Ule zrobili z bębnów starych pralek, poczta ma własną pasiekę

Pasieka powstała na terenie sortowni przesyłek
Lublin. Ruszyła pasieka Poczty Polskiej. W każdym ulu od 40 do 90 tysięcy pszczół
Źródło: Poczta Polska

Przy ulicy Moritza w Lublinie powstała niezwykła pasieka. Uruchomiła ją Poczta Polska we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko. Do budowy uli wykorzystano elektroodpady - bębny ze zużytych pralek, które wyprostowano, a następnie pocięto.  

Pasieka mieści się na terenie sortowni przesyłek przy ulicy Moritza w Lublinie.

Poczta Polska założyła ją we współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko. W każdym ulu mieszka od 40 do 90 tys. pszczół łagodnej rasy kraińskiej.

Prace nad koncepcją trwały przez rok

Do budowy "domków" wykorzystano bębny ze zużytych pralek, które wyprostowano, a następnie pocięto w charakterystyczne heksagony przypominające plastry miodu. Za projekt odpowiada grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Prace koncepcyjne nad projektem trwały ponad rok.

- Na terenie pasieki, oprócz charakterystycznych uli z elektroodpadów, znalazły się także tablice edukacyjne, poidełka oraz donice - wszystkie elementy pochodzą z recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego – przekazuje Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Pasieka powstała na terenie sortowni przesyłek 
Pasieka powstała na terenie sortowni przesyłek 
Źródło: Poczta Polska

W kwietniu Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu żywych pszczół.

Z elektroodpadów powstały też tablice edukacyjne, poidełka i donice 
Z elektroodpadów powstały też tablice edukacyjne, poidełka i donice 
Źródło: Poczta Polska

W Polsce nie brakuje miejskich pasiek

Zdaniem specjalistów miasto jest dobrym wyborem dla pszczół. Wśród argumentów podaje się przede wszystkim większą bioróżnorodność roślinną i wyższą temperaturę powietrza oraz brak środków chemicznych ochrony roślin stosowanych na obszarach upraw rolniczych.

Miejskie pasieki zakłada sporo firm, jak chociażby Metro Warszawskie.

- Pszczoły są w dobrej kondycji, co nie było oczywiste ze względu na ciepłą zimę, która zwykle zwiastuje namnażanie się chorób. Na szczęście pszczele rodziny z Kabat mają się nieźle i pierwsze miodobranie było bardzo udane – mówił w zeszłym roku Janusz Kowalski, bartnik opiekujący się ulami w pasiece na południowym krańcu pierwszej linii metra.

Od 2012 roku pasieka działa też na dachu hotelu Regent Warsaw Hotel. Trend wychodzi oczywiście też poza Warszawę. Pasiekę, w 2019 roku, założyły chociażby władze Białegostoku. Mieści się wśród kwietnych łąk na skwerze przy skrzyżowaniu ul. Branickiego i Miłosza.

Pasieka jest też na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W 2023 roku pisaliśmy jak pszczoły z niej wyleciały i obsiadły pobliskie drzewo. "Uciekinierów" złapał ich opiekun.

***

20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczoły. Owady te zapylają około 70 proc. upraw żywności na świecie, co czyni je nieodzownymi dla rolnictwa i ogrodnictwa, a tym samym dla bezpieczeństwa żywnościowego całego świata. Pszczoły miodne odgrywają nieocenioną rolę w utrzymaniu zdrowia i równowagi całego środowiska naturalnego.

Czytaj także: