TVN24 | Łódź

Poskarżyli się papieżowi na drożyznę na cmentarzu. Dostali odpowiedź

TVN24 | Łódź

Autor:
bż\kwoj
Źródło:
TVN24 Łódź (wideo archiwalne)
Za pogrzeb bliskiej osoby muszą zapłacić nawet dwumiesięczną pensję. Mieszkańcy piszą do metropolity
Za pogrzeb bliskiej osoby muszą zapłacić nawet dwumiesięczną pensję. Mieszkańcy piszą do metropolityFakty TVN
wideo 2/2
Fakty TVNZa pogrzeb bliskiej osoby muszą zapłacić nawet dwumiesięczną pensję. Mieszkańcy piszą do metropolity

Pogrzeb na cmentarzu w Brzezinach jest znacznie droższy niż w pobliskich Koluszkach (woj. łódzkie). Skąd różnica? Pierwszy jest zarządzany przez kurię, drugi komunalny. Mieszkańcy są oburzeni cennikiem, więc poskarżyli się samemu papieżowi. Ale on w lokalny konflikt mieszać się nie zamierza.

O protestach mieszkańców Brzezin na ceny na cmentarzu informujemy na tvn24.pl od zeszłego roku. Zaczęło się od historii Sławomira Pawlika, który na brzezińskim cmentarzu pochował ojca. 

- Wydałem pięć tysięcy złotych. Za taki sam grób w oddalonych o niecałe 10 kilometrów Koluszkach zapłaciłbym mniej, co najmniej o półtora tysiąca - wyliczał. 

W podobnym tonie wypowiadali się też inni mieszkańcy. Pod jego listem otwartym podpisało się łącznie blisko trzy tysiące osób. Pawlik zainicjował akcję "Stop Cmentarnemu Wyzyskowi".

Zarządzająca cmentarzem Archidiecezja Łódzka cennika zmienić nie zamierza, tłumacząc to, że obowiązujące stawki związane są z kosztami utrzymania. Dlatego też Sławomir Pawlik poprosił o pomoc samego papieża Franciszka. Właśnie dostał odpowiedź ze Stolicy Apostolskiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Watykan: reakcji nie będzie

Na pismo odpowiedział - jak informuje Pawlik - doradca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech, papieski doradca ds. ogólnych i sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej - Luigi Roberto Cona.

- Poinformował, że Ojciec Święty przyjął do wiadomości przedłożoną mu kwestię, ale "osobiście i bezpośrednio nie rozstrzyga On tego rodzaju spraw. Podlegają one kompetencji Biskupa miejsca" - przytacza Sławomir Pawlik. 

O budzącym emocje cenniku został poinformowany Episkopat Polski, ale pismo do tej pory pozostało bez odpowiedzi. 

Pismo, które otrzymali pełnomocnicy Sławomira Pawlika

Kwestia umowy

Sławomir Pawlik w imieniu mieszkańców proponował łódzkiej kurii, aby ta odstąpiła administrowanie cmentarzem gminie. Odpowiedź była odmowna. 

Ks. Tadeusz Tracz, kanclerz kurii w odpowiedzi na taką propozycję napisał, że jest to niemożliwe, bo byłoby to złamanie woli tych, którzy zdecydowali się pochować bliskich na brzezińskim cmentarzu:

"Wyraziły (one) wolę, aby ich zmarli spoczywali w miejscu świętym w rozumieniu prawa kanonicznego. Kościół nie może złamać tej umowy" - napisał Tracz.

Instytucje świeckie

Sławomir Pawlik nie poddaje się - zapowiada, że będzie dalej walczył z cmentarną drożyzną. Nadzieje pokłada w instytucjach świeckich.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zlecił zbadanie sprawy delegaturze w Katowicach.

Autor:bż\kwoj

Źródło: TVN24 Łódź (wideo archiwalne)

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości