Przepis na tragedię - słońce, sucha droga i mniejszy ruch. Policja pokazuje mapę śmierci

Źródło:
tvn24.pl
Śmiertelny wypadek w Paluzach
Śmiertelny wypadek w PaluzachKPP Bartoszyce
wideo 2/7
Śmiertelny wypadek w Paluzach

Policjanci codziennie nanoszą nowe punkty na mapę, która już po raz piąty ma przypominać, że w czasie wakacji na drogach regularnie dochodzi do tragedii. Do wtorku zaznaczono miejsca, gdzie zginęło już 19 osób, chociaż wakacje trwają ledwie od soboty. - Bardzo chciałbym, żeby było inaczej, ale trudno mieć złudzenia. Do końca sierpnia mapa zaczerni się od tragedii - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

To były pierwsze godziny wakacji. Przed godziną 2 w nocy na drodze wojewódzkiej w pobliżu Zakrzewia (woj. mazowieckie) zginął 20-letni kierowca. Jego auto wypadło z drogi i dachowało.

Niedługo potem na drodze między Wałczem a Czaplinkiem (woj. zachodniopomorskie) dochodzi do czołowego zderzenia ciężarówki i samochodu osobowego, w którym ginie mężczyzna. Jadące z nim dzieci trafiają do szpitali. 

W podobnym czasie życie traci 45-latka, która wyjeżdża z drogi podporządkowanej pod ciężarówkę. Do tragedii dochodzi w Ozorkowie (woj. łódzkie). 

ZOBACZ REPORTAŻ "Ten płacz zostaje w głowie do końca życia" >>> 

Czwartą ofiarą pierwszego dnia wakacji jest 87-letni rowerzysta, który ginie w Kraśniku (woj. lubelskie) podczas czołowego zderzenia ze skuterem. 

Drugiego dnia ofiar jest już sześć. W Dęborzycach (woj. wielkopolskie) giną dwie osoby. Do tragedii dochodzi też w Drawsku Pomorskim, Mikanowie (woj. mazowieckie), Wierzchosławicach (woj. dolnośląskie) i Czaplinku (woj. mazowieckie).

Dzień trzeci. Kolejne wypadki: pomorskie, pomorskie, mazowieckie, mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, małopolskie, śląskie, łódzkie. 

Izdebki. Motocyklista nie żyje po zjechaniu ze skarpy i uderzeniu w drzewo
Izdebki. Motocyklista nie żyje po zjechaniu ze skarpy i uderzeniu w drzewoKPP w Brzozowie

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

- Liczba tragedii, do których dochodzi każdego dnia sprawia, że mamy tendencję do traktowania ich tak, jakby to były pozbawione emocji dane statystyczne. A przecież za każdą drogową tragedią stoi horror całych rodzin - mówi inspektor Mariusz Ciarka z Komendy Głównej Policji.

Żeby przypominać, że do dramatów dochodzi wokół nas, policja po raz piąty już prowadzi wakacyjną mapę wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Ma uświadamiać użytkowników dróg, że tragedie, o których słyszą w mediach, nie są abstrakcyjne, ale rozgrywają się w pobliżu i mogą przydarzyć się każdemu.

Wypadki drogowe ze skutkiem śmiertelnym, stan na 27 czerwcapolicja.pl

- W ubiegłym roku na mapie musieliśmy łącznie zaznaczyć 375 miejsc. Każdy z tych punktów oznacza wypadek, w którym ktoś zginął. To kierowcy i ich pasażerowie, motocykliści, rowerzyści, piesi zabici na chodnikach i na przejściach dla pieszych - mówi Ciarka.

Do dzisiaj (wtorek, 27 czerwca) ofiar jest już 19.

ZOBACZ REPORTAŻ "Ten płacz zostaje w głowie do końca życia" >>> 

Patrz i pamiętaj

Tegoroczna mapa jest wyświetlana na ponad 20 tys. ekranów rozmieszczonych w 553 miastach. Można je zobaczyć między innymi przy głównych ciągach komunikacyjnych, dworcach, stacjach paliw i centrach handlowych.

- Chcemy zwrócić uwagę na skalę tragedii, do jakich dochodzi na polskich drogach. Chcemy skłonić do refleksji użytkowników dróg i zachęcić do dyskusji na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego - podkreśla Ciarka.

Rzecznik komendanta głównego podkreśla, że w ubiegłym roku trzy najbardziej niebezpieczne miesiące na drogach to właśnie czerwiec, lipiec i sierpień.

Wypadki drogowe i ich skutki według miesięcyKomenda Główna Policji

- Nie możemy przechodzić obojętnie wobec faktu, że statystycznie najgorzej na drogach jest wtedy, kiedy warunki pogodowe są najlepsze - mówi Ciarka.

Wakacyjna fala

Arkadiusz Kuzio, dyrektor Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Szczecinie i biegły sądowy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podkreśla, że od lat w branży obserwuje się zjawisko wakacyjnej fali wypadków.

- Powiedzmy sobie szczerze. W miastach jest mniejszy ruch, warunki pogodowe są często optymalne. Przeszkadzać może jedynie rażące kierowców słońce. Moglibyśmy się spodziewać, że w wakacje tragedii powinno być mniej niż w pozostałym okresie roku. Jest jednak na odwrót, w branży mówimy o wakacyjnej fali wypadków - przyznaje ekspert.

Wypadek na autostradzie A1 koło Piotrkowa Trybunalskiego
Wypadek na autostradzie A1 koło Piotrkowa TrybunalskiegoKM PSP Piotrków Trybunalski

Z czego ona wynika? Kuzio wskazuje, że - oprócz tradycyjnej przyczyny drogowych tragedii, czyli prędkości - ważną przyczyną jest zmęczenie. - Planujemy podróż, wrzucamy trasę do nawigacji i nastawiamy się, że trasę pokonamy we wskazanym czasie. Jedziemy często po wiele godzin, byle dotrzymać harmonogramu, który sami sobie narzuciliśmy - opisuje.

Podkreśla, że sytuację poprawia coraz gęstsza sieć dróg szybkiego ruchu w Polsce. - Dochodzi tam do wypadków rzadziej. Jak w soczewce jednak widać, że problem zmęczenia i braku uwagi zbiera śmiertelne żniwo. Najczęstszą przyczyną jest tam najechanie na pojazd znajdujący się na pasie awaryjnym - zaznacza.

Rozmówca tvn24.pl zwraca uwagę, że w wakacje zwiększa się liczba wypadków z udziałem bardzo młodych ludzi, którzy nad ranem wracają ze spotkań, imprez i koncertów.

- To również bardzo poważny problem. Młodzi wsiadają za kierownicę po nieprzespanej nocy, często po substancjach psychoaktywnych. Tak tworzy się mieszanina wybuchowa, która kończy życie wielu ludzi - kwituje ekspert.

Adrenalina i złota godzina

Na zeszłorocznej mapie wypadków ze skutkiem śmiertelnym zaznaczony jest punkt pod Skierniewicami w województwie łódzkim. Tam zginął 57-letni mężczyzna. Samochód dostawczy - którym jechał z 30-letnim synem po drzewo - złapał prawym kołem pobocze, kiedy jego syn zjechał z drogi, żeby minąć się z jadącą z naprzeciwka ciężarówką. Auto wpadło w poślizg, zaczęło je ściągać na lewo. Kierowca skontrował kierownicą, auto tylko na moment wróciło na właściwy tor, żeby za chwilę wpaść w kolejny poślizg - tym razem w prawą stronę. Zanim zdążył zareagować, auto uderzyło z impetem w drzewo.

57-latek po wypadku wydawał się być w lepszym stanie niż syn. Wyszedł z auta i rozmawiał z kierowcami, którzy zatrzymali się przy dymiącym wraku. Kiedy kierowca zakleszczony we wnętrzu opowiadał o palącym bólu spowodowanym pęknięciem obojczyka, jego ojciec sprawnie organizował pomoc. Po kilkunastu minutach stracił przytomność i już nigdy jej nie odzyskał.

- W czasie wypadku samochodowego w organizmie dochodzi do wyzwolenia olbrzymiej ilości adrenaliny. Człowiek gotowy jest do ucieczki lub walki, to zaprogramowała w nas ewolucja. Możemy przez pewien czas funkcjonować pomimo złamań i innych poważnych obrażeń - mówi doktor Bartosz Rykaczewski, specjalista w zakresie neurochirurgii i medycyny ratunkowej.

O osobach takich jak 57-latek, który zmarł pod Skierniewicami, lekarze mówią, że to chorzy "chodzący, mówiący i umierający". - W wyniku wypadku może dojść do krwawienia wewnętrznego. Jeżeli pacjent straci 500 mililitrów krwi, poczuje się nieco gorzej, ale ciągle może zachowywać się tak, jakby nie działo się nic niepokojącego. Kolejne 500 mililitrów i objawy się nasilają. Z każdą chwilą szansę na ratunek maleją. Jedynym ratunkiem jest transfuzja krwi i szybka operacja, najlepiej w ciągu godziny od zdarzenia. Stąd mówi się o złotej godzinie - kończy dr Rykaczewski.

***

Korzystając z dróg w Polsce, narażamy swoje życie ponad trzy razy bardziej, niż w Szwajcarii, Norwegii czy Szwecji. Taka niepokojąca konkluzja wyłania się z danych za rok 2019, które opublikował Eurostat. Na milion Polaków na drogach średnio ginie 77 osób. W Szwajcarii są średnio 22 ofiary, tyle samo w Szwecji, a w Norwegii - 20.

Autorka/Autor:bż/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Krzysztof Brejza, Ryszard Brejza, Roman Giertych i Magdalena Łośko są wśród osób, które otrzymały listy z Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa dotyczącego inwigilacji Pegasusem - wynika z informacji, do których dotarł reporter "Faktów" TVN Michał Tracz. 

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłanka, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Śledztwo w sprawie Pegasusa. Posłanka, adwokat i były prezydent Inowrocławia otrzymali listy z prokuratury

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl

Jacek Protasiewicz został odwołany z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Decyzję podjął premier Donald Tusk - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Protasiewicz skomentował tę informację. "Chyba lepiej, bo... Polska jest najważniejsza!" - napisał. Zapowiedział też, że nie zamierza przyjąć ewentualnego mandatu poselskiego, który może mu przypaść, jeżeli Izabela Bodnar z Trzeciej Drogi zwycięży w drugiej turze wyborów na prezydenta Wrocławia. W innym wpisie stwierdził, że "każdy ma swoje problemy, także zdrowotne". "Moja aktywność w ostatnich dniach w internecie była tego przejawem. Przepraszam wszystkich, którzy moimi wpisami poczuli się obrażeni lub dotknięci" - dodał.

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Premier odwołał Jacka Protasiewicza z funkcji wicewojewody. Jest reakcja polityka i kolejne wpisy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jacek Protasiewicz został odwołany przez Donalda Tusku z funkcji wicewojewody dolnośląskiego. Dzień wcześniej Protasiewicz zamieścił w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych wpisów. Nie jest to pierwszy raz, gdy polityk znalazł się w centrum uwagi. Przypominamy jego sylwetkę.

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Incydent na lotnisku, wykluczenie z PO, kontrowersyjne wpisy. Jacek Protasiewicz znów ma kłopoty

Źródło:
tvn24.pl

Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie i wzrost obaw, że dojdzie do bezpośredniej konfrontacji Izraela z Iranem, rodzą pytania o potencjał wojskowy, jakim dysponuje Teheran. Jak silna jest armia Iranu i jakie ma możliwości w regionie?

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Jak silna jest armia Iranu? Eksperci wskazują na główny atut i największą słabość

Źródło:
New York Times, BBC, tvn24.pl

Co najmniej połowa pocisków balistycznych wystrzelonych przez Iran w stronę Izraela nie dotarła nawet do celu, więc nie musiała być zestrzeliwana - donosi stacja ABC News, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników. 

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Media: co najmniej połowa irańskich rakiet nie doleciała nawet do celu

Źródło:
ABC News, PAP

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława za jej mężem. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego. Prokuratura zdecydowała o postawieniu zarzutu zabójstwa mężczyźnie. Jeżeli sąd podejmie decyzję o areszcie dla podejrzanego, będzie to podstawą do wydania listu gończego.

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Obława po zabójstwie kobiety. Mąż ofiary z zarzutem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gwałt na 11-letniej dziewczynce w Słupsku (woj. pomorskie). Policjanci zatrzymali podejrzanego. Mężczyzna usłyszał zarzuty i postanowieniem sądu rejonowego został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Gwałt na 11-latce, zatrzymano mężczyznę. "Nie pamięta przebiegu"

Źródło:
PAP

Kwiecień nie przestanie nas zaskakiwać pod względem pogodowym. W najbliższych dniach czeka nas trochę zimowej pogody - miejscami popada śnieg z deszczem, a temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Czy możemy liczyć na powrót cieplejszej aury?

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Zmiana w pogodzie. Czeka nas powrót zimowych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Australijskie media ujawniły personalia osób zabitych w sobotnie popołudnie przez 40-letniego mieszkańca Queensland w centrum Westfield Bondi Junction w Sydney. Pięć z sześciu ofiar nożownika to kobiety. I według lokalnej policji "jest oczywiste", że sprawca skupiał się na kobietach.

"Sprawca skupiał się na kobietach". Policja o ofiarach ataku w centrum handlowym

"Sprawca skupiał się na kobietach". Policja o ofiarach ataku w centrum handlowym

Źródło:
ABC Australia, BBC

W sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku rozpoczął się proces Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Ruszył "historyczny proces". Na ławie oskarżonych Trump

Źródło:
PAP, Reuters

Koalicja Obywatelska sprawdza powód nieobecności Romana Giertycha w Sejmie podczas głosowania nad projektami ustawy aborcyjnej - poinformowała rzeczniczka dyscypliny w klubie KO Izabela Mrzygłocka. Decyzja ma zapaść na posiedzeniu kolegium klubu, prawdopodobnie w przyszły wtorek.

