Zamiast kilkudziesięciu minut akcji układania worków z piaskiem - kilka minut pompowania specjalnego rękawa. Dzięki niemu walka z wielką wodą ma być skuteczniejsza. Wynalazek polskich naukowców wkrótce trafi do strażaków z Mazowsza.
Podwyższanie wałów przeciwpowodziowych to obecnie długotrwały proces. W pobliże rzeki trzeba przywieźć worki i piasek do ich napełnienia. To, jak szybko uda się zabezpieczyć dany rejon, zależy też od sprawności osób układających worki.
Projekt, który nadzorował łódzki Instytut Technologii Bezpieczeństwa Moratex, ma być przełomem w walce z powodziami. Wszystko dzięki specjalnym rękawom, które są szczelną barierą dla wezbranej wody.
- Po napełnieniu rękaw ma ok. 40 cm wysokości. Takie bariery mogą być ustawiane nawet na długości wielu kilometrów - opowiada Grażyna Grabowska z Moratexu.
70 cm robi różnicę
Rękaw może służyć przede wszystkim do podniesienia wysokości wałów przeciwpowodziowych, którym grozi przerwanie, lub gdy wiadomo, że fala powodziowa jest wysoka. Oprócz tego bariery mają służyć do ochrony zagrożonych zalaniem domów, obiektów historycznych czy budynków użyteczności publicznej.
- Podwyższenie wału np. o 40 cm to jest zasadnicza zmiana sytuacji. Można też np. dwa rękawy ustawić obok siebie, a na nie po środku położyć trzeci - daje to ok. 70 cm podwyższenia wałów - tłumaczy Grabowska.
Gotowy do akcji w 8 minut
Wynalazek składa się z dwóch warstw. Wewnętrzny rękaw jest dwa razy dłuższy niż zewnętrzny i układa się w kształt agrafki.
- Dzięki temu jest on stabilny i nie stacza się z brzegów czy wałów.
Do rozłożenia konstrukcji wystarczą cztery osoby. Wodę do rękawa mogą dostarczać pompy, w które wyposażeni są strażacy w całej Polsce.
Dziesięciometrowy rękaw jest gotowy po niecałych 8 minutach. Dla porównania - wybudowanie tradycyjnej zapory o takiej samej wielkości (10 m długości, 40 cm wysokości) trwa zazwyczaj ok. 45 minut.
Nowe bariery przeciwpowodziowe testowano już podczas szkolenia strażaków z Buska-Zdroju. Kolejny zestaw przeciwpowodziowy ma trafić do jednej z komend PSP na Mazowszu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/lulu/kwoj / Źródło: TVN24 Łódź, PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP