TVN24 | Łódź

Życie w czerwonej strefie. "Mieszkańcy szybko zdali sobie sprawę z powagi sytuacji"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Wieluń w czerwonej strefie (relacja z 8 sierpnia)
Wieluń w czerwonej strefie (relacja z 8 sierpnia)TVN24 Łódź
wideo 2/23
TVN24 ŁódźWieluń w czerwonej strefie (relacja z 8 sierpnia)

Skromniejsze wesela, obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i wiele innych obostrzeń. Tak wygląda życie w powiatach, w których pandemia COVID-19 rozwijała się na tyle szybko, że trzeba było przywrócić część ograniczeń. - Trwają kontrole w sklepach, targach i miejscach pracy. Na razie nasi mieszkańcy karnie stosują się do obostrzeń - mówi szefowa sanepidu w Wieluniu (woj. łódzkie).

Ograniczenia w związku z szybkim przyrostem osób zakażonych wprowadzono w sobotę w dziesięciu powiatach w Polsce. W strefie czerwonej znalazł się m.in. liczący 76 tysięcy mieszkańców powiat wieluński.

- Mamy obecnie 170 aktywnych zakażeń, z czego 70 to pracownicy jednego z dużych zakładów przemysłowych - mówi tvn24.pl Barbara Sułkowska, powiatowy inspektor sanitarny w Wieluniu.

Wraz z przywróceniem restrykcji sanitarnych ruszyły kontrole, czy są one przestrzegane przez mieszkańców. 

- Przeprowadzamy je wspólnie z policją. Zaobserwowaliśmy, że mieszkańcy stosują się do nowych regulacji. Nie zostały nałożone żadne kary, mieliśmy incydentalne sytuacje, kiedy trzeba było pouczyć kontrolowanych - opowiada Barbara Sułkowska.

Maseczki zdejmą tylko w domu. "Musimy jakoś to przeżyć".

Czekają na kolejnych 500 wyników

Pod koniec lipca duże ognisko koronawirusa wykryto w wieluńskiej fabryce naczep samochodowych. Liczbę zakażeń oszacowano wtedy na ponad 50. Potem doszły jeszcze zakażenia w rodzinach pracowników zakładów. W pierwszych dniach sierpnia władze sanitarne liczbę przypadków w tej firmie określały, jako kilkadziesiąt.

- Przeprowadziliśmy duże, przesiewowe badania. Wymazy pobrano od blisko 1200 pracowników. Mamy wyniki połowy tej grupy, kilkanaście osób jest zakażonych - informuje szefowa sanepidu w Wieluniu.

Barbara Sułkowska dodaje, że rodziny chorych zostały poddane kwarantannie i zostaną przebadane pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

551 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, zmarło 12 osób.

Strefa żółta za miedzą

Oprócz powiatu wieluńskiego, w regionie łódzkim, restrykcjom poddano sąsiedni powiat wieruszowski – tu obowiązują przepisy tzw. strefy żółtej.

Według ostatnich dobowych danych służb wojewody łódzkiego, w powiecie wieruszowskim odnotowano w poniedziałek dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tak zwanych aktywnych przypadków jest teraz 87. Od początku pandemii w powiecie wieruszowskim potwierdzono 360 przypadków zakażenia się SARS CoV-2. 268 osób wyzdrowiało, a 11 zmarło. Powiat wieruszowski, położony w południowo-zachodniej części regionu łódzkiego i graniczący z województwami opolskim i wielkopolskim, liczy niewiele ponad 42 tys. mieszkańców.

Dodatkowe ograniczenia w kilkunastu powiatach. Ministerstwo Zdrowia: pilne wdrożenie zmiany.

Strefa czerwona obejmie w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim – ostrzeszowski, w woj. małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński. W strefie czerwonej: - obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki, - w siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw., - w kinach może być 25 procent publiczności, - w kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 procent obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób, - liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi, - wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywania nosa i ust.

Stefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim – powiat kępiński, w woj. małopolskim – oświęcimski, w woj. świętokrzyskim – pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski. W strefie żółtej: - obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje, - w siłowniach obowiązuje limit osób – jedna na 7 mkw., - w kinach może być 25 procent publiczności, - liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

>> PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości