Ukraińskie służby zatrzymały na przejściu granicznym Zosin-Uściług (Zosin leży na terenie woj. lubelskiego) samochód, który był skażony izotopem radu. Chociaż dawka promieniowania nie stwarzała bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia, to znacznie przekroczyła normy.
10 kwietnia na przejściu granicznym Zosin-Uściług ukraińskie służby wykryły, że jeden z samochodów skażony był izotopem radu (Rad-226).
Możliwe, że auto jedynie przejeżdżało przez teren skażony
Pomiar wykazał największe skażenie konstrukcji pojazdu w pobliżu tylnego prawego i lewego koła. Jednocześnie w Mercedesie G 500 nie wykryto żadnego obcego obiektu radioaktywnego. Możliwe więc, że auto jedynie przejeżdżało przez teren skażony.
Mogło być też tak, że miało kontakt z rzeczami pomalowanymi tzw. farbami radowymi. Farby te były przed laty wykorzystywane do malowania zegarów czy też kompasów.
Źródło skażenia na razie nie jest jednak znane.
Nie było bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia
Z komunikatu wynika, że moc równoważnej dawki promieniowania gamma w odległości 10 cm od powierzchni samochodu wynosiła 27,0 μSv/h (czyli 27 mikrosiwerta na godzinę).
- Nasz dyżurny nie otrzymał ze strony ukraińskiej żadnej informacji czy też prośby o konsultację na ten temat. Bazując na komunikacie, który pojawił się w internecie można natomiast stwierdzić, że podana moc dawki przekraczała naturalnie występujące tło promieniotwórcze (czyli ok. 0,08 μSv/h), jednak nie stwarzała ona bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia. Niemniej powinno to być poddane dodatkowej analizie - mówi Agnieszka Modrzejewska, rzeczniczka Państwowej Agencji Atomistyki.
ZOBACZ TEŻ: Radioaktywny radon, uczniowie przeniesieni do innej szkoły i sprzeciw rodziców. Chcą powtórzenia badań
O sprawie ma zostać powiadomiona wyspecjalizowana agenda ONZ
Ukraińskie służby poinformowały, że o sprawie zawiadomiona zostanie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, czyli wyspecjalizowana agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych, która jest centrum współpracy w dziedzinach związanych z bezpiecznym wykorzystaniem energii jądrowej dla celów pokojowych.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Państwowa Komisja Dozoru Jądrowego Ukrainy