- Z roku na rok coraz trudniej jest wybrać finalistów. Jakość kandydatów jest bardzo dobra w każdej kategorii - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu. Ogłoszenie laureatów "biznesowych Oscarów" w ramach 14. edycji konkursu odbędzie się 26 maja 2025 roku.
Polska Rada Biznesu, organizacja zrzeszająca właścicieli i liderów największych firm działających w Polsce, co roku nagradza wybitnych przedsiębiorców.
- Polska Rada Biznesu nagradza w czterech kategoriach - "Sukces", "Wizja i innowacje", "Działalność społeczna", jak również przyznajemy nagrodę specjalną. Co roku wybieramy finalistów, a następnie laureatów - mówił na antenie TVN24 BiS Krzysztof Kulig.
Zapewnił, że "cały proces wyboru kandydatów jest bardzo transparentny i przejrzysty". - Cały proces wyboru jest prowadzony przez kapitułę, która składa się z 24 osób. To są zarówno ludzie z biznesu, jak i ludzie z nauki i sztuki. Mamy dużą różnorodność kapituły. Robimy to w kilku etapach. Jeśli chodzi o 14. edycję, jesteśmy na etapie, kiedy wybraliśmy finalistów - podkreślił.
Finaliści kategorii "Sukces"
W kategorii "Sukces" Nagroda PRB im. Jana Kulczyka jest przyznawana za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek. Jej finalistami są:
Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz – WB ELECTRONICS Piotr Krupa – KRUK Radosław Nawrocki – PAYPO
Finaliści kategorii "Wizja i innowacje"
Nagrodę PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii "Wizja i innowacje" za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej mogą otrzymać:
Maciej Góralski – VASCO ELECTRONICS GÓRALSKI GROUP Michał Zachara – KP LABS Dominik Zimakowski i Łukasz Sztejna – PORTMAN LIGHTS
Finaliści kategorii "Działalność społeczna"
W kategorii "Działalność społeczna" o Nagrodę PRB im. Andrzeja Czerneckiego, za działalność, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym, powalczą:
Anna Gielewska i Wojciech Cieśla – FUNDACJA REPORTERÓW Jędrzej Witkowski – FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ Robert Manz – VALORES FOUNDATION
Cel nagrody
- Chcielibyśmy te firmy poprzez naszą nagrodę przybliżać szerokiemu gronu - zadeklarował w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig.
- Co roku są to ciekawi finaliści. W tym roku można powiedzieć, że wyjątkowo ciekawi, bo w kategorii "Wizja i innowacje" mamy firmę, która zajmuje się masową produkcją tłumaczy elektronicznych, które eksportują na cały świat. Czy też firmę, która jest odpowiedzialna za rozwój sztucznej inteligencji w kosmosie. Wysyła pierwsze nanosatelity, które będą polskiej produkcji - dodał.
Pytany o to, czy Nagroda PRB mówi coś o kondycji polskiego biznesu, Kulig odpowiedział, że "absolutnie".
- Widzimy to przede wszystkim w kategorii "Sukces", która jest taka dla bardziej dojrzałych firm (...) My już nie mówimy o firmach, które mają przychody rzędu dziesiątków milionów, mówimy o firmach, które mają przychody rzędu miliardów złotych w tej chwili - wskazał Kulig.
- Jeśli chodzi o kategorię "Wizja i innowacje", to nie są to firmy, które siedzą na jakimś pomyśle niezrealizowanym, ale to są firmy, które już ten pomysł sprzedają, który jest wdrażany, który przynosi realne przychody - dodał.
- Można powiedzieć, że z roku na rok coraz trudniej jest wybrać, bo mamy bardzo dobrą jakość kandydatów w każdej kategorii - podsumował przewodniczący Kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS