W prawyborach w Wieruszowie (woj. łódzkie) wygrała Koalicja Obywatelska. Ale prawdziwe wybory przyniosły zupełnie inny rezultat - zwyciężyło tu Prawo i Sprawiedliwość. Sprawdź, jak wyglądały wyniki w "Polsce w pigułce".
Wieruszów ma około 14 tysięcy mieszkańców. Miasto wciśnięte jest w południowo-zachodnie rubieże województwa łódzkiego. Do stolicy województwa jest stąd aż 126 kilometrów. Do Wrocławia nieco bliżej, ale ciągle ponad 100 kilometrów. Do Poznania trzeba jechać 180, a do Częstochowy - około 113 kilometrów.
CZYTAJ WIĘCEJ: WYBORY 2023. PODZIAŁ NA MANDATY >>>
17 września, miesiąc przed wyborami, to miasto skupiło na sobie uwagę całej Polski. Zorganizowano tu po raz trzeci prawybory - wcześniej miały one miejsce w 2019 i w 1997 roku. Miejscowość nazywana jest "Polską w pigułce", bo dotychczasowe wyniki prowadzonych w niej prawyborów były zbliżone do tych, jakie później występowały w wyborach parlamentarnych.
Tym razem było jednak inaczej. Wyniki prawyborów nie odzwierciedliły tych w skali kraju.
Prawybory wygrała KO
Wrześniowe prawybory wygrała Koalicja Obywatelska, która zdobyła tu 34,08 procent głosów. Za nią uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość - 32,32 procent. Trzecie miejsce zajęła Trzecia Droga - 11,94 procent, a dalej uplasowały się: Konfederacja - 6,64 procent głosów, Lewica - 6,35 procent, Polska Jest Jedna - 4,08 procent oraz Bezpartyjni Samorządowcy - 3,51 procent. Najmniej głosów zdobyły Ruch Dobrobytu i Pokoju - 0,76 procent i Strajk Przedsiębiorców - 0,33 procent.
W wyborach wygrywa PiS
Tymczasem zwycięzcą w wyborach parlamentarnych w Wieruszowie okazało się Prawo i Sprawiedliwość - 33,74 procent. Na Koalicję Obywatelską głosy oddało 24,69 proc. wyborców. Dalej znalazły się: Trzecia Droga - 17,33 proc., Lewica - 7,61 proc. i Konfederacja - 6,77 proc. Sensacyjnie wysoki wynik osiągnął Ruch Dobrobytu i Pokoju - 6,49 proc. Najmniej głosów zdobyły Polska Jest Jedna - 1,99 proc. i Bezpartyjni Samorządowcy - 1,38 procent.
CZYTAJ WIĘCEJ: Walka o Senat. Najefektowniejsze pojedynki >>>
Te wyniki jednak też odbiegają od tych w skali kraju. Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 35,38 procent głosów - tu, w porównaniu z Wieruszowem, można mówić jeszcze o błędzie statystycznym. Ale przy dwóch kolejnych komitetach różnica jest już znacznie większa - Koalicja Obywatelska zdobyła 30,70 procent, a Trzecia Droga - 14,40 procent. Wieruszowianie mniej chętnie głosowali również na Nową Lewicę (8,61 proc. w skali kraju), a także na Konfederację (7,16 proc. w skali kraju). Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego.
Zaważyła frekwencja?
Skąd taka rozbieżność? Jednym z czynników, może nawet głównym, była frekwencja. W prawyborach wyniosła ona zaledwie 19,27 procent. Miesiąc później, gdy oddawane głosy miały już wpływ na losy kraju, do urn poszło aż 75,97 proc. uprawionych do głosowania.
Inny czynnik - w prawyborach głosujący popierali poszczególne partie, a nie konkretnych polityków.
Ponadto nie obowiązywała cisza wyborcza. W miejscu, gdzie odbywało się głosowanie, swoje stoiska rozłożyły różne partie - od Konfederacji po Lewicę i Koalicję Obywatelską. Na tę formę agitacji nie zdecydował się jednak PiS.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24