Pszczelarze z warszawskiego metra na Stacji Techniczno-Postojowej na Kabatach zebrali już pierwszy tegoroczny miód wielokwiatowy. Teraz te pracowite owady korzystają z kwitnienia akacji, a za chwilę też z lipy.
- Pszczoły są w dobrej kondycji, co nie było oczywiste ze względu na ciepłą zimę, która zwykle zwiastuje namnażanie się chorób. Na szczęście pszczele rodziny z Kabat mają się nieźle i pierwsze miodobranie było bardzo udane – mówi cytowany w komunikacie Janusz Kowalski, bartnik opiekujący się ulami w pasiece na południowym krańcu pierwszej linii metra.
Zebrany miód rozlewany jest na terenie STP Kabaty do małych słoiczków o pojemności 115 ml, które są następnie etykietowane. Taki słoiczek można zdobyć na wszystkich miejskich, plenerowych imprezach, w których swoje stoisko rozstawia Metro Warszawskie.
Siedem uli i łąki kwietne
Obecnie na terenie STP Kabaty znajduje się siedem uli, w każdym po około 20 tysięcy pszczół (pod koniec sezonu rodziny będą dwukrotnie większe). Dogląda ich wykwalifikowany pszczelarz. Podczas prac w pasiece każdy z uli należy otworzyć, wyjąć ramki i ocenić kondycję pszczół. Jeśli jest taka konieczność – pracowitym owadom podaje się leki. Obecnie w ramkach widać sporo drugiego już, tegorocznego urobku, dlatego w ciągu najbliższych tygodni odbędzie się kolejne miodobranie. Tym razem będzie to miód akacjowy lub akacjowo-lipowy - jeśli lipa zakwitnie w najbliższych dniach.
Zdaniem bartnika pszczoły mają na Kabatach bardzo dogodne warunki do bytowania. Na terenie STP znajduje się długa aleja lipowa (ok. 200 drzew), są dostępne także akacje, a za ogrodzeniem STP rozciąga się Las Kabacki z bogactwem przeróżnych gatunków drzew. Dodatkowo na terenie kabackiej stacji techniczno-postojowej wysiewane są też łąki kwietne.
Oprócz łąki położonej bezpośrednio przy ulach, na terenie STP są jeszcze trzy podobne, a ich łączna powierzchnia to niemal 1000 metrów kwadratowych. Jedna z nich - przy stawie, z którego korzystają kabackie kaczki - została założona niedawno, bo jesienią ubiegłego roku. Rosną tu takie rośliny, jak ślazówka letnia, słonecznik zwyczajny, wiesiołek, rudbekia omszona, krowiziół zbożowy, nachyłek barwierski i jeżówka purpurowa.
Jednak na tym nie koniec ukwiecania STP Kabaty. W tym roku na kolejnych 300 metrów kwadratowych powstanie jeszcze jedna tego typu łąka.
20 maja przypada Dzień Pszczoły.
Autorka/Autor: red.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Metro Warszawskie