pentagonie. Zniknął tuż po inauguracji Trumpa

Źródło:
PAP
"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

"Po maleńkie torciki ustawiały się ogromne kolejki". Skąd się wziął Dzień Babci?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Są zarzuty dla żołnierza, który miał spowodować wypadek karetki pogotowia w Siwkowie (woj. zachodniopomorskie) oraz pasażera, który nie udzielił pomocy poszkodowanym. Oboje nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Pierwszy odmówił składania wyjaśnień, drugi przekonuje, że nie widział wypadku.

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Jeden nie chce mówić, drugi patrzył w telefon. Zarzuty dla żołnierzy za wypadek z udziałem karetki

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch 14-latków umówiło się na kupno butów i ubrania. Płacić jednak nie zamierzali. Są podejrzani o rozbój, trafili do schroniska dla nieletnich.

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Chciał sprzedać buty i odzież. Dwóch 14-latków przyszło do niego z "pistoletem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mróz i obfite opady śniegu przetaczają się nad Stanami Zjednoczonymi. Zawieje i zamiecie spodziewane są w pasie od Teksasu po południowo-wschodnie wybrzeże kraju, także w miejscach, gdzie są one rzadkością. Mieszkańcy północnych regionów mierzą się natomiast z przenikającym do kości zimnem.

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Nadchodzą historyczne opady śniegu. Władze ogłaszają stan wyjątkowy

Źródło:
CNN, NWS

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Siatka maskująca, gałęzie, prowizoryczne okienko. Tak wyglądał szałas, który w lesie na terenie Białej Podlaskiej stworzył sobie 38-latek. Policja znalazła w środku amfetaminę, która wystarczyłaby do sporządzenia ponad 300 porcji dilerskich. W namiocie ukrywała się też poszukiwana 29-latka.

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Zbudował szałas, w którym miał narkotyki. Ukrywała się tam też poszukiwana 29-latka

Źródło:
tvn24.pl

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

Prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel skrytykował decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o przywróceniu tego karaibskiego kraju na listę państw sponsorujących terroryzm. "Jego celem jest dalsze zaostrzanie okrutnej wojny gospodarczej przeciwko Kubie w celu zdobycia dominacji" - napisał na platformie X.

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

"To jest akt arogancji". Prezydent Kuby krytykuje decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Donald i Melania Trumpowie są już w Białym Domu. Media przyglądają się założonej przez małżonkę 47. prezydenta USA kreacji i zwracają uwagę na jej znaczenie. To, podobnie jak w przypadku poprzednich pierwszych dam, nie jest przypadkowe. Co kryje się za strojem Melanii?

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Wymowny strój Melanii Trump. Co pierwsza dama włożyła na zaprzysiężenie

Źródło:
Vogue, CNN, Women's Wear Daily, tvn24.pl

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Były premier Mateusz Morawiecki rzekomo nie został wpuszczony na inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. "Nie został wpuszczony z powodu braku dokumentów, próbował potwierdzić swoją tożsamość na Wikipedii ze swojego telefonu" - komentowali internauci. Wyjaśniamy, co widać na popularnym nagraniu.

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

"Morawiecki pojechał na inaugurację Trumpa z Wikipedią". Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24

Przed sądem stanęła matka Leona Karolina W. oraz jej partner Damian G. Oboje są oskarżeni o zabójstwo 4-letniego chłopca. Zdaniem śledczych, w sierpniu 2022 roku dziecko wpadło do wrzątku, a jego opiekunowie nie wezwali pomocy. Leon umierał przez tydzień, potem jego ciało zakopano w lesie. Przed sądem zeznawali biegli. - Głównym czynnikiem, który doprowadził do tej tragedii był lęk - wynika z ich ustaleń.

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Wpadł do wrzątku, umierał przez tydzień. Dlaczego opiekunowie nie pomogli 4-latkowi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Właściciel wypożyczalni quadów i skuterów śnieżnych usłyszał zarzuty spowodowania uszczerbku na ciele i kierowania gróźb karalnych, po tym jak zaatakował nożem zakopiańskich rolników, którzy przyszli porozmawiać o działalności niszczącej ich uprawy. Nagranie z ataku trafiło do internetu. - Celował w klatkę piersiową, na szczęście zasłoniłem się ręką. Przeciął mi palec i przedramię - powiedział nam pan Tomasz. Przedsiębiorca, który go napadł, został doprowadzony do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty.

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Bójka z nożem o skutery śnieżne na polach górali. Zarzuty dla właściciela wypożyczalni quadów

Źródło:
TVN24, PAP
Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Wiedza o zdrowiu i seksie tylko dla chętnych? Już możemy zgadywać, jak to się skończy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nominacja republikańskiego senatora Marca Rubio na stanowisko sekretarza stanu USA w administracji zaprzysiężonego w poniedziałek prezydenta USA Donalda Trumpa została jednogłośnie zatwierdzona przez Senat. Za jego kandydaturą było 99 głosów, nikt nie głosował przeciw. Rubio jest pierwszą osobą pochodzenia latynoskiego, która pełni funkcję najwyższego dyplomaty USA.

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Pierwszy nominat Trumpa zatwierdzony. Jest nowy szef amerykańskiej dyplomacji

Źródło:
PAP