Łódzka Fundacja Gajusz otworzyła kolejne cztery gabinety wsparcia psychologicznego dla dzieci. Są potrzebne, bo przez ostatnie pięć lat z pomocy fundacji skorzystało ponad dwa tysiące młodych pacjentów. - Skala problemu jest ogromna, w ciągu tych lat, w ośmiu gabinetach odbyło się 30 tysięcy godzin terapii - wylicza przedstawicielka fundacji.
Przez ostatnie pięć lat w siedzibie Fundacji Gajusz do dyspozycji było osiem gabinetów wsparcia psychologicznego dla dzieci. Teraz otwierają się kolejne cztery, bo jak mówią przedstawiciele fundacji, skala problemu jest ogromna.
30 tysięcy godzin terapii w ciągu pięciu lat
Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz, w rozmowie z reporterem TVN24 przekazała, że w ciągu ostatnich pięciu lat, w ośmiu dostępnych gabinetach odbyło się 30 tysięcy godzin terapii, co oznacza, że wiele dzieci potrzebuje pomocy.
- Zaczęło się od dzieci, które z różnych przyczyn, nie są ze swoimi rodzinami biologicznymi, są w domach dziecka, w rodzinach zastępczych i te dzieci przyjmujemy tutaj na stałe. Mamy specjalistów, którzy są od tego, żeby radzić sobie z traumą opuszczenia, natomiast okazało się, ze tych problemów jest znacznie więcej - mówiła Marciniak.
Wszystkie gabinety są tak wyposażone, żeby były przyjazne dla najmłodszych. - Przyjmujemy tutaj dzieci, czasem bardzo malutkie. Wydaje się, że jak dziecko nie mówi, to niczego nam nie ujawni. To nieprawda, wiele może nam powiedzieć jego ciało, dlatego mamy też warsztaty fizjoterapeutyczne, prace z neurologopedą, czasami ciężkie przeżycia powodują, że dziecko przestaje mówić - wyjaśniła.
Zobacz też: Fundacja TVN pomaga od 21 lat. Teraz buduje nowoczesne Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży
Przy rosnącej skali problemów dziecięcych brakuje terapeutów
Aleksandra Marciniak na antenie TVN24 przyznała, że skala problemów dziecięcych z roku na rok rośnie i brakuje psychoterapeutów. - Eksperci szacują, że nawet siedem tysięcy dzieci miesięcznie próbuje popełnić samobójstwo. Okazuje się, że terapeutów jest za mało. Oczywiście drugą kwestią są pieniądze, bo za tę pracę należy się godna płaca. My działamy dzięki temu, że miasto Łódź dofinansowuje terapie dla dzieci z rodzin zastępczych, ale bardzo dużo pieniędzy, bo prawie pół miliona, otrzymujemy od naszych darczyńców - podkreśliła Marciniak.
***
Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.
Czytaj też: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Psychiatrii i Onkologii Dzieci i Młodzieży
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24