Archeolodzy prowadzący badania przy jednej z kamienic w centrum Lublina odkopali mury średniowiecznej baszty, będącej częścią fortyfikacji miejskich, których wznoszenie zakończyło się w 1370 roku - roku śmierci króla Kazimierza Wielkiego. Niedaleko trwają też prace przy Bramie Krakowskiej - jeszcze jednej z budowli wchodzących w skład dawnego systemu obronnego.
Budynek ma jedno piętro, nakryty jest dachem namiotowym. Stoi w pobliżu Furty Gnojnej, blisko prezbiterium kościoła klasztornego ojców jezuitów, czyli obecnej archikatedry. To wszystko widzimy przyglądając się panoramie Lublina zamieszczonej w - wydanym w 1618 roku w Kolonii - atlasie "Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata" autorstwa Georga Brauna i Fransa Hogenberga.
Mowa o czworobocznej baszcie, której fundamenty zostały właśnie odkryte przez archeologów prowadzących badania obok kamienicy przy ul. Jezuickiej 15 na Starym Mieście w Lublinie.
W XVI-XVII wieku system fortyfikacji przestawał już mieć znaczenie militarne
Budowla była przed wiekami częścią systemu fortyfikacji otaczających miasto. Jak podają autorzy pracy "Mury miejskie Lublina", za datę końcową budowy systemu przyjmuje się 1370 rok, w którym to roku zmarł król Kazimierz III Wielki.
ZOBACZ TEŻ: Kiedyś zachwycał, dziś straszy. Pawilon z osiedla, "które przyjeżdżają oglądać ludzie z całego świata"
W XVI-XVII wieku znaczenie militarne zaczęło zanikać, zaś w XIX wieku większość obiektów rozebrano. Jak informuje lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski w poście na Facebooku, najprawdopodobniej ta właśnie baszta została wymieniona w przywileju Stefana Batorego nadanego jezuitom w 1585 roku.
Jezuici zamienili ją w wieżę ustępową
"Przywilej ów zezwalał na budowę zespołu jezuickiego poza murami miasta od południa wraz z pozwoleniem wykorzystania istniejących na tym odcinku kilku dzieł obronnych w tym Furty Jezuickiej, baszty półokrągłej i przedmiotowej basztki czworobocznej" – zaznaczył konserwator.
Dodał, że zakonnicy z czasem zamienili basztę w wieżę ustępową połączoną z kanałem ściekowym. Natomiast przyległa do murów miejskich kamienica przy ul. Jezuickiej 15 została w 1645 roku została włączona do kolegium ojców jezuitów i w ich zakonników pozostawała do połowy XVIII wieku.
ZOBACZ TEŻ: Dawna siedziba rycerska i miejsce religijnych spotkań. Remonty dwukrotnie przerywały wojny
Można spodziewać się kolejnych odkryć
Konserwator zaznaczył też, że przy okazji badań przy kamienicy odkryto szereg cennych zabytków ruchomych, w tym: nowożytne numizmaty monety, plomby towarowe, pieczęć herbowa, nowożytna kłódka o nietypowej formie, ozdobne kucia nowożytnych sakiew.
Badania nadal trwają. Można więc spodziewać się kolejnych ciekawych odkryć. Natomiast, jak czytamy w poście, wszystkie cenne dla historii miasta relikty architektoniczne, zostaną zachowane i wyeksponowane.
Na Starym Mieście remontują też Bramę Krakowską
Warto dodać, że w pobliżu miejsca, o którym mowa trwają prace konserwatorsko-restauratorskie przy Bramie Krakowskiej. Czyli jeszcze jednej z budowli wchodzących w skład dawnego systemy obronnego miasta, która – w przeciwieństwie do baszty – zachowała się, po licznych remontach, do naszych czasów.
Jak informuje konserwator prace polegają m.in. na usuwaniu niewłaściwych (zbyt mocnych) spoin i bardzo zniszczonych fragmentów budulca.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie