Przed laty ktoś nielegalnie wybierał stamtąd piasek, "pomogły" także intensywne opady. Na terenie stanowiska archeologicznego w miejscowości Białka (woj. lubelskie) pod Krasnymstawem powstało osuwisko, w którym znalezione zostały fragmenty naczynia datowanego na IX-XI wiek.
- Możemy tu mówić o sporym szczęściu i przypadku – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.
We wsi Białka pod Krasnymstawem zlokalizowane jest wyrobisko, w którym jeden z okolicznych mieszkańców znalazł siedem fragmentów glinianego naczynia. Wezwane na miejsce służby konserwatorskie stwierdziły, że pochodzą one z IX-XI wieku.
Artefakty zostały odsłonięte, bo osunęła się część zbocza wyrobiska
- Już wcześniej znajdowane były tu artefakty i ślady osadnictwa z tego okresu. Stąd też teren ten został oznaczony jako stanowisko archeologiczne, gdzie przed wiekami istniała wczesnośredniowieczna osada – zaznacza kierownik.
Dodaje, że wyrobisko powstało, bo kilkanaście lat temu ktoś nielegalnie wybierał stamtąd piasek.
- Wszystko wskazuje na to, że obecnie nikt już tego nie robi. Natomiast w odkryciu artefaktu "pomogły" intensywne opady. Woda sprawiła, że osunęła się część zbocza i odsłonięte zostały fragmenty ceramiki. Będzie je można oglądać w Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Być może uda się skleić fragmenty, tak żeby chociaż częściowo odtworzyć naczynie – podkreśla Wira.
Obok zlokalizowane są też kurhany
Co ciekawe, obok wyrobiska zlokalizowane są też cmentarzyska kurhanowe, z których to leżące najbliżej pochodzi z tego samego okresu, co okryte fragmenty naczynia, czyli z IX-XI wieku.
ZOBACZ TEŻ: Ślady śmiertelnej choroby w toaletach sprzed 2,5 tysiąca lat. Znajdowały się w domach ówczesnej elity
- Nieco dalej znajdowane były jednak artefakty z czasów kultury ceramiki sznurowej datowanej na III tysiąclecie przed naszą erą – zaznacza nasz rozmówca.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: WUOZ w Lublinie