Giertych nie głosował w sprawie aborcji. "Sprawdzamy, czy ten 'ważny powód' był rzeczywiście tak ważny"

Giertych nie głosował w sprawie aborcji. "Sprawdzamy, czy ten 'ważny powód' był rzeczywiście tak ważny"

Źródło:
PAP

W notatce skierowanej do pracowników Tesli Elon Musk napisał, że nie ma niczego, czego bardziej nienawidzi, "ale to musi zostać zrobione". W ten sposób zapowiedział zwolnienie ponad 10 procent pracowników firmy motoryzacyjnej.

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Musk szykuje duże zwolnienia. "Podjęliśmy trudną decyzję"

Źródło:
BBC

Argentyna zmaga się z największą epidemią dengi w historii kraju. W ostatnich miesiącach z jej powodu zmarło prawie 200 osób. Choroba ta roznoszona jest przez komary i według lokalnych mediów władze z nadzieją czekają teraz na dostawę preparatów owadobójczych z Polski.

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Argentyna walczy z największą w historii epidemią. Czeka na pomoc z Polski

Źródło:
PAP

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Sanoku podczas mszy świętej podpowiedział parafianom, na kogo mają zagłosować w drugiej turze wyborów na burmistrza Sanoka (woj. podkarpackie). Zaapelował, aby mieszkańcy "popatrzyli dobrze na nazwisko" obecnego burmistrza. W rozmowie z tvn24.pl proboszcz powiedział, że "mówił to, co czuł". - Księża nie powinni wskazywać konkretnych kandydatów - komentuje rzecznik Archidiecezji Przemyskiej.

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Kampania wyborcza podczas mszy. "Popatrzcie dobrze na to nazwisko"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister Paweł Zgórzyński złożył rezygnację, gdy ponownie uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego - poinformował rzecznik Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Michał Syska. Jego obowiązki przejęła wiceminister Katarzyna Nowakowska.

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Pierwsze zmiany w rządzie. Katarzyna Nowakowska przejęła obowiązki Pawła Zgórzyńskiego

Źródło:
PAP

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Oskarżyciele Hannah Gutierrez-Reed, odpowiedzialnej za broń na planie filmu "Rust", ujawnili fragmenty jej ostatnich rozmów telefonicznych. Zdaniem prokuratury stanowią one dowód tego, iż 26-latka nie przyjmuje odpowiedzialności za swoje czyny. W jednej z nich kobieta dosadnie krytykuje ławę przysięgłych hrabstwa sądu w Nowym Meksyku, która w ubiegłym miesiącu uznała ją winną nieumyślnego spowodowania śmierci Halyny Hutchins.

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Śmierć na planie filmu "Rust". Prokuratura ujawniła treść rozmów oskarżonej 26-latki

Źródło:
NBC News, ABC News, TVN24.pl

Rząd Grecji ogłosił plan wprowadzenia prywatnych wycieczek po Akropolu. Miałyby się one odbywać poza zwykłymi godzinami otwarcia obiektu i kosztować po kilka tysięcy euro od osoby. Propozycja spotkała się z powszechną krytyką. Eksperci twierdzą, że "kłóci się ona z duchem miejsca" i może jeszcze bardziej ograniczyć jego dostępność dla mniej majętnych turystów.  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

"Niedopuszczalnie ekskluzywny" pomysł na zwiedzanie Akropolu wywołał oburzenie  

Źródło:
The Guardian, TVN24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W marcu na portalach rekrutacyjnych w Polsce pojawiło się 262,6 tysiąca nowych ofert pracy, czyli 19 procent mniej niż przed rokiem - wynika z najnowszego raportu firmy doradczej Grant Thornton. Z badania wynika, że w marcu największy spadek liczby ofert pracy w ujęciu rocznym zanotowano w branży informatycznej – pracodawcy opublikowali tu aż o 50 proc. mniej ofert niż rok temu.

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Niepokojące dane z rynku pracy. Największy spadek w branży informatycznej

Źródło:
PAP

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP

Miliard dolarów przekroczyły już tegoroczne zyski Warner Bros. Discovery ze sprzedaży biletów kinowych na świecie poza Stanami Zjednoczonymi i Kanadą. Według magazynu "Deadline", to nowy rekord, który firma zawdzięcza przede wszystkim dwóm głośnym filmom.

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Warner Bros. Discovery z rekordem zysków z box office. "Prawdziwy dowód uznania"

Źródło:
Deadline, tvn24.pl