Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymali 21 osób, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej, rozsyłały fałszywe wiadomości SMS i oszukały w ten sposób 800 osób na ponad 2,5 miliona złotych.
Do zatrzymań podejrzanych doszło w dniach 8-10 stycznia na terenie 10 województw. Funkcjonariusze Zarządu w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w ramach śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Łodzi zatrzymali 21 członków zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze międzynarodowym, dokonującej tak zwanych oszustw phishingowych.
SMS z informacją o dopłacie za prąd, w środku link
Jak informuje w komunikacie CBZC, sprawcy masowo rozsyłali wiadomości SMS o konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki bądź rachunku za prąd. W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej, na których pokrzywdzeni wpisywali swoje dane, oszuści dokonywali zmiany zaufanego urządzenia, dzięki czemu uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych pokrzywdzonych, z których dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty. Oszukanych w ten sposób zostało ponad 800 osób na łączną kwotę przekraczającą 2,5 miliona złotych.
W zatrzymaniu wszystkich osób brało udział blisko 90 funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy wsparciu funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji oraz funkcjonariuszy z innych jednostek policji w kraju, a także funkcjonariusze innych służb. Wśród zatrzymanych są obywatele narodowości ukraińskiej i białoruskiej.
Prokuratorskie zarzuty
Jak informuje łódzka prokuratura okręgowa, wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. - W wyniku przeprowadzonych przeszukań 21 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji ujawniono i zabezpieczono m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz sprzęt elektroniczny w postaci telefonów komórkowych, komputerów i kart pamięci. Ujawniono także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej - przekazuje rzecznik łódzkiej prokuratury Krzysztof Kopania.
I dodaje: - Po przesłuchaniach, co do pięciu osób podejrzanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie. W stosunku do pozostałych zastosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów, poręczeń majątkowych oraz zakazów opuszczania kraju. W zależności od przedstawionych zarzutów podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